A deschide Cartea, rau sau bine?

A deschide Cartea, rau sau bine? | Autor: vdrag

Link direct la acest mesaj

Cu totii ne luptam cu probleme personale la care nu intotdeauna gasim rezolvarea si nu intelegem care ar fi cauza acestora!
As dori sa aflu parerile voastre sau chiar exemple reale in legatura cu faptul, de a cere unui preot sa deschida cartea pentru a afla motivul uneia din problemele noastre si pentru a gasi modalitatea prin care vom putea rezolva problema!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Din cate stiu eu preotii nu au voie sa deschida Pravila pentru a gasi solutii la problemele enoriasilor ci doar sa ne ajute cu sfaturi si pilde din cartile sfinte.Un preot care procedeaza asa lucreaza cu necuratul.Ceea ce mai stiu e ca dupa Taina Sfantului Maslu preotul permite unui credincios sa deschida Evanghelia si citeste evanghelia de la pagina la care s-a deschis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

hai, sa dai in bobi sau in cartzi, mai treaca-mearga, da' sa foloseshti Cartzile Sfinte k sa ghiceshti mi se pare de-a dreptu' deplasat, iar cand asta o face un preot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu am auzit de aceasta practica. Care practica insa pare destul de uzitata. Eu nu cred ca niste preoti ar incalca cu buna stiinta niste reguli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cum anume se procedeaza?Deschide preotul Biblia(ca presupun ca ea e Cartea) si...? Citeste din ea,asa..unde se deschide? Si ce inseamna asta?Ce scrie acolo aia trebuie sa faci pt a-ti rezolva problema pe care o ai pe moment?E ca la ruleta,sau cum?

Sa-mi explice si mie cineva,se practica acesta metoda?Cand si cum?

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipicah spune:

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.


Hai mai , nu ma inebuni . Si ce te-a facut sa-l dai exemplu'? sau poate are casa mai mare ca a ta si de aia.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.



Moaaaama dar ce informat esti ! Stii cumva si ce nr. poarta la pantof?

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by cipicah

"Deschiderea cartii" e un soi de ghicit in carti,mai nunantat si cu tenta religioasa. Randuiala crestin ortodoxa,dar mai ales predaniile sfintilor parinti spun ca astfel de practici reprezinta o mare inselare si sunt departe de invataturile crestin ortodoxe.
Printre cei mai renumiti astfel de preoti care deschis cartea se afla preotul Vrajitoarea ( poate predestinat acest nume) din localitatea Liteni, preot ce si-a ridicat o constructie mareata pentru locuit (?),parca putintel in dezacord cu invataturile crestin ortodoxe.Dar se poarta,asa incat sa lasam orice urma de invidie deoparte.




pai ce-ai facut cu postarea asta , le-ai luat piinea de la gura celor de garda dupa colt, si nu-si mai gasesc replicile.....vaiiiii

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Ana, nu e vorba de asta dar probabil au obosit sa se tot lupte cu morile de vant. Pe mine ma intristeaza si ma revolta totodata sa vad ca, in secolul asta, am ramas, la nivel mentalitar si spiritual, tot pan' la genunchiu' broastei.

Cipicah, pe cat pun pariu ca preotul respectiv nu a fost caterisit?
Doar la ditamai casa nu se poate asorta decat un bolid de ultima generatie, nu-i asa

Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Asemenea practici nu sunt acceptate in Biserica Ortodoxa. E un soi de vrajitorie popeasca.Daca in anumite locuri sunt preoti care practica astfel de "ghiciri" este bine in primul rand sa nu ingrosam randul celor care casca gura la ce ii spun acestia si in al doilea rand sa ne adresam ierarhiei, episcopului locului. Si noi facem parte din Biserica si a ramane indiferenti cand unii fie ei si preoti se joaca cu cele sfinte e un pacat.

Mergi la inceput