Inseminare in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna Carmen
Ma bucur ca te-ai decis pentru Szeged. Pentru programare iti va cere, pe langa numele tau si al doctorului, un numar de telefon unde poti fi contactata.
Nu stiu daca este o regula, dar eu am facut stimulare (ratata) ciclul asta, iar in ziua 3-5 a ciclului care urmeaza merg pentru o noua stimulare, de data asta cu injectii. Deci fara nici un fel de pauza intre stimulari. Probabil ca in cazul stimularii pentru Fiv sunt reguli mai dure , dar pentru IA doua stimulari in 3 luni nu vor fi o problema.
Dasia mai ai putin de asteptat, asteptam semn de la tine cat mai curand.
Va pe toate si tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Ceau fetelor , ce mai faceti ?
Eu mai am putin si urmeaza sa fac testul .La fel ca data trecuta se prezinta situatia , adica la prima inseminare :simptome ca inaintea venirii menstruatiei , sani sensibili , pofta de mancare :) , in rest nimic altceva .
Prima data unele stari pe care le aveam , cu intepaturi in ovare si o stare de oboseala , am crezut ca ar fi ceva semne de sarcina, dar de fapt ele erau simptome date de utrogestan .
Oricum astept ziua testului foarte tare . Deci imi fac sperante :) , dar e si normal . Voi ce ati mai facut ?
Va .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

dasia
Suntem cu tine, optimiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny2007 spune:

DASIA-sa dea DD sa fie cu noroc de data asta sa-ti iasa testul pozitiv,mapentru tine

FETELOR UNDE SUNTETI NUMAI SCRIE NIMENI SAU VA-TI MUTAT LA ALTE SUBIECTEPACAT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Ceau!
Sorina, am reusit sa ma programez la Szeged la dr.Zadori in 15 mai. Am primit la telefon si o lista de analize in care sunt cele enumerate de tine, in plus si trichomonas si nu a precizat nimic de HSG. A zis sa duc toate analizele de pana acum, dar nu am inteles si cat de recente sa fie. Ma gandesc sa-i scriu un mail dr-lui in care sa-i spun ce analize am facut si cand, si sa-l rog sa-mi spuna ce sa repet (unele sunt facute in noiembrie 2005, unele repetate in aprilie-mai, septembrie 2007 si am citit pe forum ca unele ar fi valabile si cam 12 luni).Nici nu stiu cum sa procedez cu repetarea analizelor legate de lama si Hsg, nu pot sa-i zic dr-ei de Szeged si ca am nevoie sa repet analizele astea. Eventual sa merg la un alt medic ginecolog(de ex. Bernad) si sa nu spun nimic de analizele facute de pana acum. Tu la ea le-ai facut? HSG-ul l-am facut la Bega trimisa de dr mea. Stiti cumva daca se face si in alta parte? Nici macar nu am avut un rezultat sigur: dr a zis ca trompa st. nu se vizualizeaza si nu vrea sa spuna ca e infundata pt ca nu am avut anexite, extrauterine..., si ca poate fi si un defect de radiografie (si nici nu am simtit nici o durere la introducerea solutiei, am inteles ca ar trebui sa doara daca sunt infundate). Am retinut ca mergeti la sfarsitul lunii dinnou la Szeged si ca faceti acolo spermograma, sa-mi zici te rog cat costa, ma intereseaza si numar si mobilitate.
Dasia iti tinem pumnii. Pana ajung la Szeged in mai, incerc si eu prima inseminare cu dr Cezara Muresan(sa ma obisnuiesc cu procedura).
Va pup si multa bafta.
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna seara Carmen
Ma bucur ca ai reusit sa-ti faci programare.
Ai specificat la telefon ca vrei Inseminare, nu Fiv? In cazul Fiv-ului nu este important HSG, trompele nefiind implicate in procedura, dar pentru o inseminare reusita e absolut necesar ca trompa care ovuleaza sa fie functionala. De aia spun eu ca e nevoie de o HSG cat mai recenta. La mine doctorul s-a uitat pe HSG.
Legat de vechimea analizelor mie mi-a scris sa nu fie mai vechi de 6 luni, dar pentru siguranta intreaba-l si tu.
HSG-ul l-am facut si eu la Bega. Pe mine m-a cam durut, trompa dreapta fiind infundata. Desi apoi am facut instilatii cu dr. Bernard si nu m-a durut deloc.
Ai retinut bine, intre zilele 3-5 de CM trebuie sa merg la Szeged si vreau sa facem si o spermograma acolo. Costa 12.000 forinti, cca 1.800.000 lei. Mai scumpa decat la noi, dar macar am incredere ca rezultatul este corect.
Voi ati facut spermograma in TM, aveti probleme? De cand incercati sa faceti bebe?
Iti urez multa bafta la inseminarea din TM, poate nu va mai fi cazul sa ajungi la Szeged.
-ici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adaca spune:

- fetelor nu am nimic cu dr. din TM, dar pentru IA si FIV iti trebuie sa ai cat de cat conditii. Eu zic ca este necesara o clinica specializata numai pe asa ceva.
Eu am facut 4 IA nereusite la Szeged, apoi a urmat FIV din care au rezultat gemenii DARIUS si CAIUS(2005). In aprilie 2007 am aflat ca sunt insarcinata,asa a venit pe lume RARES. Pana sa ajung la Szeged m-am chinuit 6 ani prin Resita si Timisora. O doctorita de la mine din oras m-a sfatuit sa merg la Szeged, mi-a spus ca daca vreau copii sa nu mai cheltui banii prin tara. Atat gemenii cat si Rares i-am nascut la Timisoara, la Bega cu dr. Craina.

Ade cea mai fericitasi DARIUS, CAIUS si RARES

AB Darius si Caius Gazele
http://www.flickr.com/photos/14340770@N02/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Ceau Sorina,
Nu cred ca a specificat colega mea si nici nu a fost intrebata, insa pentru siguranta o sa-l intreb pe dr. Zadori printr-un mail. Legat de spermograma facuta acolo, am inteles ca 12.000 forinti ar fi doar pt numar nu si mobilitate. Noi incercam de vreo 4 ani si ceva si de 2 ani am inceput cu investigatiile, timp in care am mai luat si pauza si am asteptat o minune sa se intample natural. Spermograma am facut-o la Bega (la lab de la etaj),initial a fost ok, la un moment dat au fost probleme de nr si mobilitate, iar apoi a fost ok dupa 3 luni tratament naturist. Oricum trebuie s-o repetam chiar si pt inseminarea de aici, pt ca au trecut vreo 8 luni de la ultima. La mine problema a fost cu prolactina marita care acum e ok tratata cu jumatate pastila/seara de bromocriptin de 2 ani si inca continui. Voi de cand incercati? De ce zici ca mergi in zilele 3-5, nu trebuie in ziua 1-2 pt eco inainte de a incepe tratamentul de stimulare sa vada daca nu s-a format vreun chist? Ai idee daca se poate face acolo HSG-ul?
Te pup, mersi mult si bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna Carmen
Apropo de spermograma, noi am primit la prima consultatie o lista de preturi. Acolo scria 12.000 forinti spermograma, nu se specifica daca doar numar sau si mobilitate. Mai mult de atat nu stiu sa spun, dar am sa aflu curand si te anunt.
Noi avem "doar" 1 an si jumatate de incercari. Dupa 5 luni am inceput deja investigatiile. Eu sunt disperata ca am deja 31 de ani. Nu vreau sa mai pierd timpul.
Nu stiu de ce m-a chemat in zilele 3-5. Se va vedea atunci daca Doamne fereste e vreun chist si in cazul asta nu voi incepe stimularea probabil. Sper sa nu am atata ghinion.
HSG nu se poate face la Kaali, dar langa e un spital mai mare de obstretica si ginecologie unde probabil se poate face.
Am inteles eu bine ti-au trebuit 2 ani ca prolactina sa se normalizeze??? Si eu care speram ca spermograma se va imbunatati pana la inseminare.
Dasia azi e ziua cea mare. Faci test? Sau analiza de sange? Astept cu nerabdare. Bafta
Va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria carmen spune:

Ceau Sorina,
Nu te speria,nu in 2 ani mi-a scazut prolactina, a trebuit sa continui pentru mentinerea ei la valoare normala pana o sa raman insarcinata. Initial prolactina a fost 47,6 ng/ml (val. normale: 1,2-29,93 ng/ml), dupa 2 luni a ajuns la 29,7, iar apoi nu am mai repetat decat dupa inca un un an cand am schimbat dr si era 19,7 ng/ml.
Dasia asteptam se ne dai o veste buna.
Va pup si multa bafta.

Mergi la inceput