Vara 2008 in Turcia

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Fetele care ati fost in Turcia - Kusadasi iimi recomandati si mie un hotel bun?

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Antosit, am inteles ca Grand blue sky este un hotel bun. Eu am fost la Kustur club, este club village, cum spun ei, adica sunt mai multe vile intinse pe o suprafata destul de mare, intra pe Teztour si il gasesti( cu wwww.....ro). Daca vrei mai multe informatii....iti dau cu placere. Personal, daca ar fi sa-i dau nota , i-as da 8, pe o scara de la 1 la 10.

Am si eu o intrebare: are cineva idee cam cat poate sa ma duca un sejur de 8-10 nopti la Delphin ( cel din Alanya, ca am inteles ca-i ceva mai ieftin) ori dupa 15 iunie- cand se ia vacanta , ori la inceput de septembrie, 2 adulti si 3 copii de 11, 6 si 2 ani? Si transport cu avionul. Am inteles ca in Turcia copiii sub 7 ani nu platesc decat avionul, iar cei sub 2 ani nu platesc nimic.(anul trecut, la Kustur, am platit jumatate din tarif ptr Oana si nimic ptr Ana, dar am fost cu masina, iar pe cel mic nu l-am luat)


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

quote:
Originally posted by roxana c.

Antosit, am inteles ca Grand blue sky este un hotel bun. Eu am fost la Kustur club, este club village, cum spun ei, adica sunt mai multe vile intinse pe o suprafata destul de mare, intra pe Teztour si il gasesti( cu wwww.....ro). Daca vrei mai multe informatii....iti dau cu placere. Personal, daca ar fi sa-i dau nota , i-as da 8, pe o scara de la 1 la 10.


Multumesc! Incep sa studiez!

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

quote:
Originally posted by roxana c.
Am si eu o intrebare: are cineva idee cam cat poate sa ma duca un sejur de 8-10 nopti la Delphin ( cel din Alanya, ca am inteles ca-i ceva mai ieftin) ori dupa 15 iunie- cand se ia vacanta , ori la inceput de septembrie, 2 adulti si 3 copii de 11, 6 si 2 ani? Si transport cu avionul. Am inteles ca in Turcia copiii sub 7 ani nu platesc decat avionul, iar cei sub 2 ani nu platesc nimic.(anul trecut, la Kustur, am platit jumatate din tarif ptr Oana si nimic ptr Ana, dar am fost cu masina, iar pe cel mic nu l-am luat)



Roxana, noi am fost anul trecut la Delphine Palace, este un hotel intr-adevar de lux cu - important! - preturi rezonabile, datorita tipului de transfer mai mare [2h] si a plajei cu nisip si pietricele.
AM platit aprox. 2000 euro, doi adulti si un copil [4 ani], pentru 12 zile! - a fost insa si ceva promotie si in afara de asta, am ales hotelul din martie si prin mai era deja platit [am avut o reducere suplimentara petru asta]. Perioada in care am fost: 26 sau 27 iunie - 7 iulie [parca]. Este dupa mine o perioada OPTIMA - dupa aia vin caldurile cele mari :)

As putea sa va mai scriu despre regimul copiilor in Turcia, stiu destul de multe pentru ca m-am documentat exhaustiv inainte, poate intereseaza:
- zborul pana acolo: se plateste [este inclus in pretul biletului] atat LOCUL, cat si taxele de aeoport pentru orice copil > 2 ani
- camerele si masa -- NU ESTE O REGULA GENERALA, fiecare hotel are politica proprie! In majoritatea cazurilor este ceva de genul: primul copil pana la 12 [ 7, in alte cazuri, 15 in altele samd] NU PLATESTE pentru cazare si masa. Al doilea, beneficiaza de o reducere variabila intre 30 si 70 la suta, dar PLATESTE!

Obs: Daca aveti mai mult de 1 copil, interesati-va despre regimul camerelor: unele hoteluri nu accepta cazare unei astfel de familii in camera standard si va ofera locuri doar la family! [ori superior] - cu plata suplimentara, bineinteles :).

[Apropo, la Delphin Alanya nu am platit in contul cazarii s/sau mesei pentru copil si nu am fi platit nici pentru al doilea! - am vrut la un moment dat sa o ducem si pe verisoara lui cu noi]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cornel, prin ce agentie ai luat biletul, anul trecut, mai stii? Si in cei 2000 de euro(aprox) a intrat si transfer+ taxe aeroport ?
Am inteles ca daca platesti pana la o anumita data( sfarsitul lunii mai parca) ai o reducere. E valabil ptr toate agentiile sau doar ptr unele?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

@roxana: In cei 2000 de euro a intrat absolut tot. Agentia prin care am mers a fost AliBaba, dar nu cred sa existe diferente esentiale īn ce privesc preturile intre agentii - ei sunt permanent atenti la miscarile celorlalti :) Exceptand poate Teztour-ul, care beneficiaza de niste taxe de aeroport incredibil de mici, care pot aduce diferente gen 50 de euro in pretul total.

Foarte important din punct de vedere al pretului e - ca in multe alte domenii - sa cumperi din timp sejurul. Toate agentiile, cel putin cele mari in mod sigur, acorda reduceri si discounturi pentru early booking. Posibil procentele sa varieze de la o agentie la alta, dar ma indoiesc, din motivele xpuse mai sus :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cornel, bine ai venit pe DC! Anul trecut iti citeam cu interes postarile de pe softpedia (sper ca nu te confund, dar ar fi prea multe asemanari...) cand ma tot gandeam unde sa ne luam bilete in Antalia.
Anul asta sigur vom apela la early booking, e totusi un discount destul de frumusel.

Sunt avantaje si dezavantaje de la un tour operator la altul... Tez tour are taxe de aeroport f f mici, si preturi excelente ptr sezururi scurte (maxim 7 zile) comparativ cu Alibaba sau Kusadasi. In schimb, ptr sezururile mai lungi, celelalte doua au preturi mult mai bune, si cu toate taxele de aeroport iesi in avantaj la ultimele 2. Nu stiu sa-mi explic fenomenul, dar asa e am tot calculat anul trecut pe la diverse hoteluri de la cei 3 tour operatori cat m-ar costa si la concluzia asta am ajuns.

Oricum caut, dar intreb ca-i mai simplu, la Royal wings se poate cu 2 copii in camera standard?

Ptr familiile cu 2 copii e bine sa cautati pe la ofertele hotelurilor ptr ca sunt hoteluri care afera gratuitate la cazare si mancare la ambii copii sub o anumita varsta (de obicei al 2-lea musai sa aibe sub 7 ani, dar de ex la Royal wings al 2-lea trebuie sa aibe sub 3 ani).

Sunt curioasa cand apar ofertele ptr antalya cu plecare din tara (ca din budapesta au aparut deja) sper ca nu dupa Pasti ca anul trecut ca nu mai prindem early bookingul...

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

multumesc, Diana :)
--
Īn ce priveste ofertele de preturi pe care le asteptam multi, dupa parerea mea, nu vor aparea PUBLIC inainte de Targul de Turism. Apropo de acesta, cine locuieste in Bucuresti [si nu numai] nu ar trebui sa-l rateze, foarte probabil o sa se afiseze discounturi suplimentare, doar pe durata targului.
Cred ca va Targul avea loc pe la mijlocul sau sfarsitul lui martie.

---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Targul de turism va avea loc intre 27 si 30 martie.
Noi anul trecut am fost la Ela Quality. Anul asta o sa facem un traseu cu o oprire de vreo 2 nopti la Kusadasi, pentru a testa Dolphin Park, apoi mergem in Antalya. Si acum oscilam intre Ela si Royal Wings. A fost careva la amandoua hotelurile? Ar fi excelent daca as avea o parere din partea cuiva care le-a incercat pe amandoua...
Multumesc!

In Kusadasi ar fi hotel bun Batihan-ul. Dar oricum, depinde de nevoile fiecaruia si de asteptari...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

De Batiham am auzit si pareri contra, de fapt am citit ce-au scris unii pe Softpedia. Dupa unii e un hotel foarte bun, facand raportul dintre conditiile de cazare, masa, etc si banii pe sejur, dupa altii ....e varza. Probabil ca e si dupa asteptarile fiecaruia

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput