Timisoara, Impreuna! (79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katik spune:

neatza! haideti la cafea, muuulta cafeaaaa pt toata lumea!

hai si un rind de ceai negru pt necafegioaice

silvana, rezolva cit mai repede problemutza!!!! mai merge cura? ca aia de tigari stiu sigur ca merge!
mester deya, bravo! omul cit traieste invata!
danitin, astept tzir daca ajungi prin zona. pun deja apa de ceai
chiar ca ai fost superwomen ieri!
ana, bravo, soferitza faina!!!!!!bine a zis dana cu pomul pt fiecare idiot!
claudia, chiar mi-ai facut pofta cu caracudele tale
o sa fac si eu dar mai incolo un pik, deocamdata nimik dulce
laura, da, m-am bagat la activitati casnice aseara ca a venit apa tirziu de tot, pe la 5. bucataria era plina ochi cu tot felul de chestii care trebuiau spalate, nu mai aveam loc nici sa intru. plus ca aseara am facut o plimbare pe jos pina la real si am carat vreo 4 plase de diverse de acolo. a stat cumnata-mea cu copiii
doris, tin si eu pumnii pt vineri!
anda, pe unde umbla? ce mai pitroceste?edi e ok?
gabi, ce mai faci? cum te simti? daca te ajuta, hai si mai scrie aici ce mai faci, ce fac copiii?
lore, este vreo problema la voi ca nu ai mai intrat de ceva vreme? sper ca e bine laurica mica, si tu la fel!
lormi, pe la munci? cum merge tratamentul?
mariaa, ceva vesti? cind veniti acasa?
aida, ce zice cintarul azi?ce face mitza mica? si voi ati fost sechestrate ieri in casa?
fetele, va pup, sa aveti o zi buna!!!!!!revin!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Neata fete cochete cafeaua e servita
pentru Laura ceai negru (dar tu chiar nu bei cafea?)
Declar disparute persoane : Lore,Anda,Aida (care desi a intrat ieri nu e pove mare lucru),Lormi,Mariaa,Gabi,Silvana (idem Aida),Doris (idem Aida)nu aveti chef fetelor de povesti,lasa ca am eu vrute si nevrute de zis de m-i sa dus faima pe aici cred cate nereguli sunt in viata mea.
Mai Dana daca stau si ma gandesc cate zeci de cuvinte banatenesti,care se trag din deutsch, sunt,uite mai cateva ex. : tepi (se spunea la presurile alea tesute sau covor,vine de la tepich) wecker (despteptatorul) zagara (aratatoarea de la ceas de la zeiger) inclusiv musai (trebuie sa fie asa vine de la muss das sein),stalog (vine de la staul,unde stau animalele),teler (farfurie),gabel (furculita) hozentreger (bretele de la pantaloni)si cred ca mai gasesc daca ma mai gandesc,is topita dupa graiul banatean si numai cu cine sa vb de cand a murit bunica mea ,cand ma gandesc ce sod mi se pare acuma cand aud si cand eram mici si noi vb la fel,aaa l-am votata ieri pe pavarotti din banat am vazut la stirile protv pe costel de la ghilad ce frumos a cantat la un concurs in spania,Doamne ce voce are am ramas masca,super canta omu nostru.
Hai ca merg sa-mi gat si eu cafa,ne auzim mai incolo la toate.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia


www.onetruemedia.com/shared?p=4beafd0f77f6e5dae16a0d&skin_id=404&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Craciun 2007


www.onetruemedia.com/shared?p=4bf033b6a71fda03f8a6fa&skin_id=406&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Timisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

claudia, sa sti ca multe dintre cuvintele pe care le-ati insirat aici se regasesc si in ungureste!!!!. asta imi place la banat ca s-au amestecat graiurile(romana, germana, maghiara, sirbeasca), toata lumea invata si limba vecinului(la tara mai demult toti stiau si un pic de germana, si maghiara , de sirbeste nu zic ca toata lumea se uita la sirbi la tv)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Da asa e Katik banatenii nu au fost nationalisti (sa zic asa ) si noi copii fiind vb cuvinte unguresti,sarbesti,germana sa stii ca habar nu am avut,nici nu stiam ca,cuvintele astea banatenesti provind din germana pana nu am invatat limba,stiu ca luam chiar ore de maghiara de la o prietena buna eram furioasa ca nu inteleg ce vb ea cu parintii si cu alti copii,da sarbeste am invatat fara sa vrem deoarece ne uitam la tv de la sarbi.Auzi tie ce ti-e pofta de peste sau asa zisi papanasi,eu am mancat ieri de amandoua ,tot la cura esti?E nasol fara masina la cumparaturi nu! in ce zona stai tu orin aradului pe undeva!Cand ma gandesc ca eu am fost vecina cu Laura,Doris,Ana,nu stiu care mai sta prin circ.
Ano si noi suntem toyo (cum zici tu) fan,avem 3 buc. yaris,previa si avensis combi,sunt the best cars .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

claudia, io stau in lipovei destul de aproape de real/selgros, la vreo 20 minute pe jos, poate mai putin. nasol fara masina, dar deocamdata asta este. facem sport!nu strica deloc la silueta, nici la mine, nici la bogdan. mai greu este cu caratul, dar, tot asa, asta este!
pofta imi e si de peste si de papanasi. peste am voie(da, mai sunt la cura) si chiar o sa-mi fac ca am in conge!
ce peste ai papat ieri, si cum facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

E, buna dimineata si de la mine, dar cam slaba miscarea in zona ...

Dorisake, dai si fugi? Hai mai, ca pe mine m-ai bagat la ingrijorare serioasa ... stiu ca e ceva problema, da nu stiu ce, si cum asa tacuta si secretoasa nu ai mai fost de mult chiar imi fac griji mari... Banuiesc ca ne vei povesti tu mai multe cand te vei simtii in stare sa descarci sufletul....

Laurelu, m-ai bagat in ceata toatala, citesc si eu asa cu, mai adormita inca, si vad ca scrii de tine si confunnd emoticonul cu ala de si intru la idei . Oricum intra omul la idei la cate pofte ai ....

Katik, stai nu pune apa, ca nu stiu precis pe unde ma duc treburile astazi .... sun eu innainte. Mie tot mi se pare tare departe Realul de tine, mai ales cu plasele pline. Sunt eu fan mers pe jos, dar cand nu am bagaje....

Clau, asa e, multe cuvinte s-au amestecat in vorba noastra banateneasca. Hai sa-ti pove ceva dragut, poate te mai inveselesc. Din partea mamei bunica e sarboaica, bunicul moldovean. Mami e nascuta in Banat dar cand era ea mica au trebuit sa plece in Moldova pentru cativa ani. Cand s-au intors, pana sa-si repuna gospodaria pe picioare bunicii mei, mama a stat la o matusa. Si nu manca nimic, si ii pregatea asta toate bunatatile si mami nimic. La care se enerveaza matusa si zice: mai copile, da ce vrei tu sa-ti fac? Mami raspunde: Barabule cu chisleag. Iar matusa a plecat dupa bunicii mei pt traducere.

Deya bine ca s-a rezolvat cu geamul, asa is barbatii astia, cam comozi

Va mai pove ceva poate va inseninez putin dimineata. Ieri se cearta spiridusul cu taica-su. De la un fleac, a pus Calin mana pe balonul ei si cum era proaspat trezita din somn si cam acra din cauza asta s-a turat ca de ce tati pune mana pe balon rosu, asta e doar pentru fetite. Si i-a scus limba, s-a stambat la el, tot reprtoriul ... Dupa un timp vrea nu stiu ce desen si vine la el sa i-l puna. Si Calin face pe suparatul. La care eu: Mami, nu asa, cere-i iertare.... Cum? - Pai du-te la el, da-i un pusi, mangaie-l pe obraz si spune ... tati, scuze, eram prost dispusa, imi pare rau. Raspuns spiridus: Mda, asa tebuie, da stii ceva, tansmite-i tu din paitea mea toatea astea....

Pupici si va doresc o zi buna. Eu sper sa fiu din nou super women, e tare placuta senzatia de la sfarsitul unei zile cand am reusit sa fac tot ce mi-am propus.

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza si de la mine...

Merci de cafa...nu am dormit deloc azi noapte, o mie de ganduri m-au macinat marunt...am adormit pe la 4 in final...
Mi-e frica de ce-mi va zice vineri, dupa eco si termografie...
Cica asta e o metoda noua, neinvaziva...
Eu imi tot fac curaj, dar na...

Claudia si eu l-am votat pe Costel...sper sa castige...

In rest, la noi toate bune...se intrevad ceva proiecte noi, sa vedem ce va iesi pana la urma...



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:))

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">CHRISTMAS 2007 by INES

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

dana,
spiridusul e
doris, capul sus, o sa fie bine!!!! sunt sigura de asta!!!!!!
si bafta la noile proiecte!(ceva amanunte?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Cine imi spune si mie what's up cu Doris ca ea nu vrea si nici Aida nu mi-a spus ce e cu Emma desi am intrebat-o,ele precis au vb la intalneala dar eu nu stiu nimic ce e cu ele,sunt bolnave ? .
Tare faza cu graiul moldovean Dana au si ei niste expresii de nu le intelege nimeni in afara de ei,dar avem si noi destule despre care nu au auzit restul poporului ,iti iesire fursecurile ieri,vezi ca a asteptat nesatula de Laura sa iti trimiti reteta,chiar Laura cum poti sa manci atat! Stai ca am uitat Dana,aviz la fiica-ta sa ii transmiti tu la tata iertare din partea ei,la varsta ei mai merge,dar fiica-mea la aproape 13 ani mai practica chestia asta,spune-i tu ca imi pare rau la Helmut! no comment,meserias rau sotul tau la faza cu geamu si al meu cand ii zic ca e stricat ceva,zice sa ii amintesc in weekend ca se uita atunci si pana in wekeend ma pun eu sa repar daca nu e prea complicat.
Katik ieri am prajit niste file de pastrav alb si rosu am avut,am prajit cu faina si boia asa am invatat ca se face aiic in ro faceam numai cu faina sau faina de malai,hai sa iti dau o reteta faina de file de peste la tava cu sos :
pui fileurile dezosate in tava,le ungi cu mustar si kechup,pui niste usturoi taiat micut,putina sare si piper,o bucatica de margarina pe fiecare le dai putin la cuptor pana se topeste untul apoi scoti si pui ciuperci pe fileuri,razi cascaval si presari putin marar si le mai bagi la cuptor pana se topeste cascavalita,sunt super bune,aici se gasesc si congelate asa in tavite gata preparate cu diverse sosuri deasupra dar facute acasa sunt mai bune,la asta fac piure de obicei sau mamaliga puteti face voi ca eu nu fac ca nu manca nimeni in afara de mine.Mie imi place ft mult pestele,mai fac si pizza cu ton,paste cu ton,pasta de peste,dar ciorba de peste nu mi-o place.

la toate,de Mariaa stiti ceva,e totul ok cu mama ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

claudia, . tare bine suna reteta de peste!!!! merge de facut cu orice fel de peste oare?


Mergi la inceput