Mamici de iulie-august 2008 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Kimmy bebe stiu ca aude zgomotele mai puternice din jur inima ta din astea. Mai dureaza putin pana sa dea bebe tare sa il simta si tati. Nu mai stiu exact la cate sapt.
Danam27 La Multi Ani!
Laura si eu zic ca e bebe ala.
Mona s-ar putea sa fie candidoza sau cum se cheama in romania mergi la medic, ca trece rapid cu crema aplicata local sau cu ovule, e normal in sarcina.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella81it spune:

MBuna ziua la toata lumea!
Mi ati facut pofta de icre.Eu de unde cumpar?Ca nu stiu cum le zice aici!
Danangie...vitaminele ti le a recomandat doctorul sau le ai luat tu singura?Apropo stii cum le ziCe la icre in italiana?Gasesc la pescarie?
LORI felicitari ptr baietel !Suntem la egalitate!
DANAM27 LA MULTI ANI MULTA SANATATE TIE SI LU BB
ELLA17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ce fain ca s-a echilibrat balantza cu baietzei si cu fetitze...Si mie imi place numele David da barbatu-meu e fixat pe ale lui, zice ca am decis numele acum un an de zile si ca nu mai schimbam!
Imi doresc si eu baietzel dar sunt singura din familie care vrea baiat. Sotul meu mai are 3 din casatoria anterioara si normal ca vrea fata, baietii sotului au solicitat si ei tot o surioara, ai mei vor fata...Hmmm
Cu icrele m-ati bagat in spital!!Aici nu sunt icre, daca va puteti inchipui!!Adica nu asa cum sunt in Ro si eu nu ma pricep sa le gatesc...Si fiind peste oceanic nu stiu daca e aceeasi chestie...
Cu dezbracatul la gineco si aici e cum a povestit Mada.Nu exista capra, au un pat cu un fel de scarita-scaunel langa, pe care sa-ti sprijini picioarele, intr-o alta camera te asteapta papucii de unica folosinta si halatul, te dezbraci complet, doctorul iti acopera zona pubiana si isi face treaba...
Cu durerile de cap am citit si eu pe ce mi-a dat doctorul ca e in regula un tylenol, cred ca e aceeasi chestie cu paracetamolul, deci ma gandesc ca se poate lua...
Nati bine ca esti bine, acum si perioada asta de neplaceri va trece si nici n-o sa-ti mai amintesti de cate ori te-au intzepat aia in mana
Danangie si aici un body din bumbacel e cam 2 euro sau mai putin...Poate si pentru ca in statul asta este plin de industrie usoara - textile, pielarie, pantofi...Nu stiu de ce dar mi se par tare ieftine...
Kilograme...eu am inceput sarcina cu 46,5 kg, in saptamana 8 aveam 48 si acum dupa cum ma vad am cam 49. Oricum, a inceput sa-mi creasca si mie burtica iar pantalonii si hainutzele incep sa nu-mi fie tocmai bune...BB nu simt inca da barbatu-meu spune ca el il simte...Om fii pe invers
Mai citesc si ma intorc

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ella, eu cand nu am stiut am cerut oua de peste...Si ei s-au prins de schema

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

BUNA SI PUPICI LA TOATE FETELE!
VREAU SA SPUN SI EU LA MULTI ANI TUTUROR CELOR CARE ISI SERBEAZA AZI ZIUA!
pentru fetele care au dureri groaznice de cap si nu trec asa usor va recomand din tot sufletul sa faceti algocalmin injectabil care este recomandat in sarcina si se poate ajunge sa se faca chiar si 3-4 pe saptamana caci nu dauneaza lui bb-asta o stiu de la dr ginecolog caci cu ajutorul ei eu m am pus pe picioare si cu injectia si cu perfuzia.
16+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Fetelor la mine paracetamolu e frectie la picior de lemn. Nu trece sa-l ia vantu' de cap. Io tre sa iau piafen sau midocalm, rar trece cu algocalmin. E ori de la tensiunea asta de tzantzar afumat, ori de la spondiloza asta afurisita. Daca nu mi-am facut la analize... si cik am migrene ca cucoanele. Acu crek e de la spondiloza ca numa pe scaun stau toata ziua. Ma mai ridic io da se pare ca nu e de ajuns.
Acu ma scuzati, ma duc sa ma impusc

bujo 14+
album de nunta
mini Bujo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Salut la burtici!

Ntz, ntz, ntz, nu sunteti deloc atente inca nu e egalitate. Ati uita s-o treceti pe Ilinca, fetita Caprioarei. Deci tot fetitzele rule

Mona si Lori Felicitari pentru baietei!

Laura si mie mi-a fost dor de voi dar, de, am avut aseara musafiri, azi treaba la serviciu, deseara ma duc la prietena mea ca e Antonia si azi e Sf. Anton, deci dam chindie, am primit o fusta de la Quelle comandata de mult, vroiam sa fac retur dar ai mei au zis ca-mi sta f bine cu ea, si cum eu nu am nici o urma de burtica ma duc sa iau niste cizmulitze lungi sa-mi port si eu fusta, macar 2-3 saptamini, ca poate o sa-nceapa si burtik mea sa creasca , deci un super-program.

Eu mananc icre in draci dintotdeauna, nici macar nu mi-am pus problema ca ar fi vreun bai. Si in coltul albastru se pregateste ciorba de burta ca am fost ieri si am luat burta, morcovi si smintana. Daca ma apuca fandacsia poate fac si painea aia la tuci, poate ati citit la forumul de bucatarie despre ea. Mi se pare prea tare, deja am cumparat un buton de metal sa inlocuiesc tortita de la capacul tuciului ca era de ebonita .

Nu stiu cum se face ca omuletzii slabi nu gasesc decat haine mari si invers! Eu am luat pantalonii de gravida ai prietenei mele, deja i-am si scurtat ca ea e lunganca, dar n-am ce baga in ei. Blugii de pe care ii port acum sunt oricum ramasi de cand eram mai grasuta, si sunt si elastici pe deasupra. Sigur ma mai duc o luna, iar bluze am din vechi, plus ca eu abia astept sa se profileze burti deci cu cat e bluza mai mulata, cu atat mai bine .

Pup toate fetele, mi-e imposibil sa raspund punctual pentru ca am lipsit 12 pagini, ufff!

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Punktulet, in primul rand scrie repede 10 mesaje ca sa nu mai fii moderata. Despre rau, popular se zice ca iti e rau pana la 4luni jumate. Sunt femei care se simt rau toata sarcina. Stai tu linistita, si nu te mai stresa.

_
Vicky 17+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

BUJO SPER CA NU TEAI IMPUSCAT!
nici la mine nu trecea cu paracetamol si atunci dr mia facut algocalmin in fesa si vreau sa ti spun ca am scapat de dureri de cap.azi e a doua zi si nu ma mai doare
de ce nu incerci si tu asa caci nu ii face rau lui bb.eu sunt tare panicoasa si am pus o pe dr sa jure ca e adevarat ca nu ii face rau lui bb.tin pumnii sa te faci bine atat tu cat si restul fetelor!
16+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisarh spune:

Va rog sa ma ajutati si pe mine, acum 2 saptamani am avut primele 2 scurgeri rozalii, de atunci tot curge. Dr. meu, Ion Ionutz, a observat atunci (aveam 15 saptamani) ca este cam putin lichid amniotic si nu isi da seama care este cauza. M-a pus sa astept 2 saptamani sa vedem daca nu sunt cumva membranele rupte si in cazul asta s-ar fi produl avortul spontan. Au trecut cele doua saptamani si avortul nu s-a produs. Intre timp am facut un 3D si bblina este bine, toata sarcina este bine, doar ca nu ne dam seama (eu si doctorul) care sunt cauzele. Azi intru in a 17a saptamana. Am facut si triplul test si a iesit ok in afara de alfa feto proteina care a iesit crescuta, ieri am repetat analiza si azi sa vad ce rezultat iese. Alaltaieri mi-a facut o analiza a secretiei sa vada daca sunt rupte membranele, dar mi-a spus ca daca iese pozitiva inseamna ca sunt rupte si daca e negativa nu inseamna ca nu ar fi rupte si asta pt. ca sarcina este cam mica si analiza nu are fi concludenta Acum astept rezultatul la AFP si vineri merg la dr. sa-i arat triplu testul, apoi sa vad ce mai zice. Nu am avut forta sa va scriu pana acum, am trecut prin momente foarte nasoale, recunosc ca am mai fost si la o alta dr. la filantropia sa mai vad o parere, dar aceasta o tot tine cu avortul spontan si al lasat-o, am zis ca de acum merg doar la dr. meu.Vreau sa va rog sa ma ajutati cu ceva informatii despre aceasta problema, daca ati mai auzit la alte mamici, daca au dus sarcina pana la capat, daca ar fi vre-un dr. specializat pe asa ceva ( stiu ca dr. ion ionut e f. bun, dar la disperare apelezi in toate partile). Poate mamicile care au nascut anul trecut si care au terminat medicina sau cele care lucreaza in sist. medical poate ma ajutati cu ceva sfaturi. Am tot citit pe net si prin carti dar nu ne-am lamurit prea tare. Beau cate 3-4l de apa plata pe zi, dar dr mi-a zis ca nu din apa se face lichidul ..... Nu stiu ce sa mai zic, decat ca incerc sa fiu optimista si sper sa nu fie rupte membranele, bblina sa fie sanatoasa si sa produca lichid amniotic si sa reusesc sa duc pana la capat sarcina cu bine.17+DPN 26iun-iul 2008

Mergi la inceput