Mamici de iulie-august 2008 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

rain imi pare rau...fruntea sus, cu Doamne-Doamne inainte!!!! la dr ai fost?...te

Oana
6+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

turturica, facultatea am terminat-o in '95. Eu sint de 9 ani aici si imi place enorm de mult. Dar ne mutam la Viena, sotul are job acolo, noi am fi vrut Elvetia...Nu e insa o mutare definitiva, ne putem intoarce oricind aici. Daca vreti sa vizitati putem povesti oricind, cel mai bine e perioada decembrie-martie.


http://picasaweb.google.com/Adina.May8


fericita , 11 sapt cu bebe 3

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Eu cred ca o sa stau cat de putin in concediu de maternitate: 3-4 luni pt ca am vrea sa ne cumparam un apartament, cu credit, si daca o sa castig mai putin decat acum nu o sa ne permitem sa platim rata. Mi-e si groaza sa ma gandesc acum la credite si banci . Auzisem ceva de genul ca e o perioada dupa nastere cand primim 85% din salariu, sau ceva de genul asta; stiti ceva despre asta? mai e in vigoare?

Didi 13s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ANKA LAURA,i am luat costumul de fas din cora,de langa spitalul pantelimon.e super,adica ma refer la raportul calitate pret..nu stiu insa daca i va veni elizei.eu i am luat lui cris cea mai mare masura,e drept ca i e cam mare,mai ales geaca,cris are 12kg.si nici prea inalt nu e,sa zic ca are in jur de 98cm,maximum.si pe mine m ar tenta wrapul,sa vedem de unde iau.cam cat o costa unul?
ELLA,tu de ce faci amniocenteza?la eco tridimensionala si eu sunt hotarata sa merg de mai multe ori,vreau sa aud mai multe pareri.
maine am ore de la 13 pana la 20 30...noroc ca e tati liber si va sta cu cris..
azi m am imbracat cu pantalonii ce noi,sunt tare comozi.sper sa mi vina destul de repede cei de la quelle,ca sa am de schimb,mai am si salopeta de la cris,dar mi se pare ca ma strange de burta.si daca ma fortez putin,ma mai incap 2 perechi de pantaloni,dar cand stau jos ma strang.
.hai ca am devenit dependenta de vb cu voi,cum ma trezesc dimineata deschid calculatorul..
DE BUBULEANA MAI STITI CEVA?ca ea scria des aici..
16+


Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

Citesc si ma minunez de discutiile voastre despre bagajul de spital, si altele, eu sunt aeriana rau, sper sa imi dea o lista cu ce sa aduc cand merg sa livrez produsul finit, ca altfel risc sa iau toata casa dupa mine.
Aseara am avut program artistic, ceva mai zgaltait, si peste vreo ora ma trezisem cu o ceva rozaliu pal pe tampon, de imi intrase morcovul cu tot cu iepure si vanator in poponeata, dimineata vad ca nimic, totul e ok, abia astept sa mergem la clinica sa-l vedem pe chirias, sper ca nu l-am deranjat prea tare.

ankalaura, spuneam ca ne trebui carucior in tara, ca la ce carut s-a fixat James e jale, e ceva pe 3 roti, cam mare ca volum, nu cred sa ne lase cu tancul ala pe avion, da poate cumparam unul tip umbrela pt voiaj si gata, ca are sa ne rupa bratele daca il ducem numai in brate.

anaxena, eu stiam ca daca racesti jos, sa incalzesti niste apa si pui niste sare in apa si stai cu poponeata deasupra vaporilor de apa.
Sper sa nu dauneze reteta asta, dar cel mai bine mergi la medic, stie el ce sa-ti dea sa fii impacata ca nu afecteaza sarcina.

rain, imi pare rau de cele intamplate, sper sa-ti vezi visul cu ochii cat mai repede.Fii tare!

Toate cele bune la toate fetele, aveti grija de voi si de bebici.


16+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

buna fete, intru si eu la tura de noapte.azi toata ziua am incercat sa va prind din urma dar nu e posibil la viteza voastra!

eu oi fi singura mai avansata care nu simt nici urma de copchil, fluturas etc ma bagati la idei...

se discuta multe pe aici si sa nu tac si eu ma bag cu pareri supercompetente: apropo de cumparaturi de bb, subscriu la cele scrise de fete:
- carutul sa fie usor!!! si durabil caci nu convine nimanui sa cumpere 2 pe luna, asa ca trageti cu nadejde in magazin de toate alea sa mearga usor, partile din plastic sa nu fie proaste. noi am luat chicco si sunt ff multumita, isi merita banii, dupa un an de tavaleala serioasa pe orice vreme tot bine arata si e intreg. mai stiu de la odiseea trecuta ca fetele din tara au putut returna caruturile defecte la miniblu, le-au schimbat fara probleme, cred ca e util de stiut.
- cumparati f putine lucruri 0-3 luni, nu va inchipuiti ce repede cresc, eu am avut cel mai mult succes cu 3-6 luni, a mers de pe la 6-7 sapt deja pina departe.
- caciulita: eu nu am folosit in casa deloc, si era februarie, temperatura sa fie constanta in casa si daca se obisnuieste asa de la inceput o ok, din observatii personale copii cu caciuli racesc mai repede la fiecare adiere de vint.
- apropo de cadita cu suport de nou nascut noi am dat banii degeaba, il pui pe bb in suport dar sta cumva deasupra apei si ingheata de frig. in concluzie am luat o cadita normala, pus un prosopel in ea si sprijinit bb mic pe mina si spalat cu cealalta, sau unul il tine si celalalt il spala.
- biberoane ; f utile, chiar daca alaptati, si eu am facut-o exclusiv pina la 3 luni cind s-a imputinat laptele, dar problema e ca daca nu il obisnuiti cit de cit cu bibe cu lapte muls (nici eu nu am dat nici o porcarie de ceai, de apa nici nu se pune problema) riscati sa nu accepte deloc mai tirziu si e f nasol, eu am cam tras cu a mea, 3 sapt ne-am chinuit ca nu vroia decit tita si urla ca din gura de sarpe la biberon. eu trebuia sa ma intorc la slujba si eram disperata, credeam ca o sa-mi moara copilul de foame, asa ca de data asta nu mai fac greseala, ii bag bibe de la inceput, o masa cu lapte muls la miezul noptii poa sa i-o dea si tasu si mai dorm si eu un pic.

narcisa salteluta de infasat se pune pe masa de infasat, sa fie bb confortabil. mie mi-a fost tare comod sa am masa speciala de infasat, practic combinata cu dulapiorul pt bb, e un pic mai inalta si nu trebe sa ma aplec cind o schimb ca ma rupeam de spate, acuma poti sa o faci si pe pat dar e foarte incomod.

vicky eu nu am folosit nici o vata, doamne fereste, tampoanele alea f mari sunt ok, depinde si de cit de abundente sunt lohiile dar oricum nu au fost probleme.aici iti dau niste chilotei dintr-un fel de plasa cit sa tina tamponul si in rest aerisire cit cuprinde... apropo de epiziotomie cred ca depinde si de cum e in franta, aici te lasa mai degraba sa te rupi ca cica se vindeca mai usor, nu se face taietura preventiva, acum nu stiu cum e mai bine, la mine a fost necesar sa ma taie dupa o ora de impins ca nu ma rupeam si bb era afara aproape dar nu trecea de perineu, nasol moment

off, plinge, revin

Mami de Anna (5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

pierduse suzeta ...

nati de la sarcina e problema cu tenul si nu prea ai ce sa-i faci,mi-e mi-au aparut citeva pete la prima si dermatologul a zis sa asteptam pina dupa sarcina si cind termin si cu alaptatul sa mi le trateze cu laser, are rezultate f bune, dar ce naiba ca am ramas din nou gravi, o sa fac revizie generala dupa al doilea acuma . apropo de haine, de ce nu comanzi din state, sunt multe site-uri cu haine f misto, cred ca e mai ieftin oricum decit luate din tara si trimise. e drept ca unele nu mi s-au potriit ca masura, dar se pot expedia inapoi, sunt unele firme care parca le cred pe gravide asa ca niste manechine cu masuri perfecte si acolo un pic balonate in mijloc

vicky despre patut tu ai citit bine, mada eu stiu ca nu prea e recomandat sa doarma in tipul ala de patut de voiaj mai ales peste o anumita greutate, eu l-am folosit pina la 2 luni cind a dormit cu noi in camera si apoi am mutat-o in patut de lemn normal la ea. motivul principal e ca se curbeaza salteluta, nu are suport prea bun, decit poate daca ii adaugi ceva, si nu neaparat ca ii strica coloana dar cred ca nu e chiar comod pt copil, nici mie nu mi-ar place sa dorm intr-un pat cu munti si vai... oricum cind mai creste bb si se misca, sare pe acolo nu mi se pare patul ala destul de teapan. in fine, tot patul din lemn cu saltea speciala pt bb e sfint si te tine pina la 2 ani, al nostru se si poate transforma apoi in pat normal daca ii scoti grilajul.

bujo las ca vezi tu lupte cu mamele/soacrele/ familia mai tirziu cind toti stiu muuult mai bine ca tine ce vrea plodul tau, cum sa-i dai tita si cum sa-l stergi la fund. cea mai buna treaba la noi cu primul bb a fost ca nu am avut pe nimeni sa ne ajute in primele luni si am fost calmi si relaxati si ne-am descurcat f bine singuri.
apropo de profesie cred ca am mai zis la inceput eu sunt medic.

rain iubita imi pare tare rau, multa putere si sa ne ajungi curind din urma

turturica aici concediul este in total 12 sapt pre si postnatal, deci si mai rau... eu am mers la servici la primul bb pina la sfirsit, cu 4 zile inainte de inductia programata
didi cum ti-au diagnosticat chlamidia, din secretie sau in singe anticorpi? daca e singe nu e concludent s-ar putea sa fi fost o infectie veche, ai nevoie de analiza de secretie si daca e pozitiva atunci neaparat tratament!

atb sorry dar am scapat intrebarea, mai postezi odata?

caprioara cu intirziere iti urez si eu La Multi Ani pt baiet, sa creasca mare si sa isi bucure parintii!

magda si magghyc bine ati venit!

hai la culcare cu mine ca am scris un roman..

15+

Mami de Anna (5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Mamaaa da ce spor aveti!! Incep sa ma lamuresc si eu cu bagajul de spital, foarte utila discutie!!!
Apropo de profesie, eu sunt traducator autorizat pt. engleza si franceza (desi cu franceza nu ma mai laud ca nu am folosit-o si am uitat-o).
Cat despre mama, eu stau cu ea si din pacate pt. mine, ea este genul careia ii place sa controleze tot, sa se faca toate dupa sfatul ei, are o parere despre toate si incearca sa si-o impuna, doar ca nu are cu cine, ca eu sunt incapatanata din fire. Tocmai de-aia inca nu i-am spus, ca sa imi fac viata usoara (m-ar indopa ca pe o rata, m-ar infofoli ca la gerul bobotezei si ar comenta cam tot ce as face). Dar mi-e draga tare si stiu ca imi vrea binele.
Va pup, o zi minunata sa aveti!

dia 14+
strumfuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

biribu, alta explicatie nu ar fi cu tenul meu,decat sarcina.
Asta e, sanatos sa fie bebe, sotul mai si rade de mine, ia uite Nati ti-a mai iesit un cosulet in frunte si unul langa buza de jos stanga, plus petele rosii care sunt la ordinea zilei, se chinuie sa gaseasca vreo constelatie pe fata mea.
Sper sa-si revina tenul dupa nastere.
Comanda la haine m-am jurat ca nu mai fac, mi-am luat o groaza de tepe, asa ca trage sotul o fuga pana in Hawaii si imi cumpara de acolo, cel putin el stie ce masura port, oricum el imi cumpara haine de obicei, ca pe baza mea, la cat urasc sa merg la cumparaturi,vai de viata mea, raman dezbracata.


Voi ce mai stiti de Motanik, nu am mai vazut sa scrie, o fi in concediu in tara si revine mai tarziu in Anglia?
Sper ca e ok.

Iar am avut zi grea azi, nimic nu imi placea ce am gatit, ce produse am in frigider, asa ca am prajit iara cartofi si cu o salata de rosii, castraveti, masline si usturoi, ca mie ceapa imi da niste arsuri de imi vine sa fug in lume,si mandarinele la fel.
In rest toate bune si frumoase.
Sanatate maxima!


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna fetele,

Nu am citit inca din urma, o sa incerc sa recuperez mai tarziu.
Am intrat deocamdata sa va spun ca am fost aseara la eco morfo de trimestrul 1 la Iosup. Se pare ca vom avea o fetita , iar la masuratori zicea mai tot timpul la valori "normale". Deci in mare pare ok, numai ca trebuie sa ma uit si eu un pic pe net inainte, sa compar valorile, ca sa fiu sigura ce semnifica. Ma apuc acum de treaba.
Dr. Iosup mi s-a parut foarte deschis si comunicativ, chiar glumet, noua ne-a placut de el. Ne-am dus cu CD si ne-a inregistrat pe el 10 minute din eco.
Referitor la sex, ne-a intrebat de nume de la inceput, si ne-a intrebat ce vrem, noi i-am spus ca am vrea fata ca avem baiat, si el ne-a spus ca este fata, am nimerit-o. Si apoi cand am primit CD-ul ne scrisese pe el "Ilinca", iar in eco la sex a scris "Feminin" si in paranteza "Ilinca" . Deci el este sigur ca e fata!
Bebe pare mai mare cu vreo 4-5 zile, asa ca mi-a zis sa merg vineri la triplu test, ca dupa el vineri o sa am 15 saptamani, si e ok sa merg atunci si nu luni.

pup you all,

Caprioara 14, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput