Pacientele optimiste si gravi dr. Tutunaru cap. 48

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns machus spune:

Salutare tutunici!
Incep prin a va dori un an plin de bucurii si va doresc ce-mi doresc! Eu am mari sperante de la acest in an in care sper din tot sufletul sa vad cele 2 liniute !!! Am aparut tarziu ce-i drept, dar am avut un sfarsit de an infernal la serviciu si inceputul a fost la fel de alert; abia saptamana trecuta am avut timp si am citit si eu din urma...
Ma bucur f tare pentru Bluel; sa ai o sarcina usoara si un BB sanatos si frumos!!!
Ana_p multumim pentru informatia privind deschiderea clinicii!
Georgia, Felix, Rocsy ati animat topicul
Iyoana, o gazda calduroasa ca de obicei !!!
LauraVoinicu si Ysa astept numai vesti bune !!!

Dragele mele, a venit si la mine CM-ul pe 11 ian (ultima injectie Diphereline - 4 oct). Mi-am facut programare la dl Dr pentru 25 ian. As vrea sa rog fetele care au facut/fac FIV sa ma sfatuiasca daca ar trebui sa incep deja sa fac anumite analize pana pe 25 ian sa castig timp. Puteti sa-mi trimiteti o lista cu analiza si unde trebuie facute? Oare as putea face o parte din analize si la mine in oras? Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Fetele , va multumesc pt incurajari , sper ca anul acesta sa va dau vestea cea mare . O sa reusim cu toate intr-o zi , trebuie sa ne vina si noua randul ...
Felix , chiar ne-am vazut , unde ? jos la cabinet la dr? nu ne-am conversat deloc ? trebuia sa ma tragi de maneca . Oricum daca ne-am vazut era dupa 1 dec., fiindca eu am avut punctia pe 30 nov. si pana atunci am mers numai la cabinet dupa aceea la spital cand s-a ingrosat gluma .Dimineata la spital cand veneam , ma intrebau fetele care erau la monitorizare in cate luni sunt , asa burta mare facusem , as fi vrut eu... da macar asa mi-am facut o idee cum o sa arat gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

laura, s-ar putea sa ai tu dreptate, simptome de PCOS nu am, dar nici analize nu am facut, eu cred ca la prima laparo mi-au dat diagnosticul dupa aspect, iar tutu niciodata nu mi-a pomenit nimic de afectiunea asta, gata promit ca nu mai imi fac probleme. sper din tot sufletul ca de data asta sa reusesti iar hipersitmularile si toate celeleate probleme sa fie de domeniul trecutului

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

katymana, mai zi-ne cate ceva despre tine, si eu am endo si tot asa nu am ramas niciodata insarcinta desi avem deja 7 ani de cand nu ne mai ferim..., cat despre simptome cred ca le am pe absolut toate

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor imi permit sa spun si eu doua vorbe despre PCOS cu care ma confrunt de multi ani.

Laura in primul rand iti doresc mult succes si te admir pentru taria avuta in decembrie.
Am vazut ce ai scris despre PCOS si este foarte corect, cu un amendament. Ce ai descris tu este un PCOS clasic. Majoritatea fetelor cu PCOS sunt asa. Dar exista foarte multe variatii in acest sindrom. De pilda exista non-obese PCOS si fetele din aceasta categorie sunt normoponderale. La topicul de PCOS avem o colega de suferinta care are masuri de model. De asemenea, in legatura cu hirsutismul ar fi multe de spus. Poti sa ai testosteronul usor crescut (oricum free testosteron este un indicator mai bun) si totusi sa nu suferi de hirsutism pentru ca ai receptori in special estrogenici.

cristy,

Un diagnostic sigur de PCOS nu-l poate pune decat un medic in urma unui examen clinic coroborat cu rezultatele analizelor hormonale, dar analiza princeps in PCOS este raportul LH/FSH in Z2. In mod normal acest raport trebuie sa fie 1. Daca el este 2 sau mai mare de 2 este un indicator care cantareste foarte mult in diagnosticul PCOS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Gudinde , ma bucur ca ne-ai dat aceste info , stiam ca tu stii multe despre PCOS , uneori urmaresc si eu subiectul . Eu ma suspectez de non-obese PCOS , dar medicul meu nu prea este de acord , oricum dupa ce am patit acum vreau sa investighez mai mult PCOS , la mine oricum lucrurile sunt tare complicate . Ma mut la subiectul celalalt ca nu vreau sa fiu in afara subiectului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Salutare fetele,

Sunt f fericita ca exista si doctori precum Tutu pe lumea asta. Eu am aflat in nov (mergand la o oarecare doctorita) ca am virusul HPV 53. HPV este o familie de virusi dintre care unii sunt cu risc crescut de a duce la cancer de col uterin, altii cu risc moderat si altii cu risc scazut. Ceea ce am eu este din a doua categorie. Acest virus mi-a provocat deja niste leziuni pe col. Solutia doctoritei a fost categorica: CONIZATZIA. Acest lucru presupune practic amputarea a jumatate din col. Evident ca am picat intr-o negura si m-am panicat. Am hotarat sa nu fac nimic si sa ma reintorc la Tutu. Fusesem la el in febr 2007 dar am renuntat deoarece cabinetul e destul de departe de job. De fapt am renuntat de fraiera ce sunt In fine. Azi am fost la Tutu, i-am aratat rezultatele la Papanicolau, tipizarea HPV si colposcopie si mi-a spus simplu : trebuie sa faci vaccinul impotriva HPV (adica impotriva formelor HPV cu risc crescut de cancer la col). Cand a auzit ca dr la care am fost mi-a spus sa fac conizatie s-a cam ofuscat si mi-a spus "pai dc unii doctori traiesc din operatii". A mai zic ca ce rost are sa ma mutilez aiurea.
Trebuie sa precizez ca am 25 de ani, nu am nici un bebe si de 3 ani ne straduim.
Acum ramane sa-mi fac antivirusul care se face in 3 transe iar fiecare costa peste 4 mil. Apoi voi merge la o dna doctor "cea mai tare in colposcopii", dupa cum a recomandat-o Tutu, care va vedea cum sunt leziunile mele de pe col iar in cazul in care sunt nasoale imi va recolta o cantitate microscopica pt biopsie. Iar, doar in cazul in care Doamne-fereste biopsia iese nasoala, recurgem la conizatie. Dar sunt sigura ca nu va fi cazul.
In plus, azi maine astept CM (da Doamne sa nu mai vina) dupa care monitorizam ovulatia.

Stiu ca v-am plictisit cu insemnarea mea kilometricadar intelegeti-ma si pe mine ca sunt fericita ca am scapat cu colul intreg.
Va pup pe toate si Traiasca Tutuuuuu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvy24 spune:

Iyoanapliz modifica in dreptul meu pe lista bubelor HPV 53 in loc de 35. Am trecut asa din greseala. Merci mult si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Neata fete dragi!

Ma bucur sa va vad active la subiectul nostru si cand vad atata optimism.

Machus felicitari pentru asa un plan frumos! Iti doresc multa bafta la monitorizare, sa ai valori bune incununate cu bebe! Iti trimit lista cu analize pe PM.

Silvy24 felicitari pentru colul cel intreg!
Ai facut foarte bine ca ai cerut parerea unui al doilea medic, eu sunt de parere ca, intotdeauna cand avem ceva indoieli in ce priveste un diagnostic, sa apelam la o a doua parere. Si daca a mai fost si Tutu... Sanatate multa si mult succes in continuare!
Am schimbat pe listuta, dar mai las "leziuni precanceroase"? Mie nu-mi place deloc cum suna si nu prea as mai vrea sa le las in dreptul numelui tau!

Ysa ma bucur ca ai revenit! Cand incepi FIV-ul?

Georgia ma ingrijoreaza absenta ta, sper din tot sufletul ca rezultatul spermogramei sa nu fie cauza...

O zi frumoasa tuturor tutunicilor!





iyoana
Anul asta se intampla ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

"bongia" tutunareselor (a se citi buna ziua , dar nu stiu sa scriu corect)
ieri am fost "avariata" si nu am ajuns la munca (iar acasa nu am net ).. o sa va povestesc ce am patit insa mai sufera amanare
so .. in primul rand sar'na fetele de grija purtata (iyoana , magdita , felix)
sa incepem cu inceputul , sambata dimineata cu catel si purcel , ne ducem la IDS, ajung acolo , si normal exact cum aflasem de la voi , sala de "confesiune cu un prieten" era ,inca, in renovare.. tac din gura , sa nu-l timorez pe al meu si sa-i sperii productia de gigei , si intra in cabinet la dr matei ; el intra in cabinet , se deschide usa de la intrare si din cauza fortei cu care a fost deschisa cea de la intrare se deschide si usa de la cabinetul dr matei .. ma si gandeam ca-l prinde pe al meu cu "mostenirea" la vedere ; in fine ma stapanesc , sa nu-i zic ceva asistentei , cum ca omul ala "concepe" ceva acolo ... si iese si sotulica , zambitor , sub scut ..bunnn .. pana aici nimic "nou" si spectaculos.. duce sotulica proba , si ii spune ca rezultatul de-abia miercuri ... what???.. am sarit de pe scaun ... am uitat sa va zic ca in momentul in care am platit analiza , chiar eu am intrebat daca vine dr matei .. si mi s-a spus "DA"
.. si acum ma trezeam ca mi se spune de aceeasi domnisoara , ca nu stie cand vine dna dr, cand insa i-am zis ca astept , a schimbat cateva culori pe fata si mi-a zis ca de fapt nici nu stie daca vine sau duc ei proba la Sabyc ... alooooo.. deja faceam incet incet tensiune ... ok .. am zis ca nu o iau de ciuf decat dupa 1/2 de ora de asteptat.. si spre norocul ei , in 20 min a aparut dr m
spermograma , a iesit neasteptat de bine (dau de baut) ..de la 14 mil , la 24mil , si a crescut si mobilitatea, si formele normale , si de la oligoastenoteratozoospermie moderata
a trecut la astenoteratospermie usoara ...
dupa ce dr m , a venit ma gandeam unde va trimite urmatorul pacient ... si curiozitatea mi-a fost astamparata ... la toaleta , care stiti cum arata , si mai ales ca mai vine unu' altu , mai bate la usa , mai trage de usa .. penibil ...ce putin ...
ieri am fost si la dr t, lejereanu', lume putina , dr t bine dispus.. am intrat cu sotulica , i-am zis ca am venit sa-l laud pe al meu ... mi-a zis ca a mai pus 15%.. am ras ca al meu e mai tare ca basescu la procente , am stabilit ce urmeaza sa mai fac io (monitorizare cu stimulare ), ca trebuie musai sa fac laparo ..si cam asta a fost

sper sa nu va fi plictisit prea tare

informatii utile :
am intrebat-o pe dr matei de clinica privata , si mi-a zis ca cel devreme se va deschide in martie , si va fi tot pe langa elias ...nu a stiut sa-mi spuna sigur daca dr t , mai pastreaza si cabinetul privat



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput