Lucru manual - arts & crafts 4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NobleLady spune:

e ok la allex.ro? am vazut acolo cam ce-as vrea..
multumesc pentru ajutor...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Otilia si Apsara multumesc ptr bunavointa voastra de a ajuta incepatoarele in aceasta arta.

Am incercat vineri sa fac o bratara dupa un model simplu.
Am o intrebare: se incepe de la start cu 2 fire si se insira paralel, sau se insira pana la capat si se intoarce pana la punctul de start? Pana la 3 dimineata am incercat cele 2 variante; e drept ca margelele erau extrem de mici si la un moment dat nu mai deosebeam nimic nici pe grafic.

Alina fata de mine esti avansata iar impreuna cu corsetul va fi ceva original si unicat.

Tuturor succes indiferent daca e afacere sau hobby! Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by tomari

Am incercat vineri sa fac o bratara dupa un model simplu.
Am o intrebare: se incepe de la start cu 2 fire si se insira paralel, sau se insira pana la capat si se intoarce pana la punctul de start? Pana la 3 dimineata am incercat cele 2 variante; e drept ca margelele erau extrem de mici si la un moment dat nu mai deosebeam nimic nici pe grafic.

Tonia, depinde de model, unele modele se lucreaza cu 2 fire deodata, altele doar cu unul singur. Care e modelul ales de tine? Oricum, iti poti da seama dupa grafic, cind sunt 2 fire sunt colorate in 2 culori diferite si se marcheaza inceputul si sfirsitul.

Spor la margelit!


Adélie la p'tite souris
Bijoux passion
Floricici din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Buna, fetelor !
Indraznesc si eu sa va abordez cu o intrebare (ca de citit va citesc mai de mult): coacerea produselor din Polimer Clay se poate face in cuptorul obisnuit de la aragaz? nu raman reziduuri toxice inauntrul lui (de la vapori or something)? si eu pot sa fac asa ceva avand in vedere ca sunt insarcinata in luna a 6-a? Multam de raspunsuri

Dana M. 24+ si Raluca (5 ani si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frannces spune:

dana e important sa nu arzi FIMO ca atunci fumul este toxic.... tb sa dai cuptorul la minim si sa lasi usa crapata. coci 30 min si e gata. eu tot de aici am invatat...succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

apsara, trebuie sa te felicit pentru creatiile tale! (asta din ce am vazut pana cum, pentru ca si celelalte fete sunt magnifice ) As vrea sa te intreb daca ultimele bratari, navidad si cea rosie, sunt facute in genul acela cusut/montat pe material si decupat ulterior sau sunt insirate pur si simplu?

Dana M. 24+ si Raluca (5 ani si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

quote:
Originally posted by frannces

dana e important sa nu arzi FIMO ca atunci fumul este toxic.... tb sa dai cuptorul la minim si sa lasi usa crapata. coci 30 min si e gata. eu tot de aici am invatat...succes




mersi de raspuns...eu din pacate nu fac diferenta intre FIMO si polimer clay . Am comandat de pe un site si exact asa se numea, polimer clay, asta merge sau mai bine nu ma mai apuc? ca nu vreau sa-mi fac rau cu mana mea

Dana M. 24+ si Raluca (5 ani si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Multumesc, Dana. Bratarile respective sunt brodate pe material.
Tocmai am adaugat o poza cu inceputul procesului. Baza are deja forma colierului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Buna!
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor,pentru ca intr-un moment mai putin fericit al existentei mele v-am descoperit!Cautam ceva de facut cu timpul meu liber,frecventam forumul desprecopii si ma consultam cu voi in alte privinte,dar am descoperit,datorita voua,metoda de a-mi petrece timpul si altfel decat sa stau in fata monitorului o zi intreaga...FIMO.Mi-au placut atat de mult lucrarile voastre,incat am vrut sa incerc si eu.Si am reusit.Nu stiu cat de bine,dar ma relaxeaza total si imi place mult ce fac.Va multumesc!
Ia priviti ce stiu sa fac!
http://bijuteriifimo.blogspot.com/
Va astept cu reactii,chiar sper sa va placa si voua,nu numai mie!
A,si inca ceva:ignorati,va rog,data de pe imagini,tot uit sa setez aparatul...lucrez abia din octombrie.

idoina

Mergi la inceput