Gravidute si mamici de CLUJ-42

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaAlina spune:

iko - galactogil am gasit la farmacia grigorescu! sper sa iti fie de folos!

ramonella - ochii se tot schimba pana la 6 luni! ai putintica rabdare ca poate e mai incet procesul!

vorbesc eu care ma agit din orice!

alex - te invidiez cu sarmalutele! adica, ma refer la faptul ca ti le face socrela!

meli - sa te ajute Dumnezeu sa fi tare! o sa vezi ca se vor rezolva cumva toate!

gabriela - si eu am luat preventiv oscilo ca parca ma paste.... brrrr! sper sa nu, totusi!

o seara placuta la toata lumea!

Oana si Maria-Teodora

asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

buna dimineata!

sunt speriata cu piti, a fost prima noapte in care n-a dormit,incontinu maraia, acum nu stiu daca de la raceala sau de la dinti.febra nu mi-a facut,dar ma tot gandesc,oare sa nu-i dau antibiotic? daca se agraveaza? fug la urgente cu ea de sarbatori? off,si in 29 noi trebuie sa plecam de rev in portugalia.cum sa ma mai duc? cum sa stau linistita?
VOI CE ATI FACE IN LOCUL MEU?

va doresc un weekend frumos

Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Monica,mamici cu bebe mai mari- cand aveti un pic de timp, imi spuneti va rog cum ati trecut prin raceli? daca tuseste urat, incepe sa-i curga nasul dar nu are febra, doctorita a spus ca nu aude nimic la plaman, sa-i dau antibioticul care mi l-a prescris preventiv?

Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Antoni daca tusea si mucii nu cedeaza la paracetamol si Nurofen , plus vitaminaC si alte remedii pentru viroze , la copii mici poate aparea foarte usor o infectie bacteriana.Chiar daca nu face febra poate ca e nevoie de antibiotic.
Eu am patit la fel cu Razvan pe la 1 an si 2-3 luni cand a facut o viroza urata si nu a cedat deloc in 3-4 zile.Atunci pediatra a hotarat ca trebuie dat antibiotic chiar daca nu avea febra.
Toata lumea se fereste de antibiotice si au dreptate.Orice folosit in exces e daunator.
Daca dai antibiotic copilului cand e cazul nu ii face rau.Eu una prefer sa ii dau antibiotic de la primele semne de complicatie decat sa ajung la complicatii grave, spital etc.

Sanatate multa si Sarbatori fericite!



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Stanca-iti multumesc mult de tot.sunt asa suparata si speriata ca a mai fost odata racita dar pe departe asa de tare. si are o tusa, nu seaca ci asa latratoare, cantatoare, nu stiu cum s-o descriu. ai dreptate, mai bine, decat sa faca ceva complicatii.si pe doctorita ei mi-e jena s-o sun ca am fost la ea ieri, si si ea are prima zi de concediu.asa de bine ca poti primi sfaturi de la mamici care au mai trecut prin asa ceva.mi se rupe efectiv sufletul acum o inteleg pe mama cu zicala, mai bine sa ma doara de 100 de ori mai tare pe mine.
cand ai timp, scrie-mi de ieri daca ati fost. iti multumesc mult,dulce si va doresc si eu Sarbatori Fericite si multa odihna ca asta iti doreai.

Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Daca tusea e latratoare inseamna ce deja a facut laringita.N-ar fi rau daca ai putea sa ii dai si sirop de pin care e cel mai bun in cazuri din astea.
Ieri am fost la copii dar nu am stat ci am descaract cumparaturile si am plecat.Oricum a fost MINUNAT!Dupa sarabatori, intr-o dupamasa, mergem si cu jucariile tale.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Stanca-o ultima oara te deranjez scumpa, stii cumva vreun sirop pt laringita> si mai hai si pe aici la noi intr-o poveste cand te lasa flacaul.vai ce bine, chiar vreau sa ajunga jucariile la ei.mersi mult
Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Anul trecut a facut si Razvan de 2 ori larngita.Tusea saracul groaznic si mai ales noaptea.Ziua i-am facut aerosoli cu ACC si ser fiziologic, sirop de pin de la Favisan iar seara mi-a dat pediatra sa ii dau 2 ml de Peritol ca sa il linisteasca.A luat 5 zile de Augumentin dar nu mai stiu exact cat.
Dac fetita ta nu a mai luat antibiotic sa fii foarte atenta dupa prima doza sa nu faca cumva alergie si in timpul tratamentului sa ii dai Ecoflorina sau Biotics pentru flora intestinala.



Mami de Razvan(07 martie 2004)
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

MELI draga multa sanatate micutzei ,poate e ceva trecator ,Doamne da
Si eu sunt tare suparata ca si acum ii tot curge lichidul acele galben ...nici nu stiu ce sa i mai fac saraca de ea

Tu fetelor pt cele care alaptati eu de 2 zile asa simmnt niste intzepaturi in sani ..oare de ce ??????
si nici nu mi mai sunt asa plini
sper sa nu fie ceva nasol si sa pierd lapticu



TIADRIS SI O MAMICA FOARTE FERICITA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Alex, nu stiu ce-o fi, nu am patit, dar nu cred sa fie ceva grav. Sigur nu pierzi lapticul. Imi pare rau de ochisori.

Meli,sanatate multa lui Piti!

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput