Inseminare (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

lara, merci pt raspuns. si eu ma indoiesc deocamdata de
necesitatea acestor analize, dar imi faceam o idee.
ajungi ca nu stii ce sa mai faci...
va pup si bafta!

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

'Neata, fetele! Incep sa ma documentez in legatura cu inseminarile, si mai am ceva nelamuriri: cam cat dureaza pana se obtine o programare la Gynera, pentru fetele care se duc acolo, ce parere au de dr.Dracea, si cu ce se face stimularea pentru inseminari ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Sunt a 6a zi de la (prima) inseminare , si deja parca am greturi ...:)) ! e posibil ca asa de devreme sa am ceva simptome ? voi ce ziceti ? ma simt si balonata , tot de cand am facut inseminarea , si vad ca nu ma mai "desumflu" . Care a mai ramas din prima ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

RalMar - cam cu vreo 6 saptm. inainte trebuie facuta prima programare la Dracea. Dupa aceea am inceput procesul de stimulare cu puregon sau gonal se face si m-am programat pentru stimulare in Z10.

Mie mi-a placut foarte mult de dr. Dracea si de toata lumea acolo foarte draguti si prompti. Vezi ca programarile se fac la dsoara Claudia prin sms (rareori raspunde la telefon). Ulterior ori suna ea ori trimite sms inapoi.

Am si eu o intrebare - ce este IAD? Eu am facut pana acum IA, dar ce e IAD?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Miramar multumesc de raspuns, dar daca te rog sa-mi dai si nr de telefon la care pot trimite sms sa ma programez?
IAD e inseminare cu sperma de la donator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Buna fetelor !

Sunt noua pe forum, si am si eu o nelamurire... in ce cazuri solutia este inseminare? La noi, problema este a sotului, si cautam solutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Dado, inseminarea este recomandata in cazuri de trompe ok si ovulatie existenta (naturala sau stimulata hormonal) si cel putin 1 mil.-5 mil. (parerile sunt impartite). bafta!
Pup fetele mai vechi si mai noi.
L.


Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Luci.eilm iti multumesc frumos pentru raspuns. Noi suntem la inceput cu aceste probleme. Eu sunt ok, ovulez natural si regulat. Spermograma sotului in schimb, arata cam asa:

Sperm conc.: 32.4 M/ml
Motility: 8%
Rapid Prog Motility: 2,8 %
Slow Prog Motility: 0,3 %
Non Prog Motility: 4,9 %
Immotility: 92 %

Morph: % normal forms 15,6 %
MSC: 2,6 M/ml
PMSC (a): 0,9 M/ml
PMSC (b): 0,1 M/ml
FSC: 0,3 M/ml
Velocity: 4 mic/s
SMI: 16
All Sperm: 77,8 M/Ejac
Motile sperm: 6,2 M/Ejac
Prog Motile Sperm: 2,4 M/Ejac
Functional Sperm: 0,7 M/Ejac

Incercam sa ne analizam toate optiunile. Medicii spun ca e prea devreme sa ne facem griji (incercam sa ramanem insarcinati de 6 luni) si i-au dat ceva tratament naturist.
Credeti ca ne incadram pentru inseminare? sau trebuie FIV?
Ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

dado, nu vreau sa te sperii, dar la noi prima spermograma arata mult mai bine ca a voastra si singura sansa pe care ne-au dat-o dr. atunci a fost FIV + ICSI. Acum, dupa un an de tretamente neintrerupte, s-au vazut ceva schimbari, dar natural tot nu putem si ni s-a recomandat inseminare. Eu zic sa te inarmezi cu multa rabdare si sa nu-l lasi pe sot sa renunte la tratamente sub nici o forma. Incearca sa-l faci sa consume cat mai multe salate de legume (telina, morcov, sfecla rosie), rodii sa faca tratamentele si la fiecare luna sa-si refaca spermograma, sa vada daca-i prieste tratamentul. Desi se spune ca rezultatele se vad doar dupa 3 luni de tratament la noi se vedeau scimbari in fiecare luna si in functie de rezultate am stabilit si tratamentul. E posibil ca tratamentele care au reusit la alte persoane sa nu reuseasca la el, de aceea e foarte important sa verificati. Sper ca nu m=am intins prea mult la povesti, dar in legatura cu spermogramele, cred ca am inceput sa ma pricep mai bine ca unii dr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Si am uitat sa ma scuz ca dau buzna in subiectul vostru, dar la sfarsitul lunii vreau sa fac hsg, si in functie de rezultate vrem sa incepem inseminarile, asa ca trebui sa ma documentez, sa ma duc bine pregatita la dr.
Va pup, si sper ca ma mai primiti pe aici

Mergi la inceput