*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (117)*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Stancutza, si mie mi-a spus iosup la ultima ecografie facuta la 32 de saptamani ca Eleni este in urma cu o saptamana... Prin cate riscuri si presupuneri am trecut eu in sarcina aceasta.... chestia asta m-a lasat rece! Imi vine cateodata sa nu mai merg la medic...Nu stiu de ce se intampla asta dar eu am convingerea ca fetita mea este foooarte bine !!!

Irinuka, asa ii faceam si eu lui dimitris.... Si fiecare baie era un chin imens pentru ca mititelul plangea -urla de foame... Si eu in spalam bine si apoi ii mai faceam si masaj...
Acum, m-am hotarat sa incerc sa-i fac baie cumva intre mese... Partea nasoala este ca atunci cand este foarte mic el doarme si cand se trezeste este logic ca i-e foame si atunci vrea sa suga... nu sa faca baie...!

Cretulina, cred ca este tare bine cu noul laptop in brate !!!Ce coincidenta sa te intalnesti cu cineva cuscut pe forum la medic...

Eu, fetelor, am innebunit acum la sfarsitul sarcinii cu poftele...
Culmea este ca toata viata mi-au placut prjiturile cu frisca... acum, sa nu le mai vad... imi plac alea de ciocolata!!
Nu am mancat niciodata ananas sau compot de ananas pentru ca am gustat candva si nu mi-a placut... A luat iannis din greseala inghetata de ananas si... ghiciti cine este innebunita dupa inghetata asta...Am dat gata o cutie intr-o seara. Acum, sunt la a doua cutie cumparata astazi...
Cred ca inactivitatea asta ma omoara si ma face sa mananc... Daca altceva nu am voie...

Laura 36+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



offf zuzele mele ...

ce am mai suferit ... dupa ce am postat mesajul la pag 12 .. NETU IAR A PICAT .. imi venea sa sparg modemul si sa sun la rds sa-i fac cu ou si otet ..

oricum, m-am luat cu alte treburi prin casa si mi-am ocupat timpul .. acum scriu repede repede ca mi-e frica de balauru asta de net ..

suntem tot 2 in 1 .. bitzi nu da semne ca vrea sa iasa, contractii nu am mai avut .. nu stiu ce sa zic .. mai e putin pana vineri.

aseara am fost la un restaurant la vreo 30 km de bucuresti si mi-era frica ca ma apuca pe acolo .. dar bebe a fost cuminte. am petrecut asa frumos .. cu lautari .. super si papa bun bun!!!

nici nu aveti idee ce dor mi-a fost de voi!!!!



40+ EVA MARIA
AMR .. CAND VA VREA BITZI SA IASA!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
Am ajuns la termen dar nu prea vreau sa ies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

Diana, cum a fost la doctor? Ce ti-a spus??

Eu am facut la rodica chitescu ecografiile din timpul primei sarcini. Stiu ca este foarte buna profesionista. Insa este (sau, ma rog, era cel putin!) foarte tacuta si necomunicativa.... Cred ca nu spuneam decat bunaziua la inceput si la sfarsit in rest nu deschideam gura nici eu nici ea!

Laura 36+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

LAURA, am fost cu un ditamai morcovul la medic dar am venit mai linistita.....mi-a ascultat toata povestea....a zis ca intr-adevar este de recomandat ceariana in acest caz, in urma controlului pe masa a zis ca este inchis colul dar sa nu fac efort pt ca practic de sambata intru in luna a 9A....si se poate intampla oricand...mai ales ca bebe loveste jos...de tot....in urma palparii burticii a zis ca nu isi poate da seama daca bebe este intr-adevar in prezentatie pelviana...bebe saracul parca se lipise de mine si nu mai se vedea nici o denivelare....oricum nuera cu capul in jos....concluzia a fost ca tb sa fac o echografie{intrucat dr mea mi-a facut echografia in spital si numai ea stie ce a vazut....mie nu mi-a dat nimic}.A zis sa vin la spital...ca ma duce el la o colega.....eu din cate stiam Rodica Chitescu este cea la care isi trimite pacientele pt echografie.....de asta intrebam daca lucreaza la Municipal si ea sau e vorba de o alta colega.....pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

quote:
Originally posted by anca.b

Salut toate fetele!
Ne primiti si pe noi in gasca voastra? (DN 13.10.1977, UM 25.04.2007, DPN 01.02.2008)
Va scriu destul de tirziu, insa va citesc de vreo doua luni aproape in fiecare seara, asa ca eu am senzatia ca va cunosc bine pe multe dintre voi.
Abia acum am ramas in concediu prenatal si cum o sa fiu toata ziua pe acasa, promit ca o sa va si scriu...cel putin ca sa cer sfaturi pt ca am vazut ca sunt o multime de fete cu experienta.


Felicitari tuturor fetelor care isi tin deja puiutii in brate!
Si succes mult celor care sint inca "in asteptare"....nu mai avem mult!!!!



Anca 36+ cu Stefan



Bine ai venit Anca. La fel ca tine eu am citit vreo doua luni pana sa scriu, ca aveam o problema cu logarea pe forum. Unde nasti si cu cine?
A si ai DPN 1 februarie. Atunci sunt nascute fetele mele gemene Maria si Ioana care anul asta fac 6 ani. Sa speram ca bebe 3 va sta pana dupa 1 feb ca am comanda de la fete sa le fac torturi cu sirena si cu fetitele power puff. DPN meu ar fi 21 feb dar pt ca e a doua cezariana dr vrea sa o facem mai devreme cu vreo doua saptamani, asta in caz ca nu ii vine lui bebe vreo idee. Ca am mai zis asta e marea mea temere acum de nastere prematura cum a fost la fete (32 de saptamani). Aproape ca nu ma misc din pat de frica desi acum chiar ma simt bine si nu am avut nicio problema pana acum. E, si din cauza sunt sedentara, m-am ingrasat muult. Rusinica mie!

Si apropo cand se apuca cineva sa o treaca pe anca sa ma treaca si pe mine ca am dat datele intr-un capitol trecut dar cred ca au fost trecute cu vederea.Deci
DN 07.11.1975,
UM 18.05.2007
DNP nu stie inca cezariana programata in februarie cu dr Dumitru Marica spitalul Filantropia. va anunt saptamana viitoare cand

Si inca ceva, voi cum va simtiti dupa ce luati vitaminele prenatale?Ca pe mine ma cam ia cu rau in ultimul timp.

33+ si fetele Maria si Ioana 6 ani
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

laurici dimitrici, daca bebe ar avea o lista de prioritati, una constientizata, :-) e clar ca baia ar fi cam pe ultimele locuri. nu cred ca are vreun moment in care sa aiba chef de-asa ceva. eu, daca as fi bebe, m-as enerva teribil de tot ce presupune. da' aia e, trebuie facuta. astia nu recomandau baia dupa mancare pt ca la spalat el se agita mult, urla, se congestioneaza, se sreseaza si risti sa-i faci baie direct in ce-a mancat.
una peste alta, e clar ca in orice moment din zi i-ai programa-o, tot n-o sa ii convina. dar inclin sa cred ca seara e cel mai logic si poti construi mai usor ritualul de somn cu ajutorul ei.

irina 40 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


cine ne face si noua un nou capitooollll .. ???

spre rusinea mea .. nu am invatat ...



40+ EVA MARIA
AMR .. CAND VA VREA BITZI SA IASA!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
Am ajuns la termen dar nu prea vreau sa ies

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Ellenuta nu stim sexul lui bebe pentru ca eu am facut ecografiile chiar cu dr meu care are competenta si in ecografie si mergeam la control la spital. E si cand trebuia sa aflam ce e s-a stricat sonda de la ecograful de la camera de garda. Si noi eram pregatiti cu caseta etc. Si am vazut ca nu merge am renuntat,am zis ca e semn si ca trebuie sa fie surpriza. Oricum eu nu am avut deloc probleme in sarcina asta sunt f sanatoasa si sunt si mai clasica asa. Adica nu am luat nimic deocamdata pt bebe. Asteptam sa vina si dupa aia luam. O sa ii fac doar o pereche de botosei, o caciulita si niste camasute unisex albe, toate lucrate de mine si doar patul o sa il pregatim. Stiu ca sunt multe discutii pe tema, nu vreau sa oripilez pe nimeni, eu am motivele mele pentru care procedez asa, le si pot argumenta, dar nu prea stiu daca intereseaza pe cineva. Nu e vorba neaparat de superstitii, dar sa stiti ca uneori acestea nu sunt deloc nefundamentate.

33+ si fetele Maria si Ioana 6 ani
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

e pe-aici vreo zuza care stie? eu ma bag, doar ca dureaza un pic mai mult decat la celelalte fete.

irina 40 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

va multumec fetelor niste dragute ca d eoicei

Eu sunt la reanimare, ma simt ine pentruca mi se administreaza clmante din 2 n 2 ore, ma drut la incept pna a inceput sa bage calmante in mine ma monitorizeaza la tensine pentruca am intrat inpanica inainte de operatie si am avut vreo 20 si asa la durere creste asa ca calmante in rest taticu zice ca bubulina e o cuminrte momentan, finalmente a filmat operatia mai cu jumate de ochi dar a prins si el ce a putut fara sa i se faca rau.


Louiza mamica de Yasmin - Elena
mai avem putin

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creata2008 spune:

Pai ma bucur de el "as we speak"... :) Si imi place tare-tare!

Beinazutza are dpn pe 28 ianuarie, de ziua fratelui meu. Arata foarte bine, nu avea cine stie ce burtica mare. A zis ca ea intra si mai citeste pe forum, dar nu prea are timp sa si scrie, ca mai are un baietel acasa, de 13 ani. :)

quote:
Originally posted by irinouka
cretz, felici pt intrarea-n functiune a noului laptop. sa te bucuri de el si sa-ti fie de ajutor!

misto tare faza cu beinazutza. ea cand tre' sa nasca?

Mergi la inceput