Vara 2008 in Turcia

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanar spune:

ana-oana, ti-am urmarit postarile despre papillon ayscha si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai mai da cateva informatii:

pentru o familie cu doi copii unul de 13 si unul de 4 ce tip de camera trebuie ales?
daca ai putea descrie mai mult conditiile de cazare si mancarea oferita la retstaurantul principal
daca sunt inconveniente pentru un copil de 4 ani: exemplu piscina f aproape de locul de servit masa, pardoseli care aluneca...
cum sunt spectacolele de divertisment pt copii
exista terenuri de tenis si ce regim de inchiriere au(daca se poate juca si nocturna,daca iti ofera si echipamentul)
daca exista verdeata care sa ofere umbra in zona piscinelor sau umbrele generoase pe plaja, fetita mea cea mare are vitiligo si trebuie sa fiu f atenta la expunerea la soare( e una din cauzele pt care as alege acest hotel)

ma opresc aici ca deja am intins coarda, multumesc pt ajutor si iti doresc un concediu la fel de frumos si anul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluca spune:

pt. mama lui alex
noi am luat la royal wings de la o agentie din c_ta care lucreaza cu teztour. de fapt din ce am urmarit cred ca ei au cele mai bune preturi.
2 persoane+bebe 1320 cu tot cu taxe 7 nopti cu plecare pe 25 mai
din ce am auzit in mai, iunie si septembrie e vremea cae mai buna
pt ca in iulie august e foarte cald

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Hello...

Astazi am cautat cu incapatanare oferte pentru Royal Wings..jumatate din agentiile contactate au afirmat din start ca acest hotel e "stop selling"..iar unde am gasit inca locuri..nu am gasit "combinatia" care sa ni se potriveasca.....inca...:))..astept pt. maine dimineata sa vad daca pot face o anume rezervare ..(alinaluca..da..prin teztour..i-am descoperit si eu intr-un final..mi se par cei mai ok)

Dar..sper sa va fie util..cei cativa mari tour operatori pe Turcia sunt (si au si site-uri): Alibaba, MrPeter, Timur Travel..si..cel mai bun si cu oferte sub ceilalti (caci e relativ nou intrat pe piata romaneasca)..Tez Tour.

Numai bine..va tin la curent.

PS - cum e vremea/apa in Antalya dupa 20 Septembrie??!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

Apa este excelenta, peste 22-23 grade C pana spre sfarsitul lui octombrie (zona Antalya), poate vremea sa fie un pic mai racoroasa noaptea spre dimineata (orele 3-5), dar este foarte placuta, foarte cald peste zi si cum se poate mai bine seara la cina de pe terasa sau la show-ul de dupa masa. Vremea in extrasezon - mai si sep, oct - este cel mai tare atu al zonei Antalya, urmata de preturile bune.

Puteti sa visati deja la (inca) un concediu de exceptie. Si va rog recomand cu caldura o zi de "rafting" sau de plimbare cu vaporasul pe (fluviul), riul aflat la circa 30 de km. de centrul Antalyei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Mi se pare mie sau in Belek hotelurile sunt departe de plaja?Am fost la Miracle in Lara si hotelul era f aproape de plaja.
IC SANTAI cum e situat fata de plaja?Pretul mi se pare ok.980 e de pers 10 zile asta fara reducerea de pe early.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

quote:
Originally posted by viana

Mi se pare mie sau in Belek hotelurile sunt departe de plaja?



In Belek, hotelurile sunt pe plaja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

quote:
Originally posted by CornelB

[quote]Originally posted by roxana c.

Mi-am mai adus aminte de ceva: lamuriti-ma si pe mine, va rog, care-i diferenta dintre camerele standard si camerele family , suite si duplexuri? Camerele family banuiesc ca-s cele cu 2 dormitoare separate de o usa. Suitele si duplexurile ce au in plus sau in minus?



Duplexurile sunt, banuiesc, exact acelasi lucru ca si camerele Family. Poate se foloseste acest termen cand se doreste sa se specifice doua bai, separate.
Suitele sunt apartamente, in adevaratul sens al cuvantului - au, pe langa o camera folosita ca dormitor, si un living, eventual dressing-room cele 'superior' sau DeLuxe, bai de serviciu etc.

---
"Duplex- urile" - sunt..precum in acceptiunea romaneasca..duplexurile - adica ai scara interiora, sunt pozitionate pe 2 etaje, cu camere&baie pe fiecare etaj...si..sunt mult mai scumpe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

quote:
Originally posted by ileanar

ana-oana, ti-am urmarit postarile despre papillon ayscha si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai mai da cateva informatii:

pentru o familie cu doi copii unul de 13 si unul de 4 ce tip de camera trebuie ales?
daca ai putea descrie mai mult conditiile de cazare si mancarea oferita la retstaurantul principal
daca sunt inconveniente pentru un copil de 4 ani: exemplu piscina f aproape de locul de servit masa, pardoseli care aluneca...
cum sunt spectacolele de divertisment pt copii
exista terenuri de tenis si ce regim de inchiriere au(daca se poate juca si nocturna,daca iti ofera si echipamentul)
daca exista verdeata care sa ofere umbra in zona piscinelor sau umbrele generoase pe plaja, fetita mea cea mare are vitiligo si trebuie sa fiu f atenta la expunerea la soare( e una din cauzele pt care as alege acest hotel)

ma opresc aici ca deja am intins coarda, multumesc pt ajutor si iti doresc un concediu la fel de frumos si anul acesta.

dr



iti raspund cu placere, dk omit ceva mai intreaba-ma :)

1. camerele duble sunt destul de mari, insa nu cred ca aveti loc toti.agentia te poate sfatui in alegerea camerei.
noi am avut rezervate doua camere duble standard (4 adulti si 2 copii sub 5 ani) si ne-au dat un apartament junior SUPERB (3 bai - una cu jacuzzi, 1 dormitor total separat cu baie in care au stat bunicii cu copiii - un pat dublu mediu, un pat de o persoana si un patut de infant, un dormitor deschis - pat ENORM, dormeam cu copiii fara sa ne atingem, o zona de living, terasa pe trei laturi cu vedere la mare)
2. camerele sunt foarte curate, in fiecare zi curatenie, lenjeria se schimba la 2 zile, prosoapele zilnic dk vrei, zilnic schimbate accesoriile de baie - sapun, sampon etc - dk le consumi. masa: au un restaurant principal cu muuuuuuulte feluri de mancare, inclusiv bufet pt copii si diet (toate erau fierte, fara sare, condimente etc). dimineata aveau freshuri , apoi vitamin bar undeva langa sala de fitness. la doua seri aveau seara specifica: turceasca, pescareasca, seara de dulcegarii etc. au restaurante a la carte, dar noi n-am ajuns niciodata la ele pt ca uitam sa ne facem rezervare cu o zi inainte. oricum, au mancare 24/24, 7/7.
3. n-am remarcat nici un inconvenient pt copii: piscina pt copii este micuta insa niciodata aglomerata, oricum ai nostri stateau si in piscina mare cu colacul, fara nici un fel de problema. ai mei (2 ani si 5 ani) n-au alunecat niciodata nicaieri.
4. inainte de spectacolele de seara, era discoteca pt copii, iar spectacolele de dupa erau cumva pt toata lumea: a fost circo-balet cu rusi, povestea lui Aladin - fff frumos, cu camile aduse in parcul hotelului, pe care te puteai urca si merge p'acolo pt catvia euro (ai mei n-au vrut). spectacole seara si ziua tot felul de concursuri, animatie si pe plaja si la piscine. pe noi ne-au interesat mai putin, dupa balaceala de TOATA ziua, seara eram cam franti, plus ca kupiii mei se trezeau la 7.30 in fiecare dimineata.
5. nu stiu de terenuri de tenis (n-am vazut, nici nu m-au interesat in mod special). vedeam dupa-masa, in drum spre plaja ca baietii jucau fotbal.
6. la piscine sunt copaci, umbrele , mai multa umbra este la piscina pt copii. dimineata, inainte de a va duce la masa, sa va ocupati sezlgurile. pe plaja, in afara de copertine, au si umbrele maaari,pe care ti le trage aproape de apa un nene de acolo (sunt fffffffffff grele, au postamentul din ciment). am mai scris ca plimbandu-ma in sus si in jos pe plaja am vazut si cum erau amenajate la alte hoteluri, care aveau doar copertine.

dk mai ai intrebari si te pot ajuta, oricand.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

sunt de acord ca hotelurile sunt pe plaja,insa ma refeream la faptul ca au o gradina mare si distanta din hotel pina la plaja e 250-300m.asa mi se pare mie din poze.mi s-a mai intimplat ca fiind pe plaja sa vreau sa dau o fuga pina in camera.de acea nu as vrea sa fie departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Azi am luat si eu bilet la Royal wings ca mi-era ca de maine la targ s-ar putea sa nu mai fi gasit deloc. Desi vroiam din 28.06 nu am mai gasit ...asa m-am mutat pe 05.07 . E cam inspre perioada cu caldura dar nu am avut ce face ca sa imapac si familia cu care mai mergem.
AM dat 2338 euro (2 adulti+1 copil) cu early booking prin Ravetravel...care opereaza tot cu Tez tour.

Nu va spun ca de abia astept sa plec!!!

Mergi la inceput