Mamici de Martie-Aprilie 2008!!(70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Am citit in post-ul lui Ariel despre tampoanele de san...bine ca ai adus vorba, ca si eu fac parte din clubul "Milka". La inceput cumparam tamponele speciale pt sani dar din hartie, nush din ce saunt facute...de la Nuk, Chicco...etc. Insa apoi am descoperit o varianta mai buna. Tampoanele pt san de la Avent, refolosibile, se vand in set de 3 perechi impreuna cu un saculet in care sa le spalati impreuna cu lenjeria la msina de spalat. Sunt super!!

Roxana 35 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Naty, cu cea mai mare placere, doar am facut 15 ani sport de echipa, imi place antrenamentul in mai multi . Da, inca un motiv ar fi excesul meu ponderal, de la controlul de la sfarsitul lui noiembrie ( penultimul ) si pana ieri am luat 6 kg, in conditiile in care atunci luasem deja 14....Se teme sa nu fie vreun debut al bolii, insa il exclude deocamdata,date fiind analizele foarte bune. Asa ca ma alatur tie in mancatul fara sare, si un relativ regim ( nu grasimi, paine alba, prajeli, dulciuri ). In plus, de facut provizie de Dopegyt in casa, iar cand o ia razna tensiunea, iau Dopegyt-ul si ma urc in masina. Iar controale saptamanal de acum inainte. Deci nu scapi de mine fara sa te vizitez ( stii cum e, ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa ti se intample ) ! Doua saptamani inca scapi, ca dupa ce termin controlul, ma grabesc spre serviciu inapoi, dar cand intru in vacanta......



Olga 33+ cu Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Wow, ati umplut deja capitolul, ce harnicute!

Noi ne-am plimbat prin Mall, i-am luat lui Vlad un hanorac si o bluza frumoase foc de la Wenice, plus o fustita si o bluza pt. prietena lui care face 3 ani saptamana viitoare.

Si m-am oprit la Barza si am luat o lenjerie de pat cu aparatori laterale, pilota, cu de toate pt. Stefanut, frumoasa foc si asta, e galbena cu inimioare portocalii si are un urs si un iepuras brodate. O sa-i fac o poza. Aici e singurul loc unde gasesc lenjerie pe marimea patului.

Pidana, eu foloseam compresa sterile peste somoiogul de vata, asa faceau si la maternitate. Plus ca vata se mai lipeste si intra firisoare din alea pe unde nu trebuie. Deci sa iei si comprese sterila la tine, se gasesc la farmacie.

RalucaS, tu esti tare speriata de ce ai vazut in maternitate, acolo. Si eu daca imi imaginez ce-i scris ma ia cu fiori. Insa eu nu cred ca e asa rau. Adica, cel putin ce am vazut eu: biberoanele, la neonato, erau de sticla si chiar le sterilizau super, pompa aia de san electrica de acolo avea niste capete si partea pe care o puneai pe sanul tau la fel, super sterilizate, erau fierbinti! Si fiecare mamica astepta sa se mulga, sa desfunde canalele si apoi hranea bebeul cu lapticul ala. Nu cred ca te lasa sa vii cu biberoanele si laptele de acasa....nu-i un lucru asa horor.

Super faza cu vopsitul parului!

Maiiii, foarte dragut bb si ingerul, si mie mi-au dat lacrimile!

Papacioasa, wow, ce vedere super din balcon!! Ale tale erau pozele, nu?

Naty, eu n-am retinut daca si Butucica e vecina cu mine, eu stiu ca stau aproape de Roxaniciu! Ursuleata tot in zona si nu mai stiu...

Despre pompita, eu am avut de la Chicco manuala, cu o para in capat, un furtun ce se baga in para si un bibe la celalalt capat al furtunului. Si nu ma durea mana cand ma mulgeam si tragea f. bine. La cea electrica de la spital e cam dureros...daca nu sunt canalele desfundate, dar apoi trage bine.
Eu nu o sa-mi iau electrica, tot din asta manuala si tot cu recipient de colectare, cu bibe. Cel mai mult am folosit-o in primele zile, cand bb nu stia sa traga bine. Si apoi cand mai pleci pe undeva si-l lasi pe bb acasa te multi si ii lasi laptic in bibe.


Oana 26+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Naty,am trimis,au ajuns?

Raluca

in asteptarea micutei Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Tot din experientele cezarienei: Inaioana la 48h dupa cezariene era acasa. In seara zilei in care a nascut, se ridica pe marginea patului ( asta e si un lucru de vointa, cred ), iar a doua zi mergea. Anca insista fooooarte multe pe activitatea fizica de dupa cezariana ( ma rog, nu sa joace fotbal, dar sa mearga cat mai repede posibil ). In plus, pentru mine va fi obligatoriu, caci se pare ca sederea la pat, mai ales dupa interventii chirurgicale, favorizeaza aparitia trombozelor venoase. Poate ne ajuta si mamicile care au nascut prin cezariana, cu experienta lor post-operatorie. Clau? Ca mie de asta mi-e cel mai teama, mai ales ca la Municipal sistemul este de rooming-in, si am de gand sa ma ocup de bebe, cu tot efortul care ma asteapta!

Olga 33+ cu Ioana-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ce bine ca ai adus vorba de tampoanele pt sani, Roxana, ca ieri am tot cascat cohii la mai multe variante si n-am luat nimic... Deci cele Avent refolosibile sunt excelente? Le-am vazut la 45 RON. O sa iau din alea.

Ioana
34+ si David

burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Olgutz, da, este foarte important ca a doua zi sa te dai jos din pat si sa incepi sa mergi pe culoare.Bine, nici nu se poate altfel, pentru ca nu te lasa sa lancezesti prea mult in pat. Prima oara e cel mai greu, dar nu insuportabil. Cu fiecare pas pe care il faci te simti mai bine. Deja, de acum, dupa ce ai plecat la plimbare, incepe recuperarea...Si mersul la bebe te mobilizeaza foarte bine. Eu deja in ultima zi de spitalizare mergeam sus la puiut pe scari, nu mai luam liftul!
Stai linistita , va fi totul bine, eu daca as lua-o de la capat, as proceda la fel....la mine a fost cezariana la cerere, iti dai seama cata lume m-a condamnat la vremea aia ( acum 6 ani ). Dar consider ca fiecare trebuie sa hotarasca pentru corpul ei si mi se pare un tupeu fantastic sa-mi spuna cineva ( oricine ) cum sa nasc! E alegerea fiecareia dintre noi si este cea mai buna!



http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 33 + cu Rebecca

AMR 6 SAPTAMANI !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Si eu eram laptarie . Totul era patat de lapte...noaptea imi puneam un prosop pe sub camasa, dar dimineata lenjeria mea era plina de lapte!!! CAnd se apropia ora de masa a piticului, sanii mei incepeau sa curga , dar rau de tot, parca se deschideau robinetii . Ce perioada, acum este haios, dar atunci nu prea era...

http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 33 + cu Rebecca

AMR 6 SAPTAMANI !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Da Ioana sunt super!Si-s mult mai confortabile in contact cu pielea....Cele din vata/hartie, sau ce-o fi ma cam jenau la sfarcuri si unele aveau chiar si model, ceea ce inrautatea situatia...

Roxana 35 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Oana - ziceai ca pui si tu poze cu noile achizitii? Pai...ma lasi aici sa astept?

Roxana 35 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput