Copilul dvs. doarme cu jucaria draga?

Copilul dvs. doarme cu jucaria draga? | Autor: adelamatei

Link direct la acest mesaj

Mi-ar placea sa-mi raspundeti si sa va motivati raspunsul deoarece eu n-am aplicat aceasta metoda si tocmai de aceea as vrea sa gasesc avantajele si dezavantajele ei.Va multumesc tuturor pt. raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, a avut si are si acum.
Si nu gasesc decat un singur dezavantaj: s-o piarda. De aceea e indicat sa ai una identica de rezerva (sau mai multe).
Nu vad cum ai putea sa aplici sau nu metoda asta, copilul e cel care se ataseaza la un moment dat de un anumit lucru si n-ai cum sa-l opresti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia adoarme cu dejtele lipite de etichetele din material ale paturicilor. Pt asta am cusut eu etichete pt toate ... altfel e altfel e jale. Nu conteaza pe ce, eticheta sa fie
Am incercat sa i bag pe gat oita, bucuruza, diverse animale, degeaba. Era interesata doar de etichetele lor, daca nu erau duble, nu erau ecceptate



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Da Bogdan are un ursulet"La-la"cu care adoarme .Este un ursulet care se incalzeste si mentine caldura.Cred ca si-l doreste pt ca simte ca nu-i singur poate noapte crede ca-s eu.
Doamne ajuta!

In oraselul copiilor




Si ingerii au nevoie de ajutor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Noi avem ceva intre iepuras si soricel,se numeste Cici si nu putem cu nici un chip sa dormim fara el.
Noaptea se trezeste uneori doar sa vada daca Cici este la locul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Andrei dorme cu mai multe plusuri mici, dar toate cu eticheta, pe care o tot ruleaza intre degete pana vine somnicu'. Noaptea se trezeste si le cauta.

cristina si Andrei(am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Andrei doarme cu jucaria preferata.Am incercat sa iau mai multe cam de acelasi fel, ca sa nu fie probleme in caz ca pierdem una.Copilul le-a acceptat pe toate din fericire si chiar le ruleaza, deci pot sa le spal pe rand fara probleme ca va constata dispariatia vreunuia.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Mi-ar placea sa-mi raspundeti si sa va motivati raspunsul deoarece eu n-am aplicat aceasta metoda si tocmai de aceea as vrea sa gasesc avantajele si dezavantajele ei.Va multumesc tuturor pt. raspunsuri.

Pai nu este o metoda de aplicat. Unii copii au jucaria preferata, altii nu. Tine de copil. Daca al tau nu vrea o jucarie, poti sa i-o bagi pegat si tot nu o va accepta.
Al meu are o carpa, pe care ar recunoste-o si cu ochii inchisi. Iti dai seama ca n-am incercat in nici un fel sa-l imprietenesc cu carpa, am incercat insa pe mai multe cai sa-l fac sa renunte la ea, dar fara succes. Sper sa nu o aiba toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Noi nu avem asa ceva.
daca se trezeste noaptea din somn striga din toate puterile:mama,mama pana sosesc
Am incercat sa-i ofer fel de fel de inlocuitori dar nu merge

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Pe la 1 an si ceva mi-era drag de el ca nu dormea ,nu manca si nu iesea afara fara un tedy mic de plus.Dupa aceea a avut un caine de plus.Pe la 2 ani jumate,ii bagam in pat toate jucariile de plus ,acum are 3 si nu doarme fara sa-l tin de mana! A trecut tot prin etape.Verisorul lui are si acum o jucarie cu el in pat (are 8 ani).Dar ,intr-adevar depinde doar de preferinta copilului.

A, mai avea drag de o pijama cu un desen de cauciuc,numa pe aia vroia.Ne distram tare mult de gusturile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Monica doarme cu un Scooby Doo de plus. El este succesorul lui "Boa" (nu putea sa zica broasca).
Spre dimineata Monica se duce la baie, apoi se duce la ea in camera, ia scooby si perna si vine cu ele la mami si tati in pat unde mai doarme un pic :)
Nu i-am impus nimic, au fost alegerea ei, intai Boa, apoi Scooby.
Si imi aduc aminte ca sora mea avea o paturica fara de care nu dormea. I se zicea "pipiciosul"

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput