Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

buna fetelor :)

Vianne, mersi :), am cusut drept, cu pas mic si a iesit bine, nici nu sta prea intinsa ata, nici nu s-a incretit, cred ca i-am nimerit tensiunea :)
am fost la shopping si am cumparat ata de surfilat si o sa incerc sa le fac doar din surfilat de acum inainte,data trecuta facusem la pasul mare si a iesit incretit, m-am uitat la bluzitele din comert sunt cusute cu pasul mic mic.

Elena: nu i-am pus fermoar, am facut-o un pic mai larguta sa-mi intre pe cap, materialul e moale asa, fff putin elastic :)

Alina: ce super ca mi-ai dat denumirea in engleza, am tot cautat prin dictionar dar n-am gasit :))), acum am mai gasit modele de inspiratie :D
ce draguti sunt chiloteii! si papusica ta mi se pare ca-ti seamana f tare!

Shmily: ti-a iesit f bine jachetica,f frumos modelul, acum poti face din alt material fara teama :)) spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Buna fetelor,harnicutelor!

Ce mult ati mai scris de cand nu am mai intrat,si vad ca ne-am si inmultit!
M a bucur tare mult! Ati cusut niste lucruri minunate, toate sunt frumoase!Se vede ca avansati.
Alina si Elena sunteti pregatite? Mai aveti putin! Ma bucur si ptr. voi ca sunteti bine si bebelusii la fel.
Eu nu prea am mai cusut ptr. mine,ptr. ca nu am mai avut timp,iar de pe la jum. lui martie ma apuc de renovat baia. Acum sunt in cautare de gresie, faianta si alte obiecte sanitare. Asa ca voi mai lipsi o perioada de pe aici.

Va urez spor la lucru si multa inspiratie!

Va pup pe toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Iulia, ce ma bucur ca ai mai trecut sa ne citesti... Spor la renovari, trec dar lasa o mizerie in urma
Mellina, eu am ata de surfilat si o folosesc numai la materiale elastice(e ata aia rasucita pe care daca o freci intre degete se desfaca in muuulte firisoare foarte subtiri, si e elastica). Sa incerci combinatia de 2 fire de ata de surfilat in acele de dedesubt si un fir normal in acul(sau acele) superioare. Am observat ca nu trebuie fir elastic in cusatura dreapta, doar in cele impletite pe marginea materialului.
Elena, si eu sper sa o invat la oala... Doar ca-i mai trebuie cateva perechi de chilotei ca le uda imediat si nu pot sa o las sa se irite.
Am facut o jachetica dupa modelul asta: http://www.taunton.com/besewstylish/media/CardiWrap.pdf
Si mi-a iesit ceva asa: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4378.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4379.jpg
V-am pupat, weekend placut!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am facut un body tot din materialul gen catifea. Iese culoarea din el la greu, dar nici nu l-am spalat; totusi imi place asa mult.
Fatza body: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4506.jpg
Spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4504.jpg
Detaliu capse: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4508.jpg

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

Tare jachetica! iar body-ul super de tot! ce frumos l-ai cusut! ce fel de capse ai folosit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Capse Prym, sunt cele mai bune. Din pacate nu prea gasesc si mai am putine. Aici mergeau negre, dar normal ca nu am...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna fetelor
Am reusit in sfarsit cu masina de cusut... merci Alina ptr sfaturi, esti o dulce, nu stiu ce ma faceam fara tine ca nu-mi dadea prin cap nici in o mie de ani ca sa las acul un pic mai jos... cum l-am lasat cum am vazut si zig-zag-ul pe material. Asa ma bucur, de parca am facut cine stie ce...
la paltonas mai am de lucrat, m-am apucat sa-i cos gulerul la mana ca este materialul grosut si vine prea gros (1 fasie e paltonasul si 2 gulerul pus in doua, deci 3 e prea mult si nu merge masina)in plus se face si mai gros ca il incretesc ca sa iasa fain. Inca nu i-am pus nici captuseala, la final incerc, sper sa-mi reuseasca. Deja mi-am mai achizitionat ceva material ptr un sarafan, ceva sport ptr mine, si subtire de primavara-vara... dupa ce termin cu paltonasul ma apuc sa caut modele...
in rest, am reusit sa cumparam teren sa ne facem casuta asa ca abia astept sa ma apuc de trebaluit ptr casuta noastra. Cand e gata vreau sa ma apuc de facut draperii si perdele... sotului i-ar place mai mult jaluzele verticale dar mie mi se par mai faine si mai dragute geamurile cu perdele si draperii... daca nu o sa vrea, pana la urma o sa pun macar in dormitoare si la bucatarie...iar in rest o sa-i fac placerea si o sa pun jaluzele verticale..mai vad io pana atunci, macar sa fie gata odata casa ca ne-om descurca noi cu decorarea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenadoina spune:

buna ziua. :)
am descoperit la mama in dulap o masina de cusut automata... vroiam sa incerc cate ceva cu ea, de mica mi am dorit, dar nu aveama cces la masina clasica pt ca "era periculos"... oricum, am uitat intre timp de croitorie, pana am dat de ea intr o cutie... intrebarea/intrebarile este/sunt urmatoarea/le... :) am ata pusa, 2 bobinute mici, prin toate gaurelele care trebuie din ce imi dau eu seama... dar cum bag atat in ac? trebuie ambele ate? am incercat cu una, cu ambele... nu prea merge.... deloc :|trebuie sa fac nod? la fiecare? la amandoua odata bagate in ac? trebuie sa tin de ele? nu mai imi merge acul daca tin de ele.... :( am tot incercat azi... nu mi iese... am cautat si pe alte forumuri, dar acesta pare cel mai activ, asa ca imi cer scuze ca "invadez" sie ul de mamici/parinti... multumesc frumos. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Elena, pupici! Ce mai face burtica?

Alina, musai sa iti faci bikini daca ai gasit materiale faine. Ies super cu triplock-ul.
Sa stii ca fac ex Kegel iar masaj perineal o sa incep cu 4 saptamani inainte de nastere. Si eu sunt pentru nasterea naturala si nu pt cezariana. Pana la urma sa stii ca nu sunt asa speriata
Imi plac si chiloteii lui Eli, tare faini. Iar jacheta arata super. Iti vine si foarte bine ca esti supla. Cu body-ul m-ai dat pe spate, e fain de tot. Vreeeeeaaaaauuuuu si eu triplock

Shmiley, faina si jacheta si printzesa

Mellina, intr-adevar ai nimerit cusatura.

Iulia, pregatita teoretic sunt dar practic.... mai avem de facut multe. Dar inca mai e vreme.

Va pupacesc!

Alina28+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Vianne, ma bucur ca ai intrat. Sa stii ca nimeni nu e pregatit pt fenomenul numit copil. Dar ai instinct, cunostinte teoretice si multa dragoste care se va declansa cand o vezi prima oara pe micutza. Sau poate deja o iubesti. A mea a urlat mai mult de o ora si nici ea nu stia de ce; am si gresit la croitul trench-ului, am scos 2 parti drepte din fatza. Deci si acum fenomenul copil e un mister pt mine, dar totusi e ceva minunat, nu se compara cu nimic. Hai ca o dau in telenovele... Te descurci tu
Vivi, cred ca Elena ti-a zis sa lasi acul mai jos, dar oricum bine ca ai biruit-o. Spor maxim!
Doina, cel mai simplu e sa-ti arate cineva care a mai folosit o masina de cusut. Dar pana atunci incerc eu sa-ti explic. Ai aici o poza cu o masina electrica.
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/2fed2832ce7e93e63a0e191546736684.jpg
Am incercuit cu rosu: piciorusul presor, care apasa pe material in timp ce cosi. In despartitura lui intra acul(desenat cu roz). Sus unde e X-ul albastru se pune papiota cu ata si se urmeaza calea desenata stramb de mine pana jos, spre ac. Iti trebuie ace pt masina de cusut(de la mercerii) nu se innoada ata deloc doar se lasa capetele mai lungi. Dedesubt se afla suveica cu bobina mica de ata(X-ul verde). Trebuie sa pui bobina de ata in suveica si sa te ajuti de ac si de ata superioara ca sa scoti ata de jos. In imagine mai ai cu mov desenat maneta de inainte-inapoi, ca sa cosi invers si cu alb selectorul de cusaturi: dreapta, zig-zag. In partea din dreapta a masinii se afla fulia de care poti sa invarti ca sa lasi acul in jos sau sa-l cobori. Eventual fa cu mobilul o poza la masina, cat mai clara si pune-o aici sa-ti mai dam sfaturi. Bafta.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput