Recompensarea copiilor mici cind devin cei maimari

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Donia, bineinteles ca-mi pun intrebarea, de fapt mi-am pus-o, altfel nu as fi ajuns la acest subiect. Chiar si critica sa fie, nu ma supar, ca sint si critici constructive. Copiii nostri traiesc intr-o alta lume, mai evoluata si cu un ritm mai rapid... Agata este un copil care traieste ff intens, ritmul ei personal este rapid (ca si al meu de altfel). Asa ca, incerc sa-i menajez copilaria cit pot, sa o protejez (chiar si de ea). Probabil ca i se cer multe pentru cei sase ani si jumatate, dar nu cred ca e mai mult decit poate duce. Singura chestie este ca daca tot i se cere sa aiba si satisfactii atunci cind se implica in ceva. Are nevoie de acest lucru, stiu de la activitati, ii plac, ea vrea, ea cere... munceste, dar cu un scop, cum ar fi spectacolele de la sfirsit sau vreo demonstratie sau concurs pentru care munceste citeva luni. In afara de ce spuneam mai sus (strinsul de prin casa), care nu sint chiar sarcini grele, nu-i cer nimic altceva, in ceea ce o priveste pe Tudora sau pe bebe, ma ajuta doar daca vrea.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Ii dau stelutze cind se poarta bine si gaurile negre maninca stelele cind face prostii. Recordul a fost 12 gauri negre. La 4 gauri negre i se ia o jucarie.
La 18 stelutze primeste 10 dolari.
Mai primeste virsta lui in dolari pe zi cind sintem in vacanta mare (il ajuta sa si transforme in banii tarii respective si sa compare preturile, etc).
Mai primeste la Sorcova, etc in situatii deosebite.
Odata i-am dat 5 dolari ca mi-a prins o musca, de atunci cred ca le baga intentionat in casa doar-doar...
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu




voi ati montat o versiune noua de nintendo,cum se numeste.."razboiul stelelor cu gaurile negre"..si "mario vanatorul de muste"??..pardon marcu..(tot cu m).


monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Principe acu tot eu sint vinovata pentru "dedicatia" lui Marcu ptr joc?.
Nelia, eu cred ca ai raspunsul...urmeaza-ti intuitia.
A

PS probabil ca trebuie sa schimbi si mecanismul de recompensare daca n-o sa mai primeasca bani pe curatenie, dar nu te teme, la virsta asta avem destule cu care sa ii santajam inca. Si mai e ceva, nu o lasa sa foloseasca sentimentul tau de vinovatie, ca piticii astia ne simt....

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Eu cred ca-ti faci prea multe probleme, cred ca ai procedat bine in sensul ca ai obtinut prin acest mijloc cooperarea fetitei, dupa acest pas, asa cum deja a si dovedit, o va face si fara stimulentul asta vazand cat de tare conteaza ajutorul ei si cat de mult il apreciezi.
Cred ca de-acum i-as da bani de buzunar independent de ajutorul oferit si i-as da o sansa in a ma ajuta fara bani. Mai cred ca toti copiii sunt dornici in a coopera si odata ce gusta din satisfactia de a face bine celor apropiati nu mai opun rezistenta.
Haha, mai vad eu daca mai cred asta peste cativa ani..

Mergi la inceput