*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (127)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

in sfarsit am reusit si eu sa ma mai dau si eu jos din pat.cum va spuneam am luat raceala de la sotul meu si abia acum am reusit sa ma pun pe picioare.nu mi-a trecut dar oricum ma simt mai bine.acum nu stiu ce sa fac ca maine ar trebui sa ma duc la dr si nu stiu daca e bine sa ies din casa.voi ce ziceti?

gabrittza 36sapt+Daria Maria
AMR 4 SAPTAMANI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrittza spune:

am uitat sa felicit proaspetele mamici carora le doresc multa sanatate,fericire si sa se bucure de fiecare clipa petrecuta alturi de bebelusii lor.
ma bucur ca pe zi ce trece avem din ce in ce mai multi bebelusi frumosi si sanatosi,si mamaici frumoase si fericite.
elenuta ma bucur ca ai venit acasa.nu mai plange si asculta de fetele noastre ca te invata de bine.capul sus si fii tare pt puiul tau ca are nevoie de tine.


gabrittza 36sapt+Daria Maria
AMR 4 SAPTAMANI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Tinna, multumim de capitol nou. Fugi si baga-te in pat sa protejezi cat mai mult ingerasul din burtica !!! Tinem pumnii sa nu mai iasa din dop si el sa stea acoloinca o perioada !!!

Raca, multumesc pentru raspuns. Ma intrebam daca trebuie sa pun in bagaj si ser fiziologic, vigatol, baneocin (adica medicamentele luate pentru ea) si imbracamintea cu care o voi scoate afara etc...
Am inteles de la tine ca ar trebui practic doar strictul necesar. A, + pamapers!

Raluca, rlc - mi se pare foarte buna ideea ta !!! Uite, eu am cam lipsit vreo 2 saptamani de pe forum si tarziu am gasit povestile catorva fete sa le citesc... Mi-e teama chiar ca nu le-am citit pe toate....

Micsunea, pofta de mancare de mancare din ultimele saptamani este fantastica si la mine....!!! Eu m-am ingrasat pana acum 15 kg. So, fata de cele 30 puse la prima sarcina este o maaaaare evolutie.... Si, sincera sa fiu chiar si pecele 30 le-am dat jos foooarte usor in cateva luni, fara diete si efort. Doar avand grija de bebe... Asa ca nu-mi fac griji chiar daca se mai inmultesc kilogramele....
Mi se pare si mie ca doctorita ta te cam sperie... In orice lucru/eveniment poti gasi urmari urate... dar mai bine sa fim optimiste si sa ne gandim ca totul va fi bine !!!

Alina, despre pat, eu am grija sa nu fie langa calorifer (si deci nu va fi nici langa geam pentru ca geamul este langa calorifer...) si nici aproape de televizor.

Honey, succes la doctor! Hai, sa nu mai aiba nicio urgenta astazi ca sa te vada pe tine! Povesteste-ne cand te intorci ce ti-a spus!

Gabrittza, eu cred ca ar trebui sa te infofolesti bine si sa te duci. Ar putea sa-ti recolteze la aceasta varsta a sarcinii secretii pentru analiza streptococului B si sa-ti dea sa faci analizele de trim. III. Plus ca ar trebui sa-ti controleze colul ceea ce releva informatii despre cat de paropiata?departata este nastrerea..
In fine, mie mi se pare foarte important controlul de la 37 de saptamani. Acum, daca tu te poti duce la dr. tau si alta zi apropiata... nu-i bai daca nu te duci maine... La dr. meu astepti o luna pentru o programare... sau te duci in ambulatoriul spitalului unde poti avea "sansa" sa astepti o jumatate de zi....

Laura 37+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rlc_sandor spune:

Raca,laura dimitris si eu ma gandeam ca ar fi mai usor asa decat sa incerci sa le culegi cine stie de pe unde(capitole,pagini)dar bineinteles ca trebuie sa apara si la 'nasterea uneu stele',aici pe prima pag sa le avem pt noi






raluca,34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Irinuka, creata,... vi se intampla ceva de nu mai spuneti nimic...??!!

Ma voi duce la culcare ca ma si enerveaza internetul in seara asta... merge foarte greu.

tuturor!!!

Laura 37+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Miri, intrebai ce e cu durerea de sub buric atunci cand urinezi. Nici wu nu stiu dar am avut-o si eu vreo luna dupa nastere. Era tare ciudata senzatia dar a trecut.

Ellenuta, ma alatur si eu grupului zuzelor care te roaga sa nu cedezi si sa alaptezi printesa. Eu am trecut prin clipe foarte grele si am avut sustinerea zuzelor si acum le multumesc din suflet. Eu am avut noroc sa-mi vina laptele in a treia zi de la nastere insa am facut niste ragade ingrozitoare. Si da, stateam cu Ana la san si cate 2-3 ore aproape fara intrerupere. M-am chinuit dar a meritat. Nu te lasa!!! Oricat de greu ar fi acum gandeste-te ca o faci pentru fetita ta si ca va trece greul asta si ca te vei bucura de alaptare (este minunat chiar daca acum este greu).

Laurici D, am vazut ca intrebai daca si ce hainute sa iei pt bebe in bagajul de spital. Poate sa le aduca si sotul dar eu le-am avut in bagajul de spital. Am luat 3 body (ai grija sa fie suficient de mici), 2 costumase cu totul, 1 pereche pantalonasi, 1 bluzita incheiata in fata, 1 caciulita bumbac, 1 pereche sosetute. Poate ca o sa vi se para multe insa eu cu Luca am stat in maternitate 5 zile si am vrut sa fiu pregatita cu tot ce mi-ar trebui. Nu am luat hainele cu care am scos-o din spital pt ca a venit nasa cu ele la externare.
FF important sa nu uiti pampersii, servetelele umede si crema de popou (crema cu oxid de zinc e cea mai buna; eu am luat Mustela la recomadarea neonatologului).
Vigantolul o sa il dai incepand cu a 10a zi de viata, serul fiziologic nu cred ca o sa-ti trebuiasca.

Honey, te asteptam cu vesti despre bebe. Ti-am admirat pozele sa stii. Ce nunta romantica ai avut!!! Si noi te pupam si te imbratisam cu mult drag!

Gabritza, daca trebuie sa mergi la doctor cred ca e ok sa iesi din casa. Ai grija cum te imbraci si incearca sa nu stai prea mult timp in frig. Multa sanatate!

Si acum fetelooooorrrr...sa va spun voua inainte de a-l anunta pe sot ...ca....tanananaaaaaaammm ...in seara asta reincepem activitatile alea "rusinoase". Bag copiii la culcare si atac sotul din dotare (si el habar nu are ce-l asteaptaaa...).

Pupici!!!





Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica

Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fetelor cu ceza programata, ce analize ati facut inaintea operatiei?

38 Tudor Gabriel
AMR 8 sau 9 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Ellenuta bine ai revenit!La mine merge f bine fenugreek,aici e sub forma de bobite,cred ca seminte sunt,in Ro poate se gasesc sub forma de capsule la magazinele cu produse naturale.Incearca si cu pompa,sa-ti desfunde canalele,poate Eva Maria nu are putere sa le desfunde.Stiu ca e dureros la inceput,dar incearca sa rezisti cateva secunde.

La multi ani Mire !
Multumesc Ellenuta,Rlc_sandor,Laura_dimitris,Raca,Tinna,Alinaatudor,Honey,Grati.Ela pt urari

Poze
www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

wow Alina, ce tare..te gandesti deja la ...si pe Jelimoni o bantuiau niste ganduri, la sf capitolului trecut...mai fetelor, inseamna ca va simtiti bine! Bravo voua!

O parte din noi celelalte, inca cu burtica si simtindu-ne ca niste elefantei avem dorinte mai simple cred....Eu cel putin imi doresc sa pot alerga din nou, sa pot sari, sau sa dorm pe burtica ...stiu, o sa vina toate la momentul potrivit.

Eu ieri am avut o zi infernala, la sfarsitul careia am avut totusi doua victorii:
1. piticuta noastra a crescut de sapt trecuta, e tot cu 2 sapt in urma fata de varsta sarcinii dar nu stagneaza in burtica! Fetelor care sunt in aceeasi situatie, curaj!
2. am reusti cu chiu cu vai sa fiu luata in evidenta la Medlife, dupa ce intial m-au refuzat, intrucat e sarcina prea inaintata si trebuia sa ma urmareasca mai din timp.

Ufff...a fost greu ieri dar Cineva are grija de noi. Acum sunt mai optimista, mai ales ca dr a spus ca sunt sanse sa duc sarcina la termen.

Apropo, la eco de ieri s-a descoperit ca in rinichii micutei noastre sunt doua "zone de dilatatie" - se vedeau clar ca doua pete negre. Dar dr a zis ca sunt cauzate de pozitia si imaturitatea vezicii urinare si cica nu trebuie sa ma ingrijorez...Dar imi picase fatza cand ii dicta asistentei...


Oricum ar fi,
AMR 13 zile

Stancutza

Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/user/stancutza78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

DARENE La multi ani! Sa ai parte de tot ceea ce iti doresti si in special sa fie bebe sanatos si mancacios.

Eu azi am avut niste dureri in zona pelviana de nu mai puteam. Si azi noapte la fel... m-am culcat pe la 2 m-am trezit pe la 4.. am mers prin casa pana pe la 5... am mai adormit jumatate de ora, 45 de minute si iar m-am trezit si de la 6 pana la 8 am bagat iar mers prin casa. Am o durere de se lasa in jos pe picioare si ma doare jos si parca se duce si spre spate... de la ce o fi? Ati patit asa?

38s+

Mergi la inceput