'Cugetari' gemene

'Cugetari' gemene | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Eheee, a venit ziua sa scriem si la sectiunea asta a forumului. Dialogurile noastre au inceput sa fie fluente, perlutzele vin una dupa alta, pocelilie si cuvintele de neinteles inca sunt acolo. Numai sa aiba mami timp sa scrie macar cateva din ele!

Rares, din ciclul 'marile descoperiri': si-a intins paturca pe jos, a inceput sa tzopie, dand din maini si strigand "tziptzilip, tziptzilip!". Dupa cateva secunde:
R:-"Mami, n'ale Zeazesh alipi!"
Eu:"Nu ai aripi?"
R: "Nu!"
Dupa 2-3 minute "Ale Zeazesh alipi mici! tziptzilip, tziptzilip" (luase 2 piese mari din puzzelul pe care il invarte Bianca pe jos si isi facuse baiatul aripi)
Intr-o zi a descoperit ca daca spune ca il doare, mami face mutre ingrijorate si incearca sa descopere problema. Asa ca...
Eu: "Rares, hai sa iti dau bluza cu dungi!"
R: "Nu! Doale dundzile!"
....
Eu: "stai sa iti pun bine ciorapii"
R: "Nuuuu, doale tziolapii!"

Bianca il are pe tati idolul ei in viatza! Tati shtie tot, rezolva tot!
Bianca, uitandu-se la Beby Chef (Beby tv): "Pizza, papa Biaca pizza!"
Eu: "Vrei pizza?"
B: "DA!"
Eu: "Nu are mami pizza si ne trebuie carnitza si branza si rosii sa punem pe ea si nu avem!"
B: "Cumpala tati, 'a magazin!" (desi il spun pe "l", la ei in volabular, nu exista "la", ci doar "'a")
Bianca rupe o culoare "lepala tati!", nu merge masinutza destul de bine "n-ale bateii! Lepala tati!", i se rupe in manutza un sticks "lepala tati!" .

Dupa o serie de tipete si nervi, Rares cedeaza si ii da Biancai o gentutza cu care se juca si la care e ravnea neaparat.
Eu:"Bianca, uite ca ti-a dat-o, acum spune 'multumesc, Rares!'"
B : .....
R:"Mulsumecs, Zeazesh!"
B (fluturand din mana): "Paaa! a vedee!"
Eu: "Pleci? Pa!"
B: "'A sanie pec, a vedee!"
dupa 4 pasi se intoarce "a vinit! salut!"




Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexDG spune:

...Foarte bun draga sis k ai inceput sa scrii shi aici
Cum nu sunt in fiecare zi cu ei...shi cum nu mi poti spune la telefon chiar tot ne va ajuta pe mine shi pe oana sa shtim tot-tot

Uite...perlutza cu "a vinit" nu o shtiam

Pupi la nepotii mei preferatzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dupa o scurta negociere, am reusit sa-i dau Biancai linguritza de sirop de tuse. Rares urmarea de la distantza scena. Cand ma apropii de el, o rupe la fuga spre un colt de camera "Zeazesh a pecat 'a bunica!". Eu: "Bunica nu e acasa!" R: "Zeazesh a pecat a bunica a vivici!" (la bunica la servici)
Inca nu stau prea bine cu gramatica, dar la logica sunt imbatabili, asa ca shtrumphii au observat ca atunci cand vorbim despre mai multe obiecte de acelasi fel, trebuie sa sune denumirea altfel decat la singular. Drept urmare, avem: "multi vacāli(multe vaci), doi blocāli (doua blocuri), o boasca<-> multi boschili". Mami deseneaza un ou, imediat si se cere "mami, schie doi oi (doua oua)", (Rares, privind un afis-reclama la vitaminele minimartieni) "unu, doi,... ooo, tze multe maltziane!"
Dimineta, in timp ce ne imbracam pt cresa, vizionam MiniMax (decurge imbracatul mai rapid si cu mai putine negocieri). Incepe desenul "Miss Bee Gee", eu ca sa conversez, intreb "Pe fratiorul lui Bee Gee cum il cheama, stiti?"(pt necunoscatori, George) R: "aaaa....". Eu:"Fratiorul ei ala mai mic, care are un soricel". R:"Bee Gee mic!"

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

In drum de la cresa spre casa, tati zice ca ar fi cazul sa-si spele masina, ca e murdara rau. Rares :"Tati, aduce mopul, spala Zealesh mashina!" (de ieri, nu mai e 'Zeazesh', e 'Zealesh').
Seara, Rares, numai cu un body cu maneca scurta pe el, tzopia de zor, facand destul de dificila misiunea lui tati de a-i pune pijamaua. Asa ca incepe tati sa mituiasca putin copilul . 'Rares, da sa pupe tati buricul! Hai si degetelele daca ies din maneca...!' etc, etc. La un moment dat, zice "unde sa mai pupe tati?" Rares, se apleaca putin cu pieptul pe pat, ridica body-ul in spate si traseaza sarcini: "Tati, pupa coditza meu!"

Bianca studioasa

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Il ridic pe Rares depe olita si incep sa sterg . Imediat, il aud "Au, doale caca meu!"

Amandoi stau pe jos, fatza in fatza, cu picioarele departate si imping o minge de la unul la celalt. La un moment dat, Bianca isi strange picioarele si se intoarce dupa o jucarie. Rares: "Bianca, clacaneatza pitzioalele!"

Dimineata, Rares doarme dus, Bianca s-a trezit si cocotata la mine in brate, ne indreptam spre baie. In holisorul dintre dormitor (usa era larg deschisa) si baie, motanul, in fata noastra, incepe sa miaune usor. Bianca, cu o voce stridenta: 'ssst, Mushu! Nu 'miaa'! Doalme Lalesh!"

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dimineata, la cresa, o schimbam pe Bianca, cand inta un baietel adus de bunica lui. Bunica, una 'autentica', de la tzara: in varsta, cu cojoc si batic. In secunda 2 o aud pe fii'mea strigand "Baba! A vinit baba!"

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Sa-ti traiasca Zalesh si Bianca si sa te bucuri de ei....astept sa mai citesc perlutele lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumim, deya!

Dimineata, ne jucam in dormitor, Rares se baga in dulap si iese fluturand un sutien. Intreb: "Rares, ce-i ala?" R .... Eu: "Ce ai in mana, ce e ala?" R: "Face tzitzi!" (corect! mare dreptate are baiatul!) Eu: "E un sutien, pui!" R: "Sutinen!"

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rares, a plimbat in mana si a tinut in brate vreo jumate de ora o bucata de sfecla rosie, curatata sa o pun in ciorba (normal ca nu a mai ajuns in oala), apoi a mancat ciorba (mai mult de jumate avrut sa o manance singur) si ciocolata la desert. Cand il pregateam de somnul de pranz, constat cu voce tare: :"Ai murdarit toata bluza. Ia facut-o de comanda!" Rares, revoltat "Nu cocomanda... cocolata! Muldalit cocolata!"

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

m-am delectat cu strumfii tai. iar faza cu dungile care dor...made my day


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sambata, fiind prinsa cu treburi in bucatarie, il rog pe Sebi sa o ridice pe Bianca de pe olitza. Fiind cu nasul mai sensibil, il aud "Oh, shit! Ce ai papat, iubire?!". Nimic deosebit pe moment ... Duminica insa, se ridica Bianca de pe olitza dimineata, studiaza continutul si exclama "oooo, sit!". Si a fost doar inceputul. Cade o lingura de pe masa in bucatarie, Bianca exclama:"ooo, sit!", arunca mingea dupa fotoliu, "ooo, sit!", se impiedica de culori lasate in mijlocul casei, "ooo, sit!"


Rares a gasit un ou din lemn, vopsit ca un ou de Paste. Isi aminteste brusc filmuletul depe Beby Tv cu gaina care face ou, din ou iese oui care creste, se pupa cu cocosul (), face un ou .... si povestea o ia de la capat de vreo 6-7 ori, sa le intre bine in cap la copii. Drept urmare, pune Rares oul pe jos, se chinuie sa se aseze pe el "Fatze Zealesh ou, a fundetz! Iese pui! Desfaca mami ou', iese pui!" (si-mi tot dadea oul de lemn sa-l desfac sa iasa puiu ).

Dimineata, in drum spre cresa, Rares intretinea atmosfera recitand " 'Vine mecul supalat/ o funica l-a piscat/ Vine pis, pis, pis/..calabus/ ...stiga...din dum/ coalne acum. ...' Bavooo Zealesh!
Icodata!(=inca odata) Vine mecul ....."

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput