Nasterea la Medlife ( 5 )

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LigiaN spune:

Buna! As dori sa ma treceti si pe mine pe listutza la voi: avem 36 de saptamani, dpn 30 ian 2008, ne monitorizeaza dr. Luis Mendez si sper sa nasc natural (cu peridurala de rigoare). Vom avea o fetita.

Am decis sa nasc la Medlife pe la jumatatea lunii decembrie si in urma recomandarilor m-am inscris la dr. Mendez.

Doresc sa va impartasesc impresiile pe care mi le-am format si informatiile pe care le-am aflat.

Referitor la dl dr Mendez (am avut 3 intrevederi pana acum):
- este un domn la vreo 50 ani, foarte calm, glumet, care mi-a explicat "pe limba mea" tot ce l-am intrebat si tot ce a constatat el in timpul consultatiilor
- s-a uitat cu atentie pe toate analizele si echografiile pe care le facusem pana atunci
- mi-a dat de facut toate analizele pt trim 3 (stiu ca sunt toate pt ca intrebasem in prealabil si la medicul de familie ... deh, paranoia de sarcina ...)
- nu face echografii, dar mi-a recomandat-o pe dr. Georgescu Alma (a fost ok, mi-a explicat si ea foarte frumos tot ce a analizat in timpul echo si ce inseamna)
- face control pe masa (pt mine a fost ok, nu m-a durut nimic)
- e simpatic: o data la 3 cuvinte, al 4-lea e in spaniola :)
- m-a intrebat cum doresc sa nasc, i-am spus ca natural si a zis ok (nu a incercat sa imi recomande cezariana - asta pt ca am vazut ca majoritatea fetelor care au nascut pana acum au nascut prin cezariana)
- mi-a explicat ce inseamna pas cu pas nasterea naturala, cand se face peridurala (incepand cu 3 cm dilatatie), cum se monitorizeaza travaliul si cum se face epiziotomia (eu credeam ca se taie in alta parte - adica pe mijloc, dar acum m-am lamurit - taietura se face intr-o parte)
- l-am intrebat in ce situatie poate aparea in cazul meu recomandare de cezariana si mi-a spus ca sunt 2 cazuri care se vad in timpul monitorizarii travaliului: daca nu se produce dilatatia colului cu tot ajutorul posibil sau daca diametrul interior la bazinului meu este mai mic decat diametrul capului lui bebe
- raspunde la toate intrebarile cu calm si cu detalii
- are doua asistente foarte dragute (in sensul ca vorbesc frumos, te ajuta cu imbracatul-dezbracatul, suitul si coboratul de pe masa)

Referitor la maternitate:
- vizita am facut-o asistati de dr neonatolog care ne-a aratat acvariul unde stau nou-nascutii (erau 3 bebici tare dulci)
- au incubatoare pt prematuri si pt bebeii cu icter
- au aparat de resuscitare pt bebei daca e necesar
- rezervele arata f bine (in special patul care se ridica cu ajutorul telecomenzii)
- e ffff curat acolo
- ce trebuie sa iau cand vin sa nasc: periuta de dinti si cardul
- ambulantele cu care colaboreaza Medlife-ul sunt cele de la SOS (mi-au dat un numar, dar nu mai stiu pe unde l-am pus ... sper sa dau de el)
- daca ma apuca nascutul ziua - sun dr care ma urmareste si vin la spital
- daca ma apuca noaptea - vin direct la spital, ma vede dr de garda si anunta el pe dr meu
- cele 2 informatii de mai sus le-am verificat cu Mendez si se confirma
- au marit preturile fata de anul trecut (se gasesc pe site) + daca doriti recoltare de celule stem - 200 ron , iar pe cercei (eu aici am lesinat cand am auzit) 85 ron. Deci nu uitati cardurile pe acasa :)

Ce am aflat de peridurala: nu este anestezie ci (sper ca am retinut bine) analgezie. Adica te ajuta sa nu mai simti durerile, dar poti merge si poti simti contractiile. Eu am inteles ca o furnizeaza ei si nu trebuie sa vii cu ea la pachet.

Ce inseamna monitorizarea: iti leaga pe burtica 2 receptori cu 2 cureluse - unul urmareste bataile inimii bebelului, iar celalalt contractiile.

Referitor la recoltarea de celule stem: in recipientul de recoltare sa sa umple cat mai mult si sa se recolteze din mai multe locuri. Pt ca exista un aspect pe care firmele care se ocupa de celulele stem nu il mentioneaza: depinde in urma analizei cate celule sunt bune si in functie de numarul acestora ele pot fi utilizate pt un anumit numar de kg (de ex: daca ele acopera 30 kg, pot fi folosite atat timp cat persoana are pana in 30 kg)

Sper sa va ajute informatiile. Pe masura ce mai aflu altele va tin la curent.

Daca a nascut cineva acolo natural si doreste sa ne spuna impresii impresii, m-ar bucura foarte mult ... pt ca sunt oarecum nelinistita, fiind la prima nastere si nu prea stiu la ce sa ma astept :)

Si inca o ultima precizare: am renuntat cu greu la dr care ma urmarea, deoarece eu am fost foarte multumita de el. Motivul renuntarii: existenta unor virusi in sectia de neonato de la spitalul unde ar fi trebuit sa nasc.

LigiaN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

" Ma numesc Yasmin, sunt o bubulina de 4200 gr apgar 9 am venit pe lume la ora 13.42 spre bucuria parintilor mei!"


Bine ai venit, bubulina de zeririlouiza! Sa iti dea Dumnezeu sanatate,viata lunga si frumoasa si sa iti bucuri parintii! Recuperare rapida Louiza!

Imi vine sa plang! Ce frumos! S-a mai nascut un clopotzel!!!

Ana-Maria 39+ cu David si tati Andrei

AMR 2 ZILE!

Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Bine ai venit pe lume, Yasmin, sa fii sanatoasa si cuminte, sa asculti pe mami si tati!!!
noi o pupam pe mami si-i transmitem cele mai calde felicitari pentru fetitza si refacere rapida!!
Anaandrei, am notat!

Luny, in 30+ cu Matei Cristian (iar m-am razgandit:)) DPN 11.03.2008

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Yasmin, sa fi sanatoasa, voioasa, mancacioasa , norocoasa si sa ii bucuri pe parintii tai mereu . Felicitari Luiza si refacere rapida.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Louiza, felicitari pentru bebe Yasmin! tot ce e mai bun sa fie pentru voi ! sanatate multa , refacere rapida pentru tine si adaptare usoara pentru bebe!

Facem galerie si eu si bebe Honey pentru mamicile care urmeaza!

Pupici dulci!



mami_papatot 27+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

va multumec fetelor niste dragute ca d eoicei

Eu sunt la reanimare, ma simt ine pentruca mi se administreaza clmante din 2 n 2 ore, ma drut la incept pna a inceput sa bage calmante in mine ma monitorizeaza la tensine pentruca am intrat inpanica inainte de operatie si am avut vreo 20 si asa la durere creste asa ca calmante in rest taticu zice ca bubulina e o cuminrte momentan, finalmente a filmat operatia mai cu jumate de ochi dar a prins si el ce a putut fara sa i se faca rau.

Louiza mamica de Yasmin - Elena
mai avem putin

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

felicitari Luiza si Anandrei....
sa va creasca mari puiutii , sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucuri..


am 35 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Louiza, felicitari pentru bebelusha Yasmina, e o dolofanica! Sa-i dea Dumnezeu sanatate , iar tie recuperare rapida! Ai scapat mamico, in cateva zile o sa fii acasa cu minunea ta mica.
Felicitari inca o data si asteptam poze .

http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 32 + cu Rebecca

AMR 7 SAPTAMANI !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Andrei se vorbeste pe aici de operatiile de maine si una din cezaeiene siur esti tu, iti doresc bafta multa si maine poate ne vedem inainte, un sfat nu te panica sunt profesionisti si nici macar anestei nu o simti, mai rau ma durut acul ala cu branula in mana

mersi mult clau

va povestesc in amanunt altadata ca acum nu prea pot eu sa ma cocosez sa scriu mult

Louiza mamica de Yasmin - Elena
mai avem putin

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anandrei spune:

Pup Louiza! Sper ca te simti mai bine! Usor usor, cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa te refaci si o sa treaca. Sunt alaturi de tine! Da, stiu ca maine sunt doua cezariene si una e a mea! Sunt foarte incantata si nu mi-e teama decat de liberul arbitru (Doamne Doamne), in rest stiu ca vom fi bine.Pup toate fetele si puteti sa incepeti sa ne tineti galerie !
PS: Cred ca sunt cea mai zuza gravida =>gravida fara nici o teama!

toate fetele!!!!

Ana-Maria 39+ cu David si tati Andrei

AMR O ZI!

Hainele lui Iepurica
Poze cu mine gravidutz
Poze cununie si nunta

Mergi la inceput