* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (99) *

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micsunea spune:

Tztztztz, mi-am mai amintit ceva! Doctora mea mi-a spus si am mai dat si de o moasa care tot asta mi-a spus ca, de fapt, corpul nostru naste singur ca stie el ce sa faca si ca tu trebuie sa accepti ce se intampla, cam atat.
Asta e rolul tau daca nasti natural, sa accepti ce se intampla si sa-ti ajuti corpul sa-si faca treaba. Asta ma sperie teribil ca si mie imi place sa simt ca am controlul, macar asupra mea. Dar la nastere, putem sa uitam, vrem nu vrem tzop vine contractia cand vrea ea, doare si nu putem face nimic contra!!

Pupici,
Micsunea
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by ginnette

Angi,

Hai ca nu mai e mult !
O sa vezi ca trece repede ziua de maine.

A popos de dormit in patut, eu am pus-o pe mandra in patut, de cand am adus-o, si direct in camera ei; apoi, pediatra mi-a zis ca, totusi, pana la 6 luni, cineva trebuie sa doarma cu ea in camera (eu credeam ca e bine sa nu doarma nimeni cu ea, sa nu-i perturbe somnul - sunt dusa ).

Oricum, este foarte cuminte si nu "se scandalizeaza" cand o pun in patut.

Roxana si Adela !



Al meu a dormit in camera lui singur de la inceput. Daca ai si un interfon de bebe nu vad rostul sa dormi in aceiasi camera cu bebe.
Sunt metode sigure si stiintifice pentru prevenirea sindromului mortii subite la sugari si printre ele nu se specifica prezenta continua a unui adult in camera. Asta e doar o precautie in plus.
Ce te faci cand mama e rupta de oboseala , oricum nu poti pazii sugarul non stop trebuie sa te mai si odihnesti si vrand nevrand picul de somn pe care il prinzi va fi intotdeauna suficient de adanc sa nu auzi fiecare miscare.
Cu interfonul de bebe aud ambii parinti absolut fiecare respiratie a odorului si atunci unul dintre ei tot se trezeste.

Parerea mea ...

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Angi eu te inteleg. Si eu functionez numai daca detin controlul si ma termina nervos haosul. La mine totul trebuie sa fie organizat, planificat.
E o caracteristica a capricornului care la mine se aplica " la fix" .

O zi excelenta !
Lala.

_

Fratele mai mare!

Bubu mic! AMR maxim pana pe 27 decembrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

docdecap, merci mult... Sa vedem ce o sa fie pe viitor...
nemary, cu placere!

Ereena, Sir este exact in diagonala cu Cora Lujerul... E un complex marisor si verde, n-ai cum sa il ratezi. Din pacate lucrusoarele nu sunt cine stie ce, se gasesc de toate, dar mai dragutele sunt trusourile, prosopelele, botoseii si combinezoanele alea de iesit afara cu gluga. Restul sunt cam "chinezisme"... Mai incearca la "Piciul", e tot pe Iuliu Maniu, vis-a-vis de aia cu DreamLight sau cam asa ceva, pe partea cu Cora, dar dupa intersectia aia mare... Enjoy!

36+ -> www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473972601/" target="_blank">universul meu!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603469823554/" target="_blank">mami indecenta

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">moda a la bananutsa

Mai e un pic si iesim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Aaaaa, eu de fapt intrasem sa spun

FELICITARI TUTUROR PROASPETELOR MAMICI SI ... GRAMADA CERE VARF!!!



Deja imi tzatzaie toate cele de emotie...

36+ -> www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473972601/" target="_blank">universul meu!

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603469823554/" target="_blank">mami indecenta

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">moda a la bananutsa

Mai e un pic si iesim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

angi, nasterea si moartea sunt momentele din viata care nu le putem controla: nu zicem noi, vreau azi... si chiar in cazul unei cezariene, nu noi decidem... io inteleg chestia cu controlul si-ti mai inteleg si frica care te napadeste acu, dar iti faci rau cu mana ta. ca vrei ca nu vrei, va fi pe 28 marea intalnire. 40+1 nu e grav. uite la bruno 40+3. si ar mai fi stat. haiden angi, nu te lasa acu pe ultima suta de m=) muuuuah!

micsunea, io mor de ras cand citesc ce scrii:)))
evident ca copilul poa sa doarma in pat! cu tine sau fara tine in camera. pana la 8 saptamani si sacha o sa doarma cu mine, din motive de alaptat nocturn, dar nu cu mine in pat - exclus!
sfat prietenesc... daca ai ceva de spus soacrei belgiene, gen zambet si miere dar vipera insistenta posesiva si atoatestiutoare, spune-i direct in fata ce ai de spus. ca-i convine ca nu. si d enur ezolvi nik, cel putin eviti momente stresante cu cotul dupa (care e de altfel un bun si und ragut) si-ti salvezi si tie o portie zdravana de nervi. cu mama, felicitari! clar, casa ta e a ta, a ei e a ei, fiecare cu oalele proprii.

nati????

miri_mik 36+ bebe sacha
www.webshots.com/user/mirimik" target="_blank">bebe sacha si bruno

http://b2.lilypie.com/DjTMp2.png
http://bd.lilypie.com/25XKp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Buna seara fetele,
Va pupam si noi..sper ca sunteti bine dupa primele 2 zile de ospat...mai urmeaza si altele...
Noi nu am mai intrat zilele astea..si avem ceva de recuperat..mi-ati lipsit si...abia astept sa vad ce ati scris...
Sa va urez Sarbatori Fericite in continuare si..muuulta sanatate...

P.S.Noi am revenit la Bucuresti..asa..ca ma simt eu mai in siguranta..mai aproape de spital..am avut o neliniste in suflet de cand am plecat..asa ca prefer sa stam acasa..ca doi porumbei (eu si sotu)..si sa fim la 5 min de spital...


Alina 32 si Stefania
http://bd.lilypie.com/HzUhp2.png


AMR 8 Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Natalia, Lala D, Angi, Cornilia, Raluca, facem galerie si tinem pumnii pentru voi si bebei

Ven felicitari sa-ti traiasca bebe mathias si sa creasca mare si sanatos

Angi nu mai fi suparici ca-l deranjeaza pe bebe Viktor si nu e bine, si cum sa nu te externeze pana pe 31, nu cred ca te tine mai mult mai, si lasa ca iti revii si vei fi din nou stapana pe situatie

Fetelor intreb si eu ceva: la cezariana iti rupe membranele mai intai sau te bagadirect la operatie, ca eu nu stiu cum e





Louiza 36s + Yasmin
mai avem putin

AMR 04 SAPTAMANI

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze cununie, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

micsunea,.Sper sa ai dreptate .Eu am programare pe 5 ian dar doc meu e de garda si pe 2 si sigur il sun sa merg atunci nu mai am rabdare pana pe 5 .

Mitsu ,.Exact asta am nevoie, un combinezon de iarna si prosopele , nu prea multe dar exact ce mi-ai spus tu ca sunt bune .

Ange, hotarasta-te , nasti sau nu , ca poate vrea cineva sa ti-o ia inainte :-)))

Nati , tinem pumnii , dar oricum nu mai scapi de data asta, sigur faci cunostinta cu bebelina:-)

Irina 35+ Matei

POZE

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ereena, mie si lui Nati ne-au luat-o alte 14 fete inainte, ce-o fi daca o mai fi una in plus?

Pupici,
Angelique 40+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: Pana pe 27!

Mergi la inceput