Gravidute si mamici de CLUJ-42

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Alex e normal sa te intepe ca se formeaza lapticul. asa inteapa. o sa ai de-astea in continuu ceea ce inseamna ca are papa bebe. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

fetelor, sunt disperata!!!
de cateva zile fata face caca complet lichid, ca un pisu. dr neonatolog mi-a dat biotics, apa de orez sa pun in lapte - nu au functionat. daca nu face de 8 ori pe zi spune ca nu prea stie ce sa fie, a sugerat o posibila intoleranta la lactoza - dar fata are deja o luna jumate...
nu mai stiu ce sa fac, UF!!

mami de irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

dpop- cred ca Alex a patit asa ceva si i-a dat la pitica smecta. Alex, asa-i? sau incearca si un lapte special daca crezi, ca sa te linistesti. sa-i dai multe lichide, si incearca sa rezolvi prin eliminare prin astea 2 posibilitati,n-o lasa mult ca , copii mici se deshidrateaza repede.

Stanca-multumesc mult.augmentin am primit si noi , de 2 ori 1,5ml.o sa-i iau ceva pt flora, bine ca mi-ai spus.ne-am apucat totusi de antibiotic ca iar incepea sa urce temperatura, si tusea urat.

Alex-mai incearca cu tobrex. nu ajuta?pe mine ma intepa sanul cand nu goleam de tot sanul. poate fi asta si la tine?

nu mai stiu care a intrebat de cand are piti ochii asa de albastri. eu cred ca de la 3 luni a inceput sa se deschida. sau 4 luni? ceva de genul...

Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nrl spune:

Buna fetelor

Stiti vreo organizatie in Cluj care sa se ocupe serios de ajutorarea mamelor cu probleme?
Sau poate aveti alte idei, eu tocmai mi-am dat seama ca dispun de o suma frumusica pentru sponsorizare care trebuie cheltuita pana la sfarsitul anului, altfel o dau la stat oricum, asa ca m-am gandit sa ajut o organizatie de genul asta. M-am trezit cam tarziu, dar poate ma ajutati

Nicoleta mami de Andrei (08.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Meli, multa sanatate micutei. Daca tusea e latratoare si ti se pare ca respiratia e ingreunata poate n-ar fi rau sa mergi s-o vada un medic de la urgente. Nu neaparat ptr. complicatii dar daca e laringita e destul de pacatoasa ptr. cei mici.Unele laringite necesita bronhodilatatoare. Daca ti se pare ca e mai rau mai bine da-i antibioticul pentru ca asa cum zicea si Stanca in felul acesta riscul de complicatii e mai mic.

Multa sanatate


IOANA78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

DIANA din pacate nu stiu ce sa ti spun ,cand Tiadris a facut cacutza mai ciudat am sunat o pe dr si mi a spus ca daca are mai multe scaune pe zi si culoarea e verzuie atunci sa i dau smecta dar cum fetitza mea nu a avut mai mult de doua scaune nu i am dat,multa sanatate ingerashului tau

tu MELI draga nu stiu ce`sa i mai fac puiutzului la ochisor mi asa de frica sa nu trebuiasca sa i faca operatzie ,dr Vladutziu mi a spus sa ma duc pe la 3-4 luni la un alt control

multzum pt raspunsuri tu fetelor dar sa stziti ca nu mi mai sunt asa de plini sanii ...am lapte dar nu asa de mult ca inainte ...

OANA tu cumesti cu lapticul ?
GABI tu de la cate luni i ai dat complectare micutzei tale ?si cu ti ai dat seama ca nu se satura cu laptele de la san?

TIADRIS SI O MAMICA FOARTE FERICITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

nu stiu ce sa fac, daca sa merg la urgente sau nu. azi a facut de 2 ori,dar numai lichid. ieri tot o data sau de doua ori, tot numai lichid. alaltaieri la fel, dar a facut de mai multe ori.
dr a zis sa-i dau biotics. cate zile sa mai astept, ce sa mai fac?

mami de irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

buna mamici..am si eu o problema..am facut febra , 38.5..plus frisoane si durere la un san..din cate am citit ar fi mastita. ati patit careva ceva de genul? ce ati facut? doamna doctor mi-a spus sa-mi golesc sanii..mie mi se parea ca-s goi..mai ales ca edi papa bine...
am stat sub dus si m-am masat dar curge foarte putin lapte...
ce sa fac.
doamna doctor a zis sa iau paracetamol..doar la nevoie.
please help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

maria si eu am patit asa si de dimineata pana dupamasa mi-a trecut, fara medicamente. s-a inrosit sanul?
incearca comprese reci

mami de irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

velenamaria-eu zic sa nu pui comprese reci ca-ti reduci lactatia. goleste sanul la maxim, apara tare in jur pana la mamelon, si sa nu simti deloc noduli! daca ai zone unde sanul s-a rosit, insista.daca iei un paracetamol, ajuta si nici rau nu face la bebe. e antiinflamator in acest caz. si la bebe se da dupa 6 saptamani supozitor de paracetamol, deci ce se secreta prin lapte e ok.daca ai lapte muls , poti lua paracetamol si sa arunci tura de dupa paracetamol.eu zic ca e infundat un canal un pic. pune-l pe bebe sa suga ca ti-l desfunda. eu eram aproape de mastita, nu faci chiar asa usor, e cu febra mare, frisoane, pete rosii pe san, san tensionat sau in unele zone cu noduli. multa sanatate!

dpop-de ce nu vrei sa-i dai biotics? poate chiar e nevoie. stie medicul de ce ti-a dat-o. scaunele sunt si spumoase? miros urat? dar nu-i apa-apa, nu? ai mancat ceva deosebiyt, gandeste-te, care sa nu-l tolereze? fructe mai samburate de exemplu?ciocolata?

stiti careva cum se prepara branza de vaci pt bebe din lapte si calciu lactic?

Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput