FIV158

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Buna fetelor sun in zi 30 a cm-ului si nic gand sa-mi vina cm-ul am dureri ca si cum iar veni dar nimic.Doamne ce oi avea ca sarcina nu se pune in discutie.Eu sunt ceas cu cm-ul in ziua 24-25 am-i vine dat acum ce o fi ?Doamne mi-e frica sa nu am ceva si sa nu pot sa fac fiv.Da vai tintalnit cu asemenea situatii va org sa-mi spuneti si mie ce sa fac.va pup pe fiecare in parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

VALI, am rezolvat cu pm -ul.Abia astept sa imi spui unde sa ma duc.

MIHAELE,nu te mai stresa,caci vezi ca nu e bine.Tot stresul tau si incertitudinea in care te zbati se acumuleaza.Daca esti insarcinata?De fapt stii tu mai bine daca e posibil sau nu,asa ca aici nu ma bag.
Stiu ca se da duphastion pt. ciclu,dar nu lua fara sa vb. cu medicul.

Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by KoraPop


Fetelor am o intrebare referitor la ce a scris maria215ro;ea zice ca va face HSG la recomandarea d-nei dr. Cocei ca sa vada daca nu are hidrosalpinx.Nu ma pricep si de aceea va intreb:HSG stiu ca arata daca trompele sunt permeabile sau nu.Arata si daca exista acel lichid toxic,adica hidrosalpinxul???Eu credeam ca numai la laparo se poate vedea acel lichid toxic.Cum e pana la urma?Am sa o intreb si eu pe dr. Cocei cand ma voi intalni cu dansa.

Pai hidrosalpinxul e o acumulare de lichid, sigur ca se vede. Si la eco ar trebui sa se vada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Marrina , eu sint operata de hydrosalpinx , si pot spune ca m-am documentat f. mult privitor la hydrosalpinx , in 2003 cind am postat primul mesaj aici despre hydrosalpinx , nimeni nu mi-a putut raspunde.
Daca citesti pe internet se spune ca daca se vede la ecograf hydrosalpinxul , abia atunci este periculos pt nidarea embrionului. Daca este vizibil numai prin operatie nu ar fi periculos , dar de ce afara se sfatuie sa se elimine trompa si nu sa se desfunda , pt. ca in timpul stimularii in vederea FIV-ului , lichidul desi poate a fost eliminat si trompa curatata , se formeaza din nou , fiind influentat deci de hormoni(estro+progest).

Eu am testat pe propria-mi piele ambele variante , adica FIV cu trompe curatate(nu vroiam sa mi le scot inca)-eu am avut doar la o trompa- si FIV dupa operatia de amputare a trompelor , operatie de altfel f.f. usoara.

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

misa_21 si eu cred ca e de la stres sarcina nu are cum sa fie nu mai am trompe.Te rog din suflet ajuta-ma sa activez si eu PM-ul ca am incercat si nu am reusit.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misa_21 spune:

MIHAELE,pt. activarea PM DU-TE IN BARA ALBASTRA de sus la contul meu.Acolo cind dai cu mouse-ul in apare Mesaje Private.Da click pe mesaje private si ti se deschide un tabel unde dai click in cercuretul de la activatrea Pm a.i. sa apara un punct in interiorul ceculetului.Asta-i tot!!!E simplu,hai incearca.

In rest nu te mai stresa caci vezi ca nu e bine!!!Daca tu acum te stresezi atit de rau ce ai sa faci in cele 2 sapt. de asteptare.Stiu ca e usor sa dai sfaturi,dar da-le in colo de probleme ca se rezolva oricum,nu stresul le rezolva.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

misa 21 multumesc frumos pentru ajutor.Da ai mare dreptate ce am sa fac in cele 2 saptamani de asteptare chiar nu stiu.Ma-m linistit cred ca am-i vine cm-ul te pup si incodata ati multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Dragele mele , poate ca ati retinut ca si eu sunt pacienta dr Dracea.Astazi am fost la control si am pus in discutie subiectul hidrosaplinx deoarece si mie mi s-a diagnostica asta la o histero.
Inainte de Dracea am fost la Niculescu care nici macar nu a bagat in seama nici ureeaplasma mea pozitiva si nici hidrosalpinxul ??!! si mi-a facut FIV
In fine , mie mi s-a cauterizat intrarea trompei in uter spre a impiedica scurgerea unui eventual lichid format pe trompa.
Doctora zice asa :
Hidrosalpinxul se vede la eco numai daca e f voluminos, el fiind o acumulare de lichid intr-o zona dilatata a trompei(la histero se vede si daca nu esti doctor)
Daca se scoate trompa e posibil sa fie afectat si ovarul deoarece pavilionul acesteia este adiacent ovarului , ceea ce determina scaderea fertilitatii printr-un raspuns ovarian mai prost
Din tot ce-am discutat eu am inteles ca doctorii aleg pentru noi varianta pe care ei o considera la momentul respectiv mai buna .Binenteles ca sunt doctori buni si mai putin buni , deci aleg dupa stiinta lor.
Eu am ajuns in situatia de a face FIV din cauza unui "doctor" care mi-a facut un avort legal,intr-un spital din Pitesti la varsta de 24 ani si pe care nu l-a interesat ce se va intampla pe viitor cu mine.
M-am lungit dar tot va mai spun ceva -azi la Giulesti am vazut-o pe dna Iliescu cu fetita ei ,superb copil , ceea ce arata ca se pot intampla minuni
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Gianni , tu zici ca ai facut doua fivuri,ai reusit ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Teli , ti-am trimis un pm.

Mergi la inceput