*Mamici de Ianuarie-Februarie 2008 (129)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Mitsu, frumos bebelache ti-ai tras!!! E un scump si un finut, sa-ti traiasca! Am citit si povestea la spital, interesanta. Ma asteptam sa gasesc mai multe amanunte despre nasterea propriu-zisa, ca mi se pare ca a fost cu cantec, in sensul ca ai nascut fara taietura si fara epidurala. Si vroiam sa aflu amanunte despre acea pastila-minune. Poate ai timp si chef intr-o zi sa povestesti! Stii ca maine aveam dpn-ul amandoua, nu?? Ce chestie! Tu deja stai cu bebica Conrad in brate, iar eu cu bebita Mariuca inca in burta! Hehehe!

Anca.Diana, stiu ca maine e ziua cea mare, am retinut in mod deosebit, pentru ca este si dpn-ul nostru, dupa cum spuneam mai sus! Sa ai parte de o refacere rapida si putin dureroasa, iar printisorul tau sa fie mandru ca a iesit din doi parinti vedete. Da, da, am inteles ca sotiorul din Tnuva este chiar sotul tau. Asteptam sms-uri cu detalii, noi vom fi pe baricade!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Ia sa vedem tiza fetitei mele!! Acum ma uit la poze...

Vreau sa-ti spun ca poza in care doarme, dupa baita, este atat de sublimaaaa... Iti dai seama ce nevinovat este somnul celor mici si cat de linistiti sunt cand se simt bine si in siguranta. Iar in ultimele 2, unde are ochisorii deshisi, este superba!! Sa va traiasca si sa va bucurati de ea!

Dar ia spune-ne, cum a reactionat Andrei?



quote:
Originally posted by danybv

Am reusit si am pus si eu cateva poze cu Maria .

danybv
Poze cu Mamy graviduta si Andrei (21 martie 2006 )
http://community.webshots.com/user/danybv
MARIA
POZE MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

Buna ziulica burticutze si mamici frumoase!

Nu am apucat sa intru ieri deloc... am plecat de dimineata la 10 de acasa si m-am mai intors pe la 12.30 seara. Am zis ca merg in maini ca picioarele imi erau niste butuci nu altceva.

Si eu ca si tine CREATA ... imi iau o cana de lapte si ma pun pe recuperat din urma.

Bebika e activa, da la coaste... ieri imi statea burtika asa tuguiata pe partea dreapta... mooooor dupa ea

38s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danybv spune:

Pentru Creata , pai Andrei se uita la Maria ii zice bebe, rade si apoi fuge de langa ea.Vine si se mai uita la ea incearca sa o atinga dar il las numai cate putin asa ca el daca s-ar putea cred ca ar trage-o de maini de picioare.....
Eu pe Maria inca o tin legata ca o sarmaluta dar de la brau in jos , am sa o tin asa pana la botez pe urma o voi lasa libera de tot.Acum ii las doar mainile libere .

danybv
Poze cu Mamy graviduta si Andrei (21 martie 2006 )
http://community.webshots.com/user/danybv
MARIA
POZE MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

neatsa, scriu repede, in fuga si cu o durere de cap infernala:

nathaliaS, ca sa curga mai potolit, mulge vreo 30de ml inainte. asa poa sa suga in liniste fara sa se inece. si eu procedez la fel. sanul nu se goleste niciodata - deci nu ramane niciodata pe sec - pt ca productia de lapte e continua. si daca doarme cum zici tu, evident ca se satura:) in functie de cat lapte ramane in san se va regla si productia d elapte pana in 3 luni.

mitsule, sa faci baie calumea inseamna sa il bagi pe conrad in cada. deci ai procedat cum trebuie. doar ca baia nu trebuie sa dureze maimult de 5 minute la varsta asta. in rest, bucura-te ca ii place in apa:)

docdecap, speram ca trece depresia repede. un pont... sa stii ca nu manancala o ora. dar fix la o ora dupa mancare e in somn paradoxal. aceeasi faza am patit-o si eu cu sacha: credeam ca plange de foame... nu e foame, e somn paradoxal in care tipa, urla din gura de sarpe, geme, deschide ochii...dar doarme. ideea e sa incerci sa-l linistesti fara sa-l pui la san. daca poti.durerea mea de cap...se trage de la faptul ca inca nu-mi iese nici mie schema cu sacha.sipe cat posibil, nu-i da din biberon ca sa ramai cat demult timp "joiana".

fetelor care aveti probleme cu alaptatul, stiu ca sunt un royal pain in the a... dar promit ca e ultima data cand insist sau scriu vreun sfat: copiii astia care vi s epare ca plang de foame, plang, ca asta e menirea lor, deocamdata, si plang pt ca nesaturandu-se va obliga sa-i puneti la san ca sa-si creasca productia de lapte. laptele praf, formula, suplimentul, ce-o fi, s digera mai greu, d-aia dorm neintorsi, si de aia nu rezista decat 3 ore (aprox) cu laptele de mama. cu cat inlocuiti mesele cu formula, cu atat productia d elapte scade. nimeni nu a spus ca alaptatul e o treaba usoara. cel putin nu d ela inceput. trebuie muncit in echipa, si evident ca uneori ne lasa nervii (inclusiv pe mine, ca nu le stiu nici eu pe toate) dar sunt foarte comoda de felul meu: decat sa sterilizez biberoane de X ori pe zi, sa prepar amestecaturi... trag nopti nedormite acum dar stiu ca va fi balet in cateva saptamani. insa indiferent ce alatpat preferati sau aplicati, e cea mai buna decizie car eo puteti lua pt copilul vostru.
pumpici



miri_milka_mik mamik de bruno alexis si bebe sacha dimitris
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

O sa umplu pagina cu post-uri de-ale mele, mai ales ca vad ca nu prea e lume pe la ora asta pe forum. Dar am de recuperat un capitol plin cu mesaje.

Nemary, imi pare rau ca aud ca vrei cezariana, chiar te-a parasit rabdarea?? Oricum, de-abia esti in saptaman 38, eu si cu Irina ce sa mai zicem? Sau alte fete care au nascut peste termen? Daca ei ii place la tine in burtica... ce poti face? Eu zic sa stai linistita cu cezariana, mai ales daca poti naste natural.

Honey, ai inceput cu dreptul cele 10 zile cu prietena ta. Multumesc de site-ul cu contractiile, l-am pus in history pana cand o sa am nevoie de el. Sa speram ca foarte curand...

Lala, evident ca, o data am trait alaturi de tine momentele grele ce au urmat imediat nasterii lui Bibi, dar acum am citit si povestea si mi-au dat lacrimile. Si cum orice poveste frumoasa, are un final fericit, asa va doresc si voua, sa va bucurati in fiecare de zambetul micutei printese!

Laura, au inceput sa apara mai multe poze si cu printese, ca prea erau mai multi baietei la odisee! Thea, in primul rand, este un nume superb si ingenios ales, mai ales combinat cu Maria, iar bebe Thea este o frumoasa si o dulce!!!! Sa va traiasca "surpriza" si sa fiti fericiti alaturi de ea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jelimoni spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

docdecap... Uuuf, ce urat... Bine, nu asa trebuie privite lucrurile, sunt sigura ca o sa se rezolve, dar tare rau e cand se aduna mai multe ghinioane. Totusi e bine ca ai laptic si ca bebe nu vrea biberon!

Am mai citit si eu din urma cat am mai apucat, voiam sa va multumesc pentru galerie ca nu mai stiu daca am facut-o si pentru cuvintele frumoase... Nu stiti cat de mult ajuta!

Dar am o nelamutire - stiu ca miri o sa spuna iar ca-s panikard - am vazut ca s-a spus pe aici ca dupa ce i-a cazut lui bebe buricul i s-a facut baita "ca lumea" (au spus si jelimoni si parca anca.b, sper sa nu confund...). Ce inseamna ca lumea? Ca lui bebe Conrad i s-a facut la chiuveta in spital, apoi aseara nu i-am facut ca eram rupta, nu aveam chef sa sterilizez cadita si el dormea prea frumos, oricum il stersesem cu serve' umede peste tot in timpul zilei. Da' in seara asta i-am facut baita cam 5 - 10 minute, nu stiu cat a durat, in cadita, cu tot tacamul... Adica l-am cufundat ca lumea in apa, a urlat, e drept, dar ... s-a lamurit el ca e bine pana la urma. Apoi i-am facut masaj... Mi s-a parut ca i-am aplicat versiunea "ca lumea". Ce, dupa ce cade buricutul are voie mai mult in apa? La ce se refera baita in regula? Am facut rau ca l-am bagat in cada? Trebuia sa il tin sub jetul de la chiuveta si sa evit zona buricului? Of, Doamne, ce de intrebari mai am si eu! In fine, ... Noapte buna, vad ca e liniste p'aici...



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami



asa e mitsule, pana sa-0i cada buricu i-am facut ca la spital sub jet la robinet, evitand zona buricului, iar acum l=am bagat in cadita, si tare i-a placut a stat relaxat mai ca nu mi-o adormit..fata de baitele sub robinet cand urla ca din gura de sarpe..ai grija cu buricutul

MONI MAMI DE BEBE ROBERT!-5.01.2008)

POZE BEBE ROBERT
www.flickr.com/photos/14883580@N05/sets/" target="_blank">poze nunta, burtica si bebe Robert

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?albumId=40412496" target="_blank">poze de tot felul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Eliza, long time no see!!! BIne ca sunteti bine amandoua si ca bebelina a mai crescut. Asteptam detaliile "tehnice" pe marti ai zis, da? Show-ul pe gheata merita vazut si poate ai sanse, ca se pare ca fetitele s-au lasat si se lasa in continuare asteptate. Mai mult decat baietii.

Angi, sincer nu stiu ce sa-ti zic... Sunt adepta alaptatului la san si a nasterii normale, dar nu pto sa dau sfaturi, pentru ca inca nu-mi tin bebelina in brate. Mai mult decat atat, daca ar urla non-stop, in starea psihica pe care o s-o am dupa nastere, e foarte posibil sa apelez si eu la minunatul lapte praf. Acum, fiecare mama alege metoda care crede ca e cea mai buna pentru copilul ei. E ca la cezariana, nu pot afirma ca o mama greseste daca alege de frica cezariana. UNeori, confortul psihic al mamei e mutl mai important, pentru ca alfel intra in depresie. Tot ce stiu este ca meseria de parinte chiar este un full-time job si ca se invata. De aceea, ca la orice lucru nou, eu m-am documentat din o gramada de surse, am citit sute de pagini legate de cresterea copilului mic, am vazut dvd-uri si filmulete si am vorbit cu mama mea. Ca atare, am vazut ca partea cu alaptatul la san este foarte grea cam o luna, o luna si jumatate maxim si ca nu trebuie sa disperi. Dar, repet, nu am fost pusa inca in situatia de a-mi urla Mariuca ore in sir.

Eu va tin pumnii tuturor mamicilor la alaptat, sa fie bine si usor! Natural, combinat sau numai cu lapte praf!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



ALINUSCHA, SA TRAIASCA BEBELINA, SA FIE SANATOASA SI FRUMOASA! REFACERE RAPIDA MAMI SI SA VA BUCURATI DE PUIUL VOSTRU!

Elena de Eva Maria

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



mitsule foarte scumpik bebe Conrad. sa fie sanatos si papacios si sa se faca mare mare!

jelimoni eu i-am facut baie lui bebe si buricutul inca nu i-a cazut .. e adevarat cu apa fiarta si racita apoi am sters bine cu spirt, betadina si putin baneocin la buric! dr a spus ca e ok!

creataaa, irinukaaa fetelor .. voi ce aveti de gand?? cand vin bebeii???



Elena de Eva Maria

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

Mergi la inceput