Inseminare artificiala

Inseminare artificiala | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Iata ca se pare ca mi-a venit si mie randul la inseminare, dr. mi-a propus sa incercam. Eu nu am mai facut, va rog mult sa-mi spuneti cum e, cam cat costa, tot ce stiti... Si, mai ales, cine a reusit!!!!!

Va multumesc anticipat,

V.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Of,of,mai,mai....
Constat ca din ce in ce mai multe fete sunt sfatuite de medici sa recurga la inseminare artificiala sau FIV....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Eu sunt una dintre cele care au trecut prin aceasta incercare,din pacate nereusita.Tratamentul dinainte si de dupa inseminare urmeaza aceeasi schema ca cel din timpul unei inseminari simple.In cazul meu,pentru stimulare s-a folosit insa un medicament mai eficient si mult mai scump decat Clostilbegyt-ul anterior si anume Gonal F,6 injectii a cate 1 300 000 lei fiecare.A urmat o atenta monitorizare a ovulatiei prin ecografii vaginale ,din a 8-a zi pana in a 12-a,cand s-a produs ovulatia.In ziua 11 am facut injectia cu Pregnyl,pentru declansarea ovulatiei.In ziua 12 am facut inseminarea.E o procedura simpla,aparent nedureroasa(cam ca un control ginecologic).Sperma sotului este recoltata si prelucrata cam cu 2 ore inainte de inseminare apoi este introdusa ,cu ajutorul unei seringi cu un cateter in varf ,direct in uter.Am ramas pe masa ginecologica nemiscata timp de o jumatate de ora dupa care am plecat acasa.Dupa inseminare am avut contractii,cu dureri foarte mari de burta,abia m-am tarat pana la masina. Au cedat cat de cat cu scobutil.In ziua inseminarii am stat in pat si nu m-am simtit grozav.Ziua urmatoare am mers deja la seviciu si am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine.A treia zi nu am mai avut nimic.Am folosit timp de 14 zile Utrogestan vaginal,patru pe zi.Din momentul in care le-am intrerupt,dupa 2 zile mi-a venit ciclul.Oricum am fost prevenita ca procentul de reusita este de 20% si scade dupa 35 de ani.Iti doresc ca tu sa ai mai mult noroc decat mine.Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Eu o sa incerc, probabil, peste vreo 10 zile, si o sa va rog mult sa-mi tineti pumnii, sa fie bine...
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Pe mine din martie ma tot pregateste dr.pentru inseminare !!! Peste 10 zile deja faci inseminare ???? Analizele le-ai facut ??? Au iesit o.k. ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Multa bafta,Victoria.Sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multa bafta Victoria si sa ne ti la curent.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Multumesc dragele mele! Am facut analizele, sunt ok pana acum. mariaa, de ce trebuie pregatiri asa lungi? Eu fac inseminare, nu FIV....
de altfel, nici mult timp nu mai am, fac 35 in august...

V.

Pai inseminare o sa fac si eu...
Mie insa nu mi-au iesit din prima toate analizele o.k. si a trebuit sa le repet,de asta ne-am lungit atata.Ma bucur ca tu le ai o.k. pe toate,bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

La multi ani Victoria. Si eu tot in august fac 33.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

, La multi ani! deci, 2 leoaice aspirante pana acum, hai sa vedem, care se mai arata?
Va rog sa-mi tineti pumnii, eu am mare incredere in rugaciunea colectiva, daca va rog eu frumos si va spun cand fac inseminarea, faceti o mica rugaciune in gand? Nu radeti de mine....

V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Bafta multa, Victoria! Iti tin pumnii si o spun si-o rugaciune pentru tine!
,
Claudia

Mergi la inceput