Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Alina, foarte reusita jacheta Elizei, imi place mult, s-o poarte cu placere si la cat mai multe creatii pentru ea! Multumesc ca te gandesti la noi!

Iozi sa ne arati si noua fusta cand o termini!

Vivi ai rezolvat cu masina de cusut? e la reparat?

Mellina, frumoase creatii, eu nu sunt in stare sa fac o camasa (gulerul de fapt) felicitari! presupun ca bluzitele le-ai cusut la triplock, nu? Si sarafanul a iesit bine asa decoltat. Reusiti pantalonii din catifea, nu m-am gandit ca as putea din catifea sa fac pantaloni. Cat depre revista BUrda, eu o cumpar lunar de prin 2005 (2004 vreo 2 nr.) pentru ca e imposibil sa nu fie vreun model pe care sa vrei sa-l faci si la cat costa revista zau nu e mare deranj.

Eu am inceput sambata alte 4 fete de perna, sper sa le termin saptamana asta, problema e ca materialul e creponat (asa a vrut domnul sot) si le lucrez un pic mai greu.

Si acum ma laud cu ce n-am facut eu ci prietena mea pentru bebelusul meu, eu mai am sa le pun capsa sus la bluzite si elastic la pantalonasi.

hainute bebe 1

hainute bebe 2

Va pup fetele, mult spor!

Elena 32+ cu

atat mai e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Servus !!!!
Ce de fete noi si ce harnice sunteti. Cand aveti timp sa le faceti pe toate? Ca eu nu am nici un bebe si tot ma plang ca nu imi ajunge timpul. Chiar va admir. Oricum sunteti tare pricepute si nici nu stiu sa va spun ce imi place cel mai mult din lucrusoarele voastre. Toate sunt reusite.....
Ca de obicei, intru si eu in discutii cand am nevoie de sfatul vostru. M-am laudat ca o sa am ce sa va arat si ca o sa lucrez si eu mai mult dar... m-am poticnit . Vreau sa imi fac o hainuta de primavara. Am croit-o iar cand sa o cos am realizat ca nu mi se potrivesc manecile. Nu vreau sa le incretesc sus si nu stiu cum pot sa le stramtez dar numai marginea care se prinde de restul hainei ca sa nu imi fie prea stramte pe mana. Ma puteti ajuta?
Vreau sa va spun ca tiparul l-am facut dupa indicatiile din cursurile eurocor pe care acum le uraaaaasc.... Am respectat totul si degeaba. Nu a iesit bine desi mi-am batut capul cu toate calculele lor. Stiti voi o metoda mai simpla de a croi maneca si care sa fie si probata de voi?
V-as fi mai mult decat recunoascatoare ca deja imi mor neuronii incercand sa gasesc o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Dintr-o revista burda scoti tiparul manecii pentru masura ta. Ai grija ca maneca sa nu fie sus incretita si la tiparele din burda nu sunt rezerve.

Eu asa am facut odata, e probata chestia asta



Elena 32+ cu

atat mai e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, merci de laude. Imi place mult jacheta, doar ca e cam mare. Cred ca-i mai fac una o marime mai mica, din catifea. Frumoase hainutele pt baietel, ai o prietena tare talentata...
Mellina, am vazut la statia de metrou Aviatorilor, aveau nr 9 si 10 pe 2007, parca(ma rog, cateva luni in urma). Si sincer, merita 10 lei revista, in afara costa 10 euro un singur tipar, cu un singur model...
Diana, de ce te complici cu crearea de tipare? E o meserie diferita, de constructor de tipare. Tu vrei sa faci croitorie, nu? Cumpara Burda, citeste explicatiile lor si unde te poticnesti mai intreaba-ne pe noi. La maneci e simplu, sunt pe tipar 2 puncte, insailezi cu pasul cel mai mare la masina intre cele 2 puncte si pe o parte si pe alta a liniei manecii(ai grija sa lasi atele mai lungi la capete). Apoi tragi de ate si incretesti exact cat trebuie. Prinzi maneca de partea hainei incepand de la subrat si potrivesti apoi semnele mici transversale, incretesti mai mult sau mai putin portiunea intre puncte si apoi cosi. Daca faci odata dupa aia e usor.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

Elena, multumesc pentru aprecieri :), m-am uimit si eu ca mi-au iesit gulerele la camasi :P, bluzitele nu le-am cusut la triplock, am incercat pe material si nu reusesc sa nimeresc cusatura care trebuie,iese cam stramt, ma gandesc ca poate-mi trebuie ata speciala pt surfilat...trebuie sa ma joc si mai mult cu masina si nu prea am rabdare :D.
de acum incolo nu mai ratez eu revista burda... poate mai gasesc pe la aviatorilor nr vechi :), multumesc pt pont Alina!
am facut o rochita (cum imi place mie din ochi, ca n-am rabdare sa tai dupa tipar :)) ),mi-a laut cam o ora ,am gasit o rochita pe victoria secrets care mi-a placut f mult : http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=V267404_CROP1.jpg
ce mi-a iesit:
http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=r3.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Salutare fetelor!

Am lipsit cam mult, stiu

Am trecut printr-o perioada in care m-am simtit obosita si cam fara chef... Luni la doctor am aflat ca aveam tensiunea destul de mica, 8. Poate si de asta ma simteam asa..

In sfarsit, cert e ca nu am mai cusut nimic

Dar am vazut ca voi ati facut iar numai chestii faine..

Alina, mi-a placut tot ce ai facut: sarafanul, bikini, broscuta... Iar jacheta pentru Eli e beeeestiala, mie imi vine sa o mananc
Din ce material ai facut bikinii?I-ai facut la triplock?

Elena, si tu ai fost tare harnicaNu stiu de unde mai ai energie. Si hainutzele pt bebe facute de prietena ta sunt taaare drgutze.

Cafera, multumesc mult pentru laude dar nu le merit. Eu asa ma enervez pe mine ca nu sunt in stare sa fac o gramada de chestii
Iarta-ma dar nu stiu unde ne-am mai "intalnit"...
Da, sunt tare fericita de burtica

Mellina, foarte fainelucrusoare ai facut... Lumineaza-ma si pe mine, te rog, cum ai cusut bluzitza mov de nu s-a incretit cusatura?

Eu, pana la urma, nu cred ca fac prea multe lucruri pt bebe. Am tot fost in recunoastere si am si luat cateva lucruri cu pretzuri tare bune, le-am gasit la reducere. M-am uitat la cearsafuri pt patutz, paturici si costa cam cat as da si eu pe materiale. Cate ceva tot o sa fac dar vad eu ce anume. Ma gandeam la o chestie faina, colorata, de pus pe perete, deasupra patutzului. Si..bineinteles, gentile pt spital.
Off topic: Alina, se face si aici epiziotomiePoate nu asa de des ca in Ro dar se face.

Va pup pe toate albinutzelor!

Alina 28+


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Mellina, foarte bine ti-a iesit rochita, uite ceva asemanator am vazut si eu pe site-ul burda pentru gravidute, vroiam sa-mi fac dar acum chiar nu mai e cazul www.burdafashion.com/en/Patterns/Main_Collection/7825_Skirt_and_top/1270778-1128998-1391990-1585833.html?createNewList=true" target="_blank">rochita bueda in plus asta are buzunare. Tu i-ai pus fermoar ceva? e din material elastic? imi place mult.

Vianne bine ai revenit, imi pare rau ca ai fost obosita si eu mai intru in depresie, dar trebuie sa-mi treaca pentru bebe ca pe urma el se simte rau! Si din cate am inteles perioada grea vine abia dupa ce nasti, depresie mare.

Pupici tuturor!

Elena 32+ cu

atat mai e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Fetele, imi place sa vad actiune pe aici.
Mellina, imi place jumperul sau pinafore(in engleza), la noi cred ca e tot un fel de sarafan. E dulcic rau. Am facut si eu odata unul dar dintr-un jerse subtire, nu a iesit asa bine ca era sifonabil. Mi-as mai face si eu unul...
Vianne, bine ai revenit! Asa e cu tensiunea, si eu am avut-o mica si in sarcina si tot timpul. Merge o cafea pe zi, nu-i dauneaza bb-lului. Sau putin ceai negru, ceva sa te puna pe picioare. Bikini i-am facut la triplock in mare parte, doar cusatura eleasticului am facut-o la masina. Trebuie sa mai fac alti chilotei ca mi-am gasit elastice dantelate pt lenjerie. Epiziotomia poate o eviti, mai ales acolo. Daca nu e bb foarte mare si daca ai musculatura buna. Neaparat exercitii Kegel si poate si masaj perineal. Eu am mai facut si putina yoga(un fel de pozitie lotus care ajuta ligamentele bazinului sa fie maleabila cand iese bb). Alina, nu e de speriat nasterea normala, e mult mai usoara decat cezariana(parerea mea) si daca se intampla epiziotomia, trece durerea in vreo 10 zile(pana elimini firele).
Am facut saptamana trecuta un chilotel pt fi-mea, ne chinuim sa o invatam la oala.
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4346.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4347.jpg



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shmily spune:

Buna fetelor.. am revenit si io, tot nu i-am dat de cap la masina de cusut.. dar inca nu-mi pierd speranta... alina, daca spui ca de la ac poate sa fie... o sa incerc sa dau si acul un pic mai in jos... a mai inceput sa-mi faca si alte figuri: m-am apucat sa fac paltonasul la pitica si imi tot rupea ata de jos...dar nu m-am lasat si asa am facut cat am putut (m-am gandit ca poate face asta si din cauza ca materialul e cam grosut... la lenjerii nu-mi rupea ata)
hai sa va arat cat am facut din paltonas (mi-a iesit mai mult o jachetica...), i-am modificat io marimile de la tipar asa cat sa nu fie prea lungut ca pitica e si-asa mica, sa nu se incurce in el...
asta e fata:
http://img170.imageshack.us/img170/8499/fatzaxs5.jpg
si aici spatele:
http://img138.imageshack.us/img138/2964/spatetn3.jpg
culoarea materialului e cam naspa dar numai asta am gasit la pret mai acceptabil (nu mi-am permis sa iau ceva mai scump ptr ca nu stiam ce-mi iese)
mai am sa-i fac butoniere, sa-i pun nasturi si guler si e gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

vivi, ce simpatica e Bianca! sa ni-l arati si cand e gata, in poza nu arata materialul asa de gros, i-ai pus si captuseala?
imi pare rau ca nu ai reusit cu masina de cusut, cel mai bine o duci la service, ata o rupe si pentru ca nu este acul care trebuie (la materiale groase trebuie de 90-100) sau e stransa ata la suveica (cateodata se intampla sa fie si ata proasta, vezi daca se rupe usor la mana).

Alina interesanti chiloteii sunt curioasa daca merge figura s-o invatati la olita

si acum fetele de perna, azi le-am treminat, au fost mai greu de cusut ca e material grofat.

pupici

Elena 32+ cu

atat mai e

Mergi la inceput