Inseminare in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Am vazut subiectul si mi-am amintit si eu de de perioada in care asteptam si eu un ingeras in viata mea.
Dasia am vazut ca intrebai daca a reusit cineva sa ramana gravida dupa o inseminare facuta in Timisoara. Eu am facut in octombrie 2006 IA cu dr. Cezara Muresan si a reusit chiar din prima. In iunie 2007 am nascut o fetita. Nasterea a fost la Bega tot cu Cezara. Eu am fost foarte multumita de dr.Muresan, cat despre bioloaga de la Bega, mie mi s-a parut ok, dar n-am vazut-o decat o data. Te pup si iti tin pumnii sa ti se implineasca visul cat mai repede.
Sorina iti tin pumnii sa fie un test cu 2 liniute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_ducu spune:

Draga petit_ange, de ce ai apelat la inseminare ?

Care este povestioara voastra ?

Ai umblat la mai multi doctori pana ai luat aceasta decizie ?

Mult noroc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria25 spune:

Buna Petit Ange,
Spune-mi te rog frumos daca sarcina a survenit in urma insemnarii pe ciclu natural sau stimulat.In cazul in care a fost stimulat cu ce medicamente ai facut stimularea.
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Daria, Gabi_Ducu am apelat la inseminare pt ca se pare ca pe cale naturala erau putine sanse. Eu am avut intodeauna un ciclu neregulat cam de 30-45 zile.Ceva probleme erau si cu endometru pt ca era cam subtire. Dar de fapt problema a fost ca la testul TPC mi-a iesit negativ (l-am repetat de 2 ori) si in cazul asta se recomanda clar inseminarea. La eco s-a vazut ca ovulatia exista si deci nu a fost nevoie si de stimulare. Cam asta a fost in mare...
Pupici si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria25 spune:

Buna fetelor,
Multumesc Petit Ange pentru raspuns si ma bucur sincer pentru tine.
Astazi trec printr-o faza foarte proasta pentru ca am ratat inseminarea pentru luna asta intrucat nu a decurs bine stimularea ovariana.In conditii normale eu am ovulatie ,am analize bune,dar in conditiile stimularii nu stiu de ce am reusit patru foliculi cu dimensiuni de 7- 10 (cred) care nu au mai vrut sa creasca.(daca este adevarat asa spune medicul curent)Am dorit sa stiu exact care este dimensiunea reala a lor si daca doctorul curent are dreptate si ca urmare am fost impreuna cu sora mea(pe care am folosit-o ca proba martor daca pot sa zic asa) la 4 cabinete de prestigiu altele decat medicul curent.(Clinica DR.Munteanu,Policlinica Prof.Catu,Cabinet Bernard Elena, Clinica DR.Grigoras,pur si simplu pentru o ecografie.Rezultatele care le-am obtinut nu seamana deloc intre ele nici in cazul meu (eu cel putin am facut stimulare pe cand sora mea nu)si nici in cazul ei. In functie de cabinet foliculii au fost ba doi de 16 si unul de 7,ba doi de 20 si doi sub 10 ba trei sub 10 etc....mai mult decat atat sora mea care nu facuse stimulare la Policlinica DR.Catu au gasit-o cu 2 foliculi pe ovarul drept de 18 si unul pe stang de 16 .Precizez ca toate ecocrafiile au fost facute in aceiasi zi,la ore diferite iar rezultate scrise alb pe negru( cei drept total diferite )am obtinut doar de la doua clinici restul doar au comunicat verbal rezultatele ecografiei fara sa doreasca sa elibereze o hartie cu rezultatele in acest sens desi s-a solicitat si s-a platit acest lucru.In concluzie am intrat bou si am iesit Fulga.
Ce spuneti de asta ?Eu inteleg ca exista o eroare in functie de fiecare aparat dar nici in halul asta.Acum intelegeti de ce inseminarile in Timisoara au atita succes.Dasia unde esti?Fetelor numai pierdeti vremea si banii aici mergeti in alta parte.
Succes la toate, va pupa
Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monanego spune:

bine v-am gasit dragi aspirante pline de optimism(sau asa ar trebui0 desie prima data cand scriu pe ac forum , il citesc cumare interes, si am simtit nevoia sa intervin pt a va incuraja Am remarcat ca va intrbati multe dintre voi de ce nu scrie nimenide o reusita inseminare in Timisoara!? IATA CA EU SUNT UNA DINTRE FERICITEL MAMICI CARE AU PERSEVERAT, AU SPERAT SI NU SI-AU PIERDUT NICODATA PUTEREA DE A O LUA DE LA CAPAT!! POATE O SA VI SE PARA CA SUNT PREA PLINA DE OPTIMISM DAR SA STITI CA TOCMAI ASTA M-A AJUTAT SA AM ACUM IN BRATE CEL MAI MINUNAT INGERAS, FAPTUL CA M-AM INCAPATANAT SA CRED CA ESTE POSIBIL!! IN CIUDA ZECILOR DE DIAGNOSTICE CONTRADICTORII, IN CIUDA ZECILOR DE DOCTORI "MARI" DIN TIMISOARA CARE M-AU DEZAMAGIT..CU EXCEPTIA UNEI SINGURE, CARE NU SE CREDEA ASA DE IMPORTANTA CA EI, DAR CARE A STIUT SA NU MA LASE SA MA DAU BATUTA!! SPER SA AM TIMP(ACUM PUIUL MEU E DESTUL DE NAZDRAVAN SI MA SOLICITA MULT) SA INTRU SI SA VA SCRIU POVESTEA MEA..REALA SI SA VA INCURAJEJ!! VA PUP SI VA SPUN ATAT ..SA CREDETI IN MINUNI DAR NU IN ORICE MEDIC DIN TIMISOARA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monanego spune:

SCUZE PT RAPORTAREA LA MODERATOR DAR MI-AM CAM PRINS URECHILE PANA AM REUSIT SA VA SCRIU AC MESAJ! ACUM AM VAZUT CE SIMPLU ERA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Ceau fetelor . Nu am mai reusit sa intru ca am avut niste probleme medicale ,de alt gen decat cel despre care se discuta aici .
Daria , sunt consternata de cele intamplate tie ! Deci asa ceva nu este posibil ,cum se poate una ca asta ? In primul rand , vreau sa iti zic ca te apreciez foarte tare pentru ceea ce ai facut . Ceea ce ai ajuns tu sa faci , adica sa mergi la mai multi doctori in aceeai zi si sa ai rezultate atat de diferite , vine din ''increderea '' pe care o avem in medicii nostri de aici. Sunt sigura ca ai plecat de la medicul tau curent foarte nesigura de ceea ce ti s-a zis acolo , si ai vrut sa vezi daca in alte parte sunt aceleasi rezultate sau nu . Si cand colo , ai obtinut rezultate foarte diferite unele de altle , incat chiar nu mai stii care de fapt erau bune , daca intradevar se intampla asta sa ti se zica corect niste date .
PAI CE SE INTAMPLA, NU STIU SA CITEASCA LA NISTE ECOGRAFE ? Asta se intelege din ceea ce ai investigat tu . Zici ca iti vine pe bune sa mergi sa anunti la televiziuni de chestia asta , sa se faca public acest caz , si sa se inceapa o ancheta in acest sens .
Stiu ca poate ziceti ca merg prea departe, dar sunt de-a dreptul consternata ,asa ceva nu este posibil .
Daria ce sa iti zic , ai facut un act de mare curaj ,pacat ca ai descoperit ceea ce ai descoperit , dar in schimb ne-ai dat dovada ca nu mai merita sa ne facem sperante ca vom reusi cu medici de aici ( asta daca mai era cineva pe aici care sa isi isi mai faca sperante ), si totusi imi pare f . rau de tine ca ai trecut prin asa ceva .
Sorina , tu ce mai faci , cum te simti ?
Zapp eu in 19 mai sunt programata la dr. Zadori .
Monanego bine ai venit pe la noi , ma bucur pentru tine si pentru puiutul tau .
Va pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Hai ca am exagerat cu chestia cu televiziunea si cu ancheta , dar chiar
am fost indignata de cele spuse de Daria.
Apropo Daria , am o mare curiozitate , pe care nu mi-o pot stapani , ai putea daca vrei sa imi zici cine a fost medicul curent in acest caz ?
De cand am citit cele scrise de tine tot la chestia asta ma gandesc , dar e si normal cred .
Voi fetelor ce parere aveti de treaba asta ? Nu isi mai zice nimeni parerea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna fetele
Am venit la apel. Deocamdata nu am vesti de dat.
Daria rezultatul "anchetei" tale este socant si din pacate imi confirma banuielile.
Daria nu cred ca ar fi exagerat de povestit in mass media, poate s-ar schimba ceva.
Intr-una din plimbarile noastre la Szeged, sotul se intreba de ce nu e nimeni capabil sa puna pe picioare in Timisoara o clinica de genul celei din Ungaria. Cred ca ar avea mare succes (din pacate) si investitia materiala ar fi usor de recuperat. Problema ar fi(dupa parerea mea) lipsa materialului uman, nu se gasesc oameni care sa fie dedicati meseriei lor, care sa isi dea toata silinta pentru reusita. Trist
Va

Mergi la inceput