Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (19)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nati, mie imi place cum iese si ca un chec, data viitoare pun mai putin cacao, ar fi crescut mai mult daca puneam mai putin, dar tot bun a fost si "umed". Aaa, si nu aveam decat 2 portocale mici, nu-mi iesea suc, asa ca am pus Santal de portocale(din ala la cutie ) si am facut doar jumatate de reteta.

Uite si reteta de Tarta de ciocolata fara fund:
-pentru o forma cu fund detasabil de 24 cm

-170 g ciocolata amaruie cu 70% cacao
-80 g unt
-4 oua
-100 g zahar
-un praf de sare
-30 g faina

Se incinge cuptorul. Se unge forma si se tapeteaza cu hartie de copt(eu am tapetat-o cu faina)
Se rupe ciocolata bucatele si se topeste impreuna cu untul in bain-marie. Se lasa putin la racit. Se bat ouale cu zaharul si srea cu mixerul intr-un vas mare pana se obtine o crema inspumata. Se adauga amestecul de ciocolata si se amesteca cu grija la viteza redusa. Deasupra se cerne faina si se incorporeaza in aluat. Se umple forma pregatita si se netezeste suprafata. Se coace 15-20 min la treapta 2-3 pana suprafata se intareste si se simte elastica. Se scoate din cuptor si se lasa la racit in forma. Dupa ce s-a racit se scoate si se taie felii, se pudreaza cu zahar pudra si optional cu cacao.

Oana 27+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Alynutza
Mihaela deci tu cum ai facut? Ai inlocuit crema de branza cu mascarpone?



Da,am inlocuit crema de branza cu mascarpone.Mierea mea este zaharisita si am pus-o un pic pe foc sa se lichefieze.Am amestecat cu mascarpone si cand am pus si frisca batuta a devenit foarte teapana crema si mi-a fost frica sa mai pun gelatina,sa nu ramana cumva bucatele.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Buna fetilii!
Io arunc un ochisor p'acilea si mai fac cate ceva din bunatatzurile voastre....ca altfel salivez ca un copilash mititel

quote:
bubu05
membru senior

Intre timp eu am facut un chec, mi-a facut Roxana pofta cu al ei. Checul e facut dupa pandispanul cu suc de portocala



Bubu nu imi spui si mie te rog reteta la checul cu suc de portocala si modul cum ai pus crema cu cacao peste cea simpla? Pleaseeee.
Am acum o pofta de chec....da mi lene sa ma apuc sa-l fac asa cum stiu eu reteta mea,e prea tarziu si parca vad ca.....daca ma apuc sa-l fac pana e gata imi trece toata pofta.

Varsta Maya Maria (19.09.2006)

Povestea zanei Maya Maria

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Gonghy, reteta e pe prima pagina, se numeste "pandispan cu suc de portocale". Pt. o tava de chec eu am facut jumatate de compozitie, apoi am impartit-o in doua si in una din ele am pus 2 linguri cu cacao. Apoi in tava de chec am pus cate o lingura de compozitie alba, una cu cacao, una peste alta, incepund din mijlocul tavii. Cel mai bine ar fi sa pui cu ceva mai mare, nu cu o lingura, pt. ca la mine s-au cam amestecat compozitiile si a iesit mai mult de cacao. Cu un polonic, zic eu ar fi bine...
Spor la prajiturit!

Miha, la tine am vazut "bomba" cu portocale? Tare bine arata!

Oana 27+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bubule suna bine tarta fara fund...multam de reteta

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Ortansa, mersik de ajutor!Si tutror fetelor, bineinteles.
Eu ink mai analizez ce creme o sa folosesc dar fac eu ceva pana la urma!Am inceput sa si visez cum o sa arate!
Imi faceti asa o pofta cu bunatatile voastre......si eu sunt la cura de slabire!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Ok, Mihaela mersi.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Balbina, am vazut in pozele tale un tort super, ornat cu jeleuri?Din ce era facut?

Offf.....nu ma hotarasc la blatul pt tort!Cel cu nuci e ok sa-l tai?V=-am zis ca nu vreau chiar sa fie simplu!


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare fetelor!
Mai bag din cand in cand cate un oki pe aici,fac prezenta..:)Dar acum nu ma lasa inima sa nu va laud..
Moaaama ce de bunatati mai faceti!!

NAtalia ,unde e poza promisa?Ceva cu morcovei?
Oana tarta este putin cremoasa sau e ca un pandispan la consisitenta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Azi am facut un tiramisu. L-am facut dupa reteta Alinutei,doar ca in loc de albusuri am pus frisca.Am o retinere cand e vb de albusuri crude.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput