Antidepresive - efecte secundare pe termen lung?

Antidepresive - efecte secundare pe termen lung? | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj

Mama mea ia din august 2006 un tratament contra depresiei: Zoloft (sau Asentra), Seroxat si a luat o vreme si Eglonyl, in doze diferite iarna si vara, dar in mod continuu.

Nu mai este deprsiva, dar incepe sa aiba probleme de memorie si de rationament. Adica uita de la mana pana la gura, pare ca nu mai gandeste ca inainte samd. Are 63 de ani si parca pe zi ce trece e mai rau din acest punct de vedere.

Este posibil sa fie de la medicatie? Si daca da, ce se poate face? Medicul i-a prescris Piracetam, dar nu pare sa aiba niciun efect? Si de altfel cand merge la medic "se aduna" destul de bine, doar acasa pare mai dusa, asa.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Georgia2 spune:

Carolina, eu am luat antidepresive aproape 13 luni. Si eu am avut aceleasi efecte secundare pe care le descrii tu la mama ta. Aveam momente cind desi ma simteam mai bine psihic eram complet in ceata, memorie afectata, etc. Parca mai accentuat dupa 6-7 luni de la inceputul tratamentului. Acum am renuntat la ele cam de 2 saptamani. Nu de capul meu, ci sub supravegherea medicului, cu micsorarea dozei treptat in ultimele 3 luni. Este foarte greu, am stari de rau fizic si psihic dar toate vor trece. Cel putin asa zice medicul. Nu stiu care e situatia mamei tale dar e bine de stiut ca in general, daca nu intrebi cind trebuie sa termini tratamentul, multi medici prefera sa te lase sa iei in continuare antidepresive, adica pe termen nelimitat. Parerea mea e ca ne e bine. dar, inca o data, nu sunt medic si nus tiu exact situatia mamei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

A incercat si mama sa renunte la ele tot sub supravegherea medicului, dar a ales o perioada tampita cu stres si a recidivat destul de nasol. Acum e iarna si iar e rau sa renunti la ele, dar ma gandesc ca poate din primavara...

Poate sa imi raspunda un medic, va rog?

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Carolinah, eu am luat Zoloft si nici gand de genul asta de probleme. EU zic s-o mai investighezi sa nu fie vreo forma de dementa la mijloc. Doamne fereste. E destul de tanara pentru asa ceva. Sanatate!

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput