Angajare banca

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si ca sa ajungi rapid (sau chiar lent) director tb sa ai pile, sa fii bine vazut, sa nu te gandesti ce face copilul si cu cine sta cand e bolnav. Plus ca la noi deja sunt in pozitii de conducere sau cu perspectiva niste fete cu 10 ani mai tinere ca mine dar care sunt in banca de la inceput probabil. Degeaba am eu 15 ani vechime in munca, in fata lor tb sa execut, sa tac, sa inghit chiar daca sunt nedreptatita. Si nu o sa inaintez eu in fata lor.... Eu una recunosc sincer ca de vreo luna tot cantaresc si cred ca ma voi intoarce de unde am plecat...inca nu m-am decis dar am vazut si cu ce se mananca munca in banca. Imi place, am invatat si altceva, am dovedit si mi-am dovedit ca pot face reconversie profesionala la 34 de ani dar...nu stiu daca merita sacrificarea vietii de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by cristianamat

Sper sa nu fiu prea acida si imi cer scuze daca cineva se simte lezat, dar sa fim seriosi ce draku sa faci cu unul care a lucrat in banca cativa ani? Ati fost la ghiseele bancilor sa vedeti cat de tampiti sunt, ii intrebi ceva si ei raspund altceva, sincer au salarii prea mari pentru cunostintele pe care le detin, sunt doar vanzatori de produse f prost pregatiti. Eu am terminat finante banci, am lucrat cateva luni in banca si cand mi-am dat seama ca ma indobitocesc in sistem am plecat nene de acolo, si mi-a mers f bine pe contabilitate. Oricand in contabilitate in pot gasi un serv mult mai bine platit ca in banca si fara pile, iar programul de lucru mult mai relaxat.



Esti destul de acida dar sinceri nu lezezi pe nimeni vorbind asa. Peste tot sunt oameni la diferite nivele si este stiut ca si daca vorbim de maturatori de strada pot exista unii f buni si unii foarte slabi.
Asa cum au spus fetele mai sus, in special persoamene ce sunt la vanzari (ghiseu) sunt tinere, fara experienta, obosite moarte si tracasate. Chiar s au facut statistici ca la ora actuala 60 % din functionarii bancari au o vechime mai mica de 1 an!!!

Mai e vb si de intrebarile care se pun de catre clienti, nu i asa. Chiar si cei de la Vodafone/Ore au editat liste de intrebari tampite ale clientilor lor....

Cat despre cine/cum angajeaza oameni de banca stai linistita un om ce trece prin 3 departamente in banca poate face fata cu brio in orice firma...
Diferenta intre un lucrator de banca (ca presiune, rapiditate eficienta si atentie distributiva, nu ca importanta) si un contabil de firma e ca cel ce lucreaza la banca raspunde cu capul de banul clientului nu ba niste facturi de 10 ori/zi pana ii ies o data.

Iar pe partea de raportari ...bancile au si bilant care se preda nu numai la Adm Fin ci si la BNR ,,,,si daca e cazul si la actionar si alte alea,,,iar inspectorii de credit iti fac analize de bilant.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Recunosc ca ma surprinde afirmatia ca se promoveaza pe pile.
E chiar adevarul gol-golut sau e banalul argument folosit de cei ce nu reusesc sa urce ierarhic, din motive obiective?
Nu stiu nimic despre HR din domeniul bancar, astfel incat orice varianta poate fi adevarata.

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Hai sa va spun cum sta treaba in banci.
Promovarile nu se prea mai fac pe pile. Nu si permite nimeni luxul sa promoveze pe X care habar nu are nimic pt ca e omul lui Y.
Dar fiecare isi promoveaza oamenii in care au incredere. De multe ori chriar daca exista unul mai bun pe care nu l cunoaste...

Angajarile ,,,, fiind o expansiune atat de rapida a sistemului esti absolut fericit sa ai de unde sa 'iei' persoana respectiva. O recomandare din interior este mai mult decat binevenita. Asa nu inseamna pila. Angajatorul, cunoscand persoana din interior , simte ca nu risca f mult angajand un cunoscut, nu??

Iar pt functii de conducere se merge pe networking... iei oameni care sti ca sunt buni in sistem, nu?

Nu neg ca in trecut era cumva un sistem in care se intra mai greu /...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Poate nu am spus bine ce am spus (ma refer la avansatul pe pile) si recunosc ca sunt mult prea noua ca sa stiu cum sta treaba in mod real, poate am o perceptie gresita. Dar din ce am vazut eu aici unde sunt, in aceasta perioada de 6 luni, au plecat 3 sefi de serviciu si in nici unul din cazuri nu au fost avansati colegii situati imediat pe pozitia inferioara, s-a preferat a fi aduse persoane din exterior in pozitia de conducere ramasa libera. In schimb ne-a surprins pe toti momentul in care o tipa de 23 de ani a fost avansata pe postul sef birou desi departamentul in care e ea are si sef serviciu si director, deci nu vad de ce era nevoie de un al 3-lea sef si chiar daca postul are justificare in organigrama nu pricep cum se poate ca la 23 de ani sa ai o astfel de pozitie intr-un domeniu destul de important zic eu (operatiuni). Adica la analiza corporate ai om super pregatit si nu il avansezi, ii aduci sef din afara, iar la operatiuni avansezi o pustoiaca. Parca simt uneori unele nedreptati.

PS: confirm, vin din contabilitate si salarii la o societate "normala", acolo era parfum frate ca volum de activitate, aici nici nu respir uneori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

am intrebat si la alt topic, dar vad ca si voi vorbiti aici de back office si front office...ce sunt denumirile aceste in romania? ..va intreb pt ca , in plan international, am impresia ca e altceva..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Front office sunt cei ce lucreaza direct cu publicul, back sunt cei ce nu au legatura directa cu clientii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

bun, deci si la asta , romania e ..."originala"..pt ca peste tot in lume, front-office-ul denumeste ...exact partea opusa ...traderii/dealearii/arbotrajistii...iar back-office-ul le reglementeaza/"descurca" tranzactiile...ma si miram eu de salarii si de dificultatea intrarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrutza4 spune:

Buna fetelor! pentru ca nu am putut sa va citesc raspunsurile pana acum...cred ca am dat-o in bara! mai exact (sper sa nu plictisesc, asa ca incerc sa scriu concis), am fost la interviul final, m-am descurcat excelent (eu, care de obicei am super emotii), iar la ultima intrebare, cea referitor la salariu.....am raspuns ceva de genul "stiti, eu merg pe principiul ca acum la inceput, fara experienta in domeniul bancar (am experienta in vanzari - asistent vanzari - ), nu cred ca as putea sa cer foarte mult. eu merg pe principiul - poti cere in momentul in care si poti oferi foarte mult. CEVA GENUL! si tipa a insistat.
iar eu.......... ii zic - "stiu ca salariul minimtr. studii superioare este 10 mil". tipa nu stia asta....si s-a divagat discutia.
urmeaza sa ma sune luni, cred.
HELP ME PLEASE!!!! Tipa mi-a zis ca o ricum aceasta intrebare e orientativa, deoarece salariul se negociaza la sediul unde voi lucra.
va rog..............spuneti-mi CUM sa merg mai departe? cum sa procedez???? NU STIU DELOC!
si inca ceva! cine lucreaza la BRD, sa-mi zica si mie programul REAL. ca am un bebe si nu-mi permit sa stau la job mai mult de ora 17. si ora asta mi se pare INFERNALA!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

quote:
Originally posted by codrutza4

Buna fetelor! pentru ca nu am putut sa va citesc raspunsurile pana acum...cred ca am dat-o in bara! mai exact (sper sa nu plictisesc, asa ca incerc sa scriu concis), am fost la interviul final, m-am descurcat excelent (eu, care de obicei am super emotii), iar la ultima intrebare, cea referitor la salariu.....am raspuns ceva de genul "stiti, eu merg pe principiul ca acum la inceput, fara experienta in domeniul bancar (am experienta in vanzari - asistent vanzari - ), nu cred ca as putea sa cer foarte mult. eu merg pe principiul - poti cere in momentul in care si poti oferi foarte mult. CEVA GENUL! si tipa a insistat.
iar eu.......... ii zic - "stiu ca salariul minimtr. studii superioare este 10 mil". tipa nu stia asta....si s-a divat discutia.
urmeaza sa ma sune luni, cred.
HELP ME PLEASE!!!! Tipa mi-a zis ca o ricum aceasta intrebare e orientativa, deoarece salariul se negociaza la sediul unde voi lucra.
va rog..............spuneti-mi CUM sa merg mai departe? cum sa procedez???? NU STIU DELOC!
si inca ceva! cine lucreaza la BRD, sa-mi zica si mie programul REAL. ca am un bebe si nu-mi permit sa stau la job mai mult de ora 17. si ora asta mi se pare INFERNALA!!!!!!!!!!!!




Of Codruzta ....din pacate pt tine nu vei primi salariu mai mare de 10 mil..... chiar daca ei erau pregatiti sa ti dea 15.
Am o prietena care a zis asa si a mai adaugat 'banii nu sunt prima mea prioritete- e drept are o sit materiala buna ) si asa a ramas.
Acum, ca ai 'scos porumbelul' las o cum a cazut dar vezi daca poti obtine de la ei ceva de genul 'career path' si o dinamica a salariului tau,,,Sa nu ramana cu ideea 'e din afara sistemului ' nu poate mai mult

Apropos de ora de plecare din banca in 90% din cazuri iti spun. nimeni nu pleaca mai devreme de 6 pm....

Mergi la inceput