Vara 2008 in Turcia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by dumitrulaura

Va rog mult de tot sa-mi spuneti care e drumul cel mai scurt pana in Turcia. Vrem sa mergem cu masina. Sau cel mai sigur avion de linie(nu vrem low cost). Cati km sunt pana acolo? Vrem sa nu oprim in Bulgaria deloc. Plus ca mergem si cu copiii dupa noi. Am fi preferat avionul dar am asa o retinere. de cand cu evenimentele astea la tv cu accidente cu avioane , parca nu prea mai sunt asa de incantata. Dar ramane o alternativa.Multumesc anticipat.



Noi mergem numai cu masina. Adevarul este ca ne place si drumul. Daca pleci la 5 dimineata din Bucuresti, la 6.30 esti in Bulgaria si la 12-13 ai si iesit. Pana seara, ajungi in Asia, adica treci cu ferry si te opresti la Canacale sau mai mergi putin (noi mergem pana in Ezine). A doua zi, ai timp destul sa ajungi, dupa pranz, pana in Bodrum, daca vrei.
Noi ne oprim des, mai si vizitam...freeshop...e tot vacanta, nu?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ne inscriem si noi pe lista celor care isi doresc sa-si faca vacanta 2008 in Turcia (dorinta sotului mai mult ) - pentru prima data.
Cu masina, asta sigur, caci toate vacantele ni le-am facut asa si nu am regretat: independenta, libertate de miscare si bagaje la liber.
Am pus ochii pe cateva hoteluri, dar mai sap, ca sa fac o alegere buna (sperrr )
Am citit review-uri bune despre Royal Wings din Lara. Imi poate spune cineva care a fost acolo cum este?
Sau Ela Quality Hotel din Belek?
Sunt foarte utile informatiile de aici. Va multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

anemona, zici de independenta (mersul cu masina) si alegi hoteluri cu all inclusive?

Trebuie vazut ce anume se asteapta de la un astfel de sejur. Pentru adulti (fara copii sau cu copii mari) e preferabil un hotel cu demipensiune, ca sa poti face macar cateva excursii (recomand cu caldura raftingul, eventual scufundarile, Pamukale, magazinele de fabrica din Soke - langa Kusadasi). Pentru cei cu copii e recomandat sa se aleaga hoteluri all inclusive. Pt copii ff micuti, sau care nu suporta bine mersul cu masina e bine sa se aleaga avion+ o statiune aproape de aeroport: (Bodrum - doar ca exista un singur hotel cu plaja acceptabila); Lara (hoteluri noi dar verdeata putina) si Belek (verde, dar putin mai scump).

In cazul copiilor mici, e rentabil de mers cu avionul, sub 2 ani nu se plateste nimic. Daca familia e mai mare (sau sunt 2 cupluri) e mai rentabil de mers cu masina, dar mai obositor si merge aleasa ca destinatie maxim Kusadasi.

Am fost si cu autocar (in Kusadasi) si cu avionul in Bodrum, Marmaris, Kemer, Belek; in formatie 2; 2+1 copil ; 2+1+1 la purtator si 2+2 copii, la hoteluri de 3,4 si 5* ,asa ca deja stiu cam ce gasesc. Concluzia e ca merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anc@ spune:

buna,
dupa ce am tot citit pe forumuri despre turcia ne-am hotarat si vara asta vom merge in antalya: doi adulti si un copil de 4 ani.
sigur vom merge cu masina. am ajuns la concluzia ca hotelul royal wings ar fi ceea ce ne dorim, si mai ales ceea ce l-ar face fericit pe copil.
ne-am decis sa mergem in luna iunie pentru ca in iulie si august am inteles ca temperaturile sunt insuportabile, mai ales ca noi suntem din brasov.
am primit o oferta de la agentia jeka. aveti idee cand isi vor face publice ofertele celelalte agentii?
pt. anemona: voi cand vreti sa mergeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri !!
Anya, da, alegem cu all inclusive pentru ca vrem confort si avem si fetita care va avea 4 ani, iar cele mai bune hoteluri sunt AI, din cate am vazut. E foarte bine, din experienta noastra, sa ai la discretie tot ce-ti doresti atata timp cat esti in hotel. Dar vrem sa facem si niste chestii pentru care ne trebuie masina: vizitat Rodos, cu o noapte-doua stat acolo (asta la sfarsit, in afara sejurului turcesc), vizitat Istambul si inca nu stiu ce a mai vizat barbata-miu care e resposnabil de stabilirea itineraiului. Da, si rafting vrem, dar asta va fi o zi din 10-12 cate vom sta.
Daca am fost noi in Spania cu masina, cu itinerariu de 5 zile la dus si 4 la intoarcere, cu copil cu tot, iti dai seama ca in Turcia nu vom lua avionul . Noi adoram sa calatorim cu masina, este o parte din placerea concediului. Stiu ca e greu, am avut si noi parte de peripetii la greu, fiind si fara GPS, am gresit drumul de cateva ori, l-a luat somnul pe sotul meu la volan (asta chiar nu e deloc amuzant si am tras o sperietura groaznica, dar am tras si invataminte si dau sfatul de a nu forta limitele la volan sub nici o forma !!!), ne-am trezit chiar si fara camera de hotel la 5 dimineata in Milano (avand rezervare platita integral), dar ne place asa, la nebunie !
Asa am inteles si noi, ca Belek ar fi f. frumos si verde, am mai auzit de Marmaris ca e frumos.
Anc@, noi cred ca vom merge in august si tot spre RW tindem, doar ca, asa cum spunea si Anya, am inteles ca este cam mult beton in zona, multe santiere (se construieste inca, fiind o zona in dezvoltare), si in plus este plin de rusi si ucrainieni, mari consumatori de de toate.
Ai vorbit cu cei de la agentie? Care ar fi atuurile RW din punctul lor de vedere? M-am uitat si eu acum pe site-ul lor si am vazut preturile, am vazut si reducerea pentru early booking (10 % mi se pare tentant).
Cred ca la celelalte hoteluri vor aparea ofertele in perioada targului de turism din aprilie, unde poti merge si face direct rezervare, daca reusesti sa te hotarasti.
Poate mai scrie cineva care deja a fost, asteptam cu interes.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Anemona, iti recomand in Belek sa mergi la Papillon Bellvile (la vilute, nu la hotel). Din tot ce-am incercat mi s-a parut cel mai ok. E foarte bun si Papillon Zeugma (turcul sef de la Alibaba acolo isi face vacanta) dar e cam "bloc" pt gustul meu. Suficient ca stam la bloc restul anului! Din pacate rusi gasesti peste tot. Nemtii merg predominant in mai, sept si oct. Anul trecul Papilloanele au avut reduceri daca rezervai din timp, anul asta nu stiu.
Si noi suntem plimbareti. Abia ne-am intors din Germania (cu masina si 2 copii de 5 si 2 ani), dar daca as face exceptie de preturi, as prefera in Turcia sa merg cu avionul.

Aveti vre-o lista cu reducerile pt hotelurile de pe riviera Turceasca daca rezervi din timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilix spune:

noi vom merge la davutlar/kusadasi in august cu masina.am mai fost asa si ne place. vom opri la canakkale, probabil la buyuk truva. in nici un caz la anafartalar. nu recomandam hotelul sub nici o forma. pe 27 martie mergem la targ sa platim, booking am facut deja. vom inchiria o vila de 4 dormitoare, 65euro/zi.
rufus, unde la ezine v-ati oprit? la ce hotel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Anemona, la Ela quality am fost noi anul trecut. Excelent!!! Sincera sa fiu, mi-este putin teama sa incerc altceva, ca sa nu fiu dezamagita. Dar as merge si la Royal Wings anul asta, tot din pricina parcului pentru copii. Inca nu ne-am hotarat, oscilam intre astea doua. Tot masina o sa o luam, si noi adoram independenta, in plus, o sa ne orpin in Kusadasi pentru cateva zile, ca sa ne bucuram de Adaland si Dolphin park.
Anya, anul trecut am fost tot cu masina (de fapt, in fiecare an) si am facut si excursii prin Antalya. Am vazut cascadele, care pe mine m-au impresionat tare mult. In 2005 avea Rebeca 1 an si tot cu masina am mers si a fost super ok. Depinde de ritmul fiecarei familii aceasta alegere. Fetita noastra este obisnuita cu masina de mititica si obisnuita sa parcurga distante lungi. Mai greu a fost sa mergem in Barcelona cu avionul, de exemplu. Chiar daca zborul a durat 3 ore. Cu cele alte 3 pierdute prin aeroport...a fost tare solicitant si pentru ea si pentru noi.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Anemona, am cautat si eu pe site-ul Royal Wings tarife... dar nici ca gasesc... inclusiv la reservation form... Help...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am vazut si eu ofertele Jeka. Fata de anul trecut, mi se pare o crestere considerabila a tarifelor...
Parerea mea este sa asteptati pana la targ...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput