Piatra Neamt ,Perla Moldovei (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Buna dimineata.
Vin si eu la o cafea asa mai slabuta si cu multa frisca pe deasupra.

Laura cand ai timp sa modifici listuta la mine cu Alessia (13.01). Merci.

Dana nu am inteles eu prea bine , te duci la Carmen cu placinta cu mere? Sa stii ca eu stau aproape de ea .

Adriana ce face burtica? Cate luni ai acum? Misca?

Azi daca nu bate vantul am sa ies un pic afara cu Alessia. Am mai iesit dar doar cu masina. Sper sa nu se imbolnaveasca. Voi ati iesi afara sau nu?

Criss de Alessia si Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Buna dimineata!

Lora sunt treaza de cand lumea,am dus-o azi pe Ana ca la 11 treb sa ajung undeva si n-am cu cine s-o las

Adriana nush daca poate fi palida ca n-are calciu,poate ii trebuie fier,acuma na,nu stiu ce sa-ti zic,doar din analize iti poti da seama,ca nu poti sa-i dai nimic dupa ureche.Da,am inceput si eu sa le dau vigantol,ca nici eu nu le dadeam si dr mi-a zis ca si calciu ar trebui,dar inca nu sunt convinsa.

Carmen esti o draguta,cred ca o voi tine pe Ana acasa,asa ca abia peste vreo sapt voi ajunge la analize Pai ia mai da aici niste idei de papa bun,ca sunt in pana.Nu stiu sa-ti spun de felicitari!

Ma duc sa fac ceva curatenie,ca acus treb sa plec,o zi buna!!

Carmen bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Criss modificat listuta,dar Andrada in ce an e nasucuta,ca nu am anul...Eu zic ca nu-i bai daca iesi,numai ca e un pic rece,dar poate ca la amiaza se face mai cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:


BUNA DIMINEATA !Am venit si eu la cafea

ADRIANA - eu i-am dat calciu lui Razvan dar la recomandarea dr. pediatru ( dr.Petrovici)...calciu gluconic, sunt fiole de 10 ml, i-am dat 5 ml si restul l-am luat eu si vigantol ii dau in fiecare zi - Razvan are acum 1 an si 10 luni( chiar astazi) si referior la diversificare, supa de legume am inceput sa-i dat dupa 4 luni si cu o luna inainte sucurile de portocala, morcov,mar, piersica depinde de anotimp,dar cate putin si treptat.

CARMENSTEFI--felicitari fainecred ca poti gasi la librariile astea noi,poate cea de langa BRD-ul de la Unic sau Diverta....sau de ce nu-i trimiti prin internet, de la felicitari.ro ?








allexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Neata si de la noi...

Eu sunt treaza de la 5 Casandra a racit un pic, de fapt are o laringita si nu stiu ce i s-a pus pata si n-a mai adormit. Asa ca sunt si cu ea acasa si chioara de somn.

Diversificarea o incepe fiecare cum crede de cuviinta, dar cel mai important este sa vezi cum reactioneaza copilul si sa ghicesti cand este cel mai bine pt el sa incepi. Ecaterinei nu-i dau mult, ca nici nu vrea, dar ii completez cu san.

Carmen nu-i bai. Ramane pe cand ne-om intalni din intamplare prin parc

Criss tu cum mai esti cu revenirea? E mai bine?

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Neatza!
Ce faceti, beti o cafea, mie mi-e un somn .... si bate soarele aici la mine in birou de ma topesc de cald! Numai bine sa tragi un pui de somn!
Am scapat dimineata de control, totul a fost in regula, m-am intalnit si cu Dana intamplator, bine ca am scapat!
Referitor la calciu, eu nu i-am dat lui Stefan ptr ca doctorita mea a zis ca nu e cazul, i-am dat vigantolul obisnuit pana la 2 ani. I-am facut in schimb tratament cu fier ca avea anemie, cel mai probabil din cauza alimentatiei artificiale (ca eu nu l-am alaptata decat o luna si aia cu supliment). Dr. la care am fost acum, de sarbatori cand a avut el probleme, a fost foarte surprinsa ca nu-i dau pe timp de iarna - mai precis fara luna mai - calciu cu D3. Eu ii dau Vi-Sol care are si calciu, plus ca bea foarte mult lapte si papa mult iaurt, nici nu vreau sa exagerez uc calciul asta, ca se poate depune si aiurea daca ii dau prea mult.
Stefan parca se simte un pic mai bine, dar tot matzait e, ca ma scoate din sarite cateodata! In rest e bine, asteptam primavara cu interes!


Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Casandra nici la ora asta nu doarme....Oare de unde are baterii atat de bune? Mai nasol e cu parintii( a se intelege eu) sa se tina de copii.

Calciu n-am dat. Am dat doar Vigantol la ambele fete. Casandrei i-am dat numai pana la 5 1/2 luni pt ca i s-a inchis fontanela. Apoi i-am mai dat o luna pe la 9 luni. Si de atunci nik. Acum ii dau calciu masticabil pt copii luat de la o retea MML(gen AMWAY) Este foarte bun. Ecaterinei inca nu i s-a nchis fontanela, deci mergem in continuare numai cu Vigantol.



Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'neata
Dana multumim ca ai deschis capitol nou, eu ieri nu am mai apucat sa intru. Vreau si eu reteta de prajituri usoare, dar cred ca mai bine ar fi sa dai la degustat, sa vedem daca e bun .

Ana sanatate multa Casandrei. Link-ul pe care mi l-ai dat ieri pe PM te rog sa-i mai trimit odata pe messenger sau sa il trimiti cu spatii intre cuvinte, ca au inlocuit numele siteului cu 'reclama' si nu stiu unde sa intru.
Eu am inceput diversificarea la 4 luni cu cereale. Asa mi-a recomandat pediatra pt ca era Bianca micutza tare si cica sa o ajut sa creasca mai bine.
Acum dupa ce am mai citit si am vazut si parerile altor medici, ma gandesc ca m-am grabit. Ca era bine daca asteptam macar inca o luna. Eu suc de fructe nu le-am dat, am bagat direct fructe pasate. Si supa de legume nu le-am dat-o niciodata 'strecurata', numai zeama, ci cu legume pasate in ea.
Dar iar maintorc si ma intreb daca nu am gresit la inceputul diversificarii bagand unele alimente si daca nu cumva dermatita lui Rares si alergiile dese ale Biancai nu or fi reactie la primele mese.
Nu stiu, nu am nici o certitudine, dar daca ar fi sa mai trec odata printr-o diversificare, as proceda altfel.

Adriana noua pediatra (si din ce am citit pe mai multe site-uri, are dreptate) ne-a recomandat vigantol in fiecare zi pana la 2 ani. Apoi in fiecare zi din septembrie pana in aprilie, pana la 7 ani.
Calciu eu le-am mai dat din cand in cand cate 10 zile de Calciu Pharco. Eu stiu ca e bine, mai ales in lunile de iarna cand nu mananca fructe si legume proaspete prea diversificate. Ii ajuta la crestere, avnad in vedere ca acum au puseuri cand se innalta 2-3 cm (si chiar mai mult)intr-o luna. Unii mai au maselutze de iesit (cum e Bianca mea, care mai are 4 lipsa)
Din ce stiu eu, faptul ca e palida, ar insemna mai degraba anemie decat lipsa de calciu. Poti sa ii faci analiza cantitatii de hemoglobina luandu-i un strop de sange din degetel, nu e nevoie sa-i sparga vena.

Lora Iustinei. Are gusturi fata, stie ce vrea ... dupa cum spuneam, baga curs de impresariat artisitc!

Cristina sanatate lui Stefan! Iti dai seama ca nu e usor sa fii mic si bolnav. Si daca esti mare iti vine sa te mai alinti, daramite cand esti asa mic. Incearca sa ai rabdare, o sa te 'razbuni' tu la momentul potrivit . Bafta la controlul pe care il ai la servici!

Carmen E de ce te-ai trezit devreme? E ziua cuiva din familie si pregatesti tortul?

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Saluti la toata lumea!
In Buc. e o zi superba - soare si cer senin, un pic rece, insa suportabil.
Am iesit in Herastrau, unde e tare frumos - sunt si jocuri pt. copii si alei multe si Lara m-a plimbat peste tot vreo 2 ore jumate(desi EU vroiam acasa), sa-mi arate nu stiu ce statui cu un curcan, si-o caprioara, si-o gasca (le vazuse cu mama) si a tinut mortis sa ma duca si la o statuie cu un om caruia ii mananca CARNATUL - eu habar n-aveam despre ce carnat e vorba ... m-am terminat de ras, cand am vazut ca era o statuie cu Prometeu si un vultur ii manca FICATUL

Multumesc fetelor pt. raspunsuri. Voi intreba la farmacie
Laura, ce le dai tu sunt tablete, fiole ....?
Cristina, Vi-Sol sa inteleg ca e vigantol cu calciu? Sau ce anume?

Dana, i-am mai dat si fier - si asa e, normal, ar trebui dat la recomandarea medicului, insa ... parca nu i-as mai face odata analizele.
N-am uitat de poza cu burtica, da ar trebui s-o fac nud, ca prin haine nu se vede chiar asa
Laura, in Piatra, i-a luat sange din deget la Poparlan si am crezut ca moare acolo de cat s-a zbatut - ca abia picura si asist. aia o tot strangea de deget, ca sa mai stoarca cateva picaturi si iti dai seama ce incantata era Lara de tot tratamentul asta (mai repede a mers cand i-a luat din vena).

Criss, iesi un pic cu Alessia afara, intr-un parc ferit de zgomot si circulatia masinilor; jumatate de ora nu are ce sa-i strice; noi am iesit cu Lara la 5 zile din casa departe, am stat mult pe afara, insa era vara.
Eu sunt bine, n-am de ce ma plange, nu mai tin socoteala saptamanilor - la primul copil e altfel, parca numeri fiecare zi.
mama ma intreba chiar, daca nu ma gandesc cum o sa arate - si adevarul e, ca chiar nu mi-am facut ganduri - la, Lara ma intrebam daca o sa aibe ochii albastrii sau caprui, parul asa sau asa ... acum merg inainte

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Adriana, Vi-Sol-ul e sub forma unui sirop care are gust placut, lui Stefan ii place, si are cam toate vitaminele, plus calciu. Ma bate gandul si pe mine sa iau o sticluta de Vigantol, cam cate picaturi sa-i dau la varsta asta?
Dana, am avut o tentativa sa incerc cu tratament homeopat, dar s-a imbolnavit din nou si n-am, mai ajuns la dr..
Laura, am scapat de control, de acum un an nu ma mai bat la cap (sper)
CarmenE, cum ai fost dupa ce ti-ai montat steriletul? Ai avut reactii ciudate, sangerari, sau alte chestii? Sunt si eu in plan peste vreo doua saptamani dar am auzit numai povesti de groaza, fondate sau nu...Dr. imi zicea ca n-ai nici o treaba, ca nu il simti sau alte chestii din astea. Cum e, de fapt?

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp
http://community.webshots.com/user/ellinia_c

Mergi la inceput