Mamici de Martie-Aprilie 2008(58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

sa incepem...ingeras-bun venit pe crenguta si felicitari pt bebelin/a
am citit ce ati facut de craciun...naty-si eu am fost la fel...cand intram in bucatarie soacramea imi zicea'hai ce-ti trebuie...iati si dute in camera...ba chiar am fost servita si la patut cat despre bunatati ...am mancat ca o sparta...tare bune au fost...
noi am avut mici probleme inainte de srabatori pe 22 cand sa plecam la bals anm trecut prin pic sa mai luam cadouri si brad...plimbandu-ne pe acolo,cam 10 min simt cum mi se 'goleste' capul si ma ia cu transpiratii si nu am mai vazut nimic...m-a tinut puiul meu si m-am asezat pe un scaun acolo in pic...scaun pe care nici nu l-am vazut cand mi-a zis puiul meu sa stau pe el...am plecat ...sau dus de rapa cump mele...si stand la casa,ca am luat pana la urma o jucarie pt nepotelul meu...nu m-am lasat...iar mi s-a facut rau...si m-a pus fata de la casa pe un scaun acolo...nu mi s-a mai intyamplat asa ceva....dupa toate astea mi-a luat tensiunea aveam 11/7...
si ca sa incep anul bine ..pe 1 ian pe la 11 noaptea...am mancat o portocala si parca mi s-a pus de-a latul in stomac,am mers la baie si am vomitat cum n-am facut-o nici cand aveam greturi...ff mult...apoi dupa ceva timp am avut probleme cu stomacelul...ne-am deranjat la stomacel...am stat o juma de ora calare pe wc...nu stiu de la ce pt ca toata mancarea a fost proaspata,gatita in casa..nimic cumparat...dar am baut niste apa minerala si un pic rece...si cred ca asta m-a terminat..eu nu prea beau cu acid...nu beau sucuri si nici apa minerala...ci apa plata...ei dar au trecut...mi-a facut soacramea un ceai si m-am linistit...dar acum cand o sa merg la dr o sa-i zic si o sa-i cer sa fac si niste analize...noi de craciun am stat acasa,au venit niste prieteni pe la noi iar de revelion am fost la niste prieteni ,am fost vreo 4 cupluri...a fost frumos chiar daca eu am stat numai pe canapea...
acum sa continuam cu cititul...suntem abia pe 25 dec...


ramo26+ 25 sapt

bebicul_meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ramo, bine ai revenit! Episodul cu lesinul tot tensiune mica trebuie sa fi fost, de la statul in picioare, s-a redresat stand pe scaun si de-aia ti-a gasit 11/7. Bea lichide multe (dar nu acidulate, ok) si evita sa stai mult in picioare.
Rox, despre contractii: eu le-am simtit in mai multe feluri. Majoritatea, acum, sunt nedureroase, dar parca am o cingatoare groasa si prea stransa peste burta, care devine tare-tare. Dureroase ca la ciclu am avut la inceput, in primele 2 luni, crampe multe si dese (care au facut-o pe dra mea sa banuie ca voi tot avea de lucru cu uterul asta atat de reactiv) si am mai avut cateva, mai rare, la internare si acasa in astea 2 sapt dar astea incep cumva din spate, din sale si vin in fata spre buric. Astea n-au tinut nici una mai mult de 1 min, trec de regula la schimbarea pozitiei, trec ff bine cu supozitor cu Scobutil. Dar te-am tot auzit plangandu-te; fata mea, eu iau No-spa la 3 ore!!tu iei in mod constant? Daca nu, fa-o pana ajungi la medic, stii bine ca rau nu-ti poate face. Vezi ca...tu ai aproape 28 de sapt si ti se pare ca te apropii vertiginos de nastere, eu am aproape 27 si nu mi se pare deloc ca mai e asa putin. Ai grija!
Mami, , ma bucur ca nu te-am suparat, era opinia mea dar nu sunt omul care sa se bage peste gustul altuia- de fapt nici macar nu e chestie de gust, ci de diverse chestii practice de care -degeaba te iluzionezi!- nici cand vei pleca din Pantelimon si vei da de alte cucoane "de birou si hartii" nu o sa scapati. Voi invatati-o de mica pe Honey ce inseamna numele ei, ce inseamna pt voi si ce mandra trebuie sa fie de dragostea voastra.
Zoze,mie in telefon imi apare ca sms catre tine a fost remis azi dimineata, naiba sa mai priceapa...
Va multumesc tuturor pt comenatrea pozelor dar sunteti niste mincinoase scumpe si dragute!. Aoleu si cand am auzit ca una din voi a revazut si pozele de la nunta...prin comparatie...mi s-a facut rau!
Cred ca m-am tampit, am citit absolut tot dar n-am sesizat cand a aparut Laly! Oricum, Ochi-frumosi!

naty 26+ cu (Iulia Elena)
http://bd.lilypie.com/FYlVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns varuna spune:

Fetelor pentru ca m-ati trecut pe listutza.

Rox contractiile mele au fost la inceput foarte dureroase si nu pot spune ca se opreau, aveam burtica tare ca un pietroi si ma durea ca si cum ai avea crampe, in partea de jos mai mult, inclusiv spatele ma durea. Daca ma intorceam in pat de pe o parte pe alta era chin si totul se desfasura cu multe ....chiuituri. Acum dupa injectii nu ma mai doare burtica, dar daca stau mult in picioare sau pe scaun mi se intareste burtica (sotzul a devenit expert si cand ajunge acasa verifica burtica).
Cam asa le simt eu...sper ca te-am ajutat

Ana 27+ Mara Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Rox - prin trim 2 de sarcina incep contractiile Braxton Hicks. Sunt nedureroase si se manifesta prin intarirea burticii (se contract uterul). Nu sunt periculoase ci doar neconfortabile si semnaleaza ca organismul se pregateste, exerseaza pt marea incercare. Cele periculoase sunt cele care sunt insotite de dureri ca la ciclu (cum zicea Naty) dar e bine sa incepi sa iei No_Spa, ca rau nu face. In cazul in care nu cedeaza apelezi la supozitoare cu Scobutil. Daca nici asa nu cedeaza dai telefoane la dr.

Saru-mana de aprecieri fetele, Naty, Giani, Bitza, Papacioasa si toate care ne-au admirat. Sunt tare mandra de pustiul meu si abia astept al doilea ingeras. Intr-adevar cred ca eu si Simonette vom fi cap de serie in cuibul randunicilor. Cu toate ca a inceput sa-mi fie f greu cred ca bebe Robert va fi la fel de lenes ca si primul si ca nu imi va oferi surprize inainte de termen.

Roxana 33 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Ieri am gatit pe ca ma saturasem de atata porcalete iar acum imi curge nasul si-s infundata. Cred ca sunt nitel racita. In afara de Oscillococcinum ce mai pot lua?

Roxana 33 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

hi! hi!

Vazut poze cu pijamaluta loz...frumos...geaba zici tu ca suntem mincinoase dragutze, da'pt. pandunica insarcinata pedepsita la pat, arati destul de bine, zic eu. In toate cazurile, mai bine de cat mine cand ma trezesc...pijamaua mea se rezuma la un tricou mai lalai si nelipsitele sosete din seria "fitness"

Pt. pozitia de stat la birou, eu ti-am descris cum stau eu, acu' daca tu ai biroul mai inalt...ideea era sa die picioarele mai sus de fund, iaca!

Giani ! Ador expresia "ciuciu" !Da de "gubici" stii? Iarta si tu o stresata ca mine!

Si ca panicarea mea sa fie totala pt. data de 10, la morfo, sotzul drag nu poate venii dimi cu mine, si eco nu poate fii facuta dupa-amiaza! Sper sa fie totul ok, daca nu ma duc si ma asez pe bordura in fata unitatii militare, pana iese! Ca daca e sa fie ceva in neregula, e din vina lui ca n'a venit cu mine! E prima oara cand se intampla

Am mai castigat o batalie, Seb a mancat convenabil la pranz...un stres in minus.

Editez,Roxana, mamica lui Catalin si Naty au explicat bine contractiile. eu asa m-am obisnuit cu ele, ca pana nu simt ca "plesneste" nu le iau in seama. atunci ma asez, sau ma plimb, depinde....Intr-adevar burta devine taaare dura, tare la pipait.



pozici
bb2
burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_cata spune:

sovi-la multi ani...cu intarziere..
diana,raluk-la multi ani si numai bine...
daca tot suntem la capitolul urari ...zic si eu la multi ani celor cu numele de cristi/cristina, stefan/stefania si celor care poarta numele de vasile...
urez bun venit noilor randunici...
maryb-imi pare rau pt cele auzite...si eu zic la fel sa mergi la un medic sa te vada...
simo,naty-am citi ca si voi ati avut mici probleme...imi pare rau si sper ca noul an sa ne scape si sa ne fereasca de contractiile nesimtite si nedorite...cat si de infectiile nedorite...
am tot citit de prenatal...cand se intra mai exact in prenatal...la 30sapt?nici mie nu-mi vine sa cred ca am 25sapt...cand ma gandesc ce repede a trecut timpul...
mihutza-f frumos plugusorul tau...
naty-mamica de iulia jucausa si in prezenta lui tati
ariel-si pt mine anul 2007 a fost un anfrumos si bun ca mi-a adus in dar un bebe in burtica...si 2008 o sa fie la fel de frumos...
acum va las din nou....inca nu am terminat de citit...am ajuns pe 31de...dar a venit puiul de la serv si are chef de taina cu noi si ii e si fomica...va pup si va las...revinnnnnnn





ramo26+ 25 sapt

bebicul_meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Mai randunici, dar ce somnic am bagat dupa masa de pranz! Ca un bebelus, cu mana randunoiului peste bebelina si cealalta peste sani ca nu poate altfel bineinteles!

Vad ca au revenit multe randunici pe crenguta , ceea ce ma bucura mult, acum avem o crenguta animata.

Roxana, ce frumoase poze la zapada ati facut voi. Asa imi plac obrajorii rosii ai puiului! Si Razvanel este acum cu sania in parc cu sotul si o sa vina tot asa, parguit in obrajori. Le-am dat si aparatul foto si o sa pun poze mai pe seara.

NAty, frumoasa pijamaluta si mamica la fel!

Ce ma bucur pentru Laurici, o stiu de mult de la aspirante. Presimteam eu ca o sa fie fetita. Multe felicitari mamicii si sanatate puiutei dragi!



http://community.webshots.com/user/claudel77

CLAU 31 + cu Rebecca

AMR 8 SAPTAMANI !!!!!

mamica de Razvanel si acum de Rebecca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:


randunelele!

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 30+ cu Vlad Andrei

Au mai ramas 10 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Mai Clau - ma uit pe geam si vad copiii cum intra in parc cu chiote si voi buna, sanioare la purtator si tot trag de sot sa mergem si noi...din nou; va da ca ma mananca in si nu ma las pana nu racesc rau de tot. Tu il ai pe Raz mai mare, el stie exact cum e cu zapada si nu puteti scapa cu una cu doua fara sa-l scoateti (astept poze!!). Insa la mine eu sunt instigatoarea

Roxana 33 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput