Mamici de Martie-Aprilie 2008!!(69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

simo pe mine ma ajuta mult o cana de ceai de tei inainte de a adormi...imi pregatesc cana de ceai, ma bag in pat si ma uit la ceva ce ma linisteste la tv si incep sa beau din ceai si dupa ma apuca somnul....

33+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

raluca, dar ce scoruri!!! zici ca e in beverly hills! pai de banii astia, mai bine vii la medlife si nasti! eu ii voi da dr. mele 150 euro, daca voi naste natural, 250 daca va fi cezariana, 2 mil. anestezistul, 500 mii moasa, 1 mil. neonatalogul, deci 250-350 eurp per total.
in afara de mici atentii nevinovate, dr. mea NU a primit nimic de la mine pana acum si sa nu credeti ca nu am incercat sa-i dau...imi era si jena de ea!
preturile le stiu de la fata care mi-a recomandat-o, sora ei va naste (cred) cu o sapt inaintea mea, voi vedea si atunci care sunt preturile...
spitalul e super curat si amenajat, sunt saloane cu 2 paturi de mamici si 2 de bebei, toaleta, frigider si tv....ce mi-as putea dori mai mult de atat?
asistentele de la maternitate nu stiu cum sunt, dar am auzit numai de bine de ele, le-am cunoscut doar pe cele de la compartimentul de medicina materno fetala, care, fara prea multe "cotizatii", au fost super dragutze cu mine in timpul tratamentului de 1 sapt pt infectia urinara.
jos palaria! asa spital zic si eu! sper sa nu-mi schimb parerea dupa ce nasc:)))

alexutza 4 ani + si 27 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am ramas cu gura cascata!!! apartament cu 8 dormitoare!!! si o sufragerie, in lisabona, cu 200 mii euro!!! 8 dormitoare!!!
http://www.habitacaopermanente.pt/pt/detalhe.htm?RID=1931769

alexutza 4 ani + si 27 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucasS spune:

Mai fetelor...nu sariti in capul meu acum ...eu va zic doar ce am aflat pana acum de la alte persoane care au nascut de curand sau care lucreaza in spitalul cu pricina...am sa ma mai interesez oricum, ca nu vreau sa arunc cu banii pe geam , Doamne fereste...

Ariel - nici eu nu am dat doctoritei mele nimic, doar i-am facut doua cadouri simbolice, unul cand si-a renovat cabinetul si unul de craciun, iar de banii pt nastere nu am vorbit cu ea...dar nu am fost la consult la spital niciodata, doar la cabinet am mers mereu...si la noi la spital tot cate doua in camera stau si cu bebei cu tot...
Si de aceea am zis ca as prefera sa merg si eu la Medlife daca ar fi si la noi in GL....

33+ Lucas


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Raluca,ai dreptate! decat sa nu te bage nimeni in seama,sa nu aibe grija de bebe mai bine dai bani,spaga,cum o fi,dar ai siguranta ca totul e bine!Am trait starea asta atunci cand l-am nascut pe David,asistentele de la bebelusi,nu schimbau copii,nu le faceau baie,nu aveau grija deloc de ei,daca nu erai "atenta",ori bani,ori cafele,cutii cu ciocolata!Asta-i sistemul sanitar,unde,daca nu dai ceva,nu te baga mai nimeni in seama,e adevarat mai sunt si exceptii,dar de obicei asa se "poarta",dai bani ai parte de atentie,nu dai,stai si iti plangi viata!In spital,unde l-am nascut pe David,trebuia sa dam bani sa ne ia gunoiul din salon,daca vroiam halat mai bun si camasi "decente"(ca aici,in Bv,la maternitate,nu ai voie sa iti iei halat si camasi de acasa,iti dau ei-si sunt vai de ele) trebuia sa dai bani!Peste tot,numai bani,asa ca nu cred ca exagerezi cu suma...sa dea DD sa nu fie mai mult!

Simonette,nu cred ca de la gynipral ai senzatiile astea...eu iau de 2 luni,o pastila la 6 ore si mie imi produce cateodata palpitatii si o stare de agitatie!Poate nu poti dormi din cauza ca e sotiorul plecat,nu?

Alina,multa sanatate fetitei tale!stiu ce e in inima ta,dar sigur se va face bine!

Simo,mamica lui DAVID,33+ cu SAMUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

raluca, sorry, nu am vrut sa para ca "sar in capul tau", eu as sari in capul alora care impun asa ceva, nu al celor care nu au de ales si trebuie sa se supuna unor "legi nescrise"...imi pare rau, asta e unul din motivele pt care vreau sa schimb ceva in viata mea...si mai ales a copiilor mei.

alexutza 4 ani + si 27 +Teodor Mihai
http://bd.lilypie.com/WaYCp2.png
http://community.webshots.com/user/paveliucalina
Save the Earth- it's the only planet with Chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Raluca, n-am vrut sa te supar; de fapt eu gresesc, singura i-am zis lui Bubu sa nu-mi ceara sa comentez "scoruri" de spagi si uite ce se intampla daca o fac...Eu n-am spus nici o clipa sa nu dai nimic, ca STIU BINE ca nu se poate, am comentat suma totala si n-am vrut sa te las prada naivitatii de a asculta tot ce afirma altii ca au facut si au dres. Ce zice Ariel, adica vreo 13 milioane (la care daca adaugi sutele pt asistente/infirmiere tot nu poti depasi maxim cateva milioane) mi se pare mult mai realist, ca nu-s cazuta din luna si tot din sistemul asta medical pe care atata il blamati toata lumea fac parte si eu. Recomand tuturor filmul "Sicko", de care mi-a zis Cory; si vorbim apoi despre cat costa actul medical. Sau, de fapt, mai bine nu mai discutam deloc.

naty 28+ cu (Iulia Elena)
AM AJUNS IN ULTIMUL TRIMESTRU, DOAMNE AJUTA PRINTESEI MELE SI MIE!!!
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Uf! Am reusit in sfarsit sa va ajung din urma!
Am citit tot si am uitat tot...aproape!

Falicitari cory pt. grasunel! Doamne' Ajuta!

Si multumiri inzecite tuturor fetelor pt. aprecierile facute! Daca as avea mai multa minte poate as fii altfel in pielea mea...dar asa! Vesnic nemultzumita!

Vazut iar poze de burtici frumoase, si de case, nu mai zic!

Sovi, Multi ani fericiti, alaturi de tine, Randunoiului tau! Si spor la renovare!Si nervi de otel!

Cory, am trecut si eu cu Seb prin capitolul moarte...noi, el, etc. Dintr-o carte de psiho pt. copii am citit ca e bine sa-i explici copilului ca se moare atunci cand ai terminat de trait, caci sunt unii care mor mai tineri, altii mai batrani...etc. Trebuie evitat pe cat posibil sa se spuna copiilor ca se poate murii de boala. Apoi ei asociaza fiecare boala, mai grava sau mai putin grava, cu moartea si nu e tocmai ok. Pana acum a mers cu Seb, el a inteles asa si nu mai pune intrebari. Spune ca risca sa moara cand face ceva periculos...dar sunt multumita ca realizeaza si face dif.
Felicitari pt. tactul tau in fatza Larisukai!

Simonette
, de mult vroiam sa-ti spun sa te linistesti...si sa iei partea buna a lucrurilor, cand randunoiul nu-i acasa! Nu-ti mai face griji. Eu am o vorba, daca e scris sa se intample ceva rau, se intampla si acasa fiind, in pat, alaturi de tine! Gandeste pozitiv si totul va fii ok !

Ralucutza
, si celelalte fete care trebuie sa va confruntati cu nasterea si spaga in spitale..sincer, nu am cuvinte. Sunt total siderata de ce se intampla. Ralu, daca tot trebuie sa faci cezariana, nu poti merge in alta parte,, in alt oras, undeva unde e cat de cat altfel. Daca exiista acel loc?
Si aici, din cauza ca s-au inchis sectii de maternitate la mai multe spitale, singura maternitate mai apropiata de mine e la 30km, dar cum am auzit ca pe acolo, ca e cumva ca la fabrica de facut copii, cat mai repede...am ales sa nasc la 70km de casa.

si ce nu inteleg eu...de ce se da lapte cu bibe la copii care vor fii alaptati la san si nu se propune punerea la san imediat ce bb s-a nascut. Aici asa se face! Apoi daca vrei sa te odihnesti, prima noapte la spital asistentele il iau cu ele si ti-l aduc cand incepe sa planga de foame. Urmatoarele nopti, ramai cu bb in camera si te ocupi de el.
Chiar si dupa cezariana se practica pusul la san, stimuleaza lactatia. eu am avut lapte repede dupa cezariana. Si in plus, primul lapte, clostrum sau cum ii zice, e benefic pt. bb, pt. curatarea cailor respiratorii si cica e si gras si proteic.

trimit acum mesajul, va pupez pe toooooate care scrieti aici, tare-mi sunteti dragi chiar daca nu am cate ceva de spus pt. fiecare in particular!
Naty, place-ti site-ul?



pozici
bb2
burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Pup Simonicile dragi!Sa stati cumintele la barlog,da?!
Ali!
Naty si Ralu!Haideti fetelor,va rog sa nu va suparati ca le faceti rau la bebelusii iubiti!Cel mai bine ar fi sa vb. despre cadourile date,dupa ce venim cu bebelusii acasa!Abia atunci vom sti cu siguranta ce si cum..
Ariel esti mortala cu casutele astea!
Varianta finala-cred ca e cea mai buna-Naty!
Ma dus sa pun cartofiorii pt.piureuas pe foc si revin si eu pe ramurica!
Edit:Pupici Delphinasului!Asa cum povestesti tu-ar trebui sa fie peste tot in lume,numai ca..


Ela.. in 30+ cu !!
Varsta mogaldetei
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Harnicute, harnicute! Va lasa omul la inceputul unui capitol si va gaseste la inceputul celuilalt
Pe mine ma papa burtica de cateva zile, deocamdata ma dau cu crema doar seara, inca n-a aparut nimic suspect pe ea, sper sa-mi ramana pielea intacta.
Abia astept sa treaca si ziua de maine si sa raman in weekend acasa si duminica sa vedem ce ne mai zice tanti doctor.

26+ cu Diana

Mergi la inceput