Gravidute si mamici de CLUJ-42

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Scurt ca nu pot sta
Meli, la 1 liptru lapte 8 pastile de calciu lactic. Eu fac cu o pastiluta numa, pun un pic mai mult de o jumatate de cana, ca sa fac prospata. Se fierbe laptele cu pastiluta pina incepe sa se brinzeasca, dar sa amesteci sa nu se prinda. Folosesc lapte napolact cu 1,5 grasime.

A dormit bebe de la 22 la 7 dimineata si dupa aia pina la 9,30. Supeeer Sper sa il tina
papa

Ioana mama de bebe
Patrick (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Diana scaunul lichid e normal daca il alaptezi. cel putin mie asha mi-a zis medicul.Conteaza sa nu faca de foarte multe ori pe zi.

Am uitat sa va spun ca ieri noapte s-a luat curentul 3 ore si normal centrala nu mers si m-am trezit cu o scumpa de raceala. Am luat Oscilo si paragripin. Asta mi-ar mai lipsi acum.


valenamaria
compresele reci reduc lactatia.Mai bine maseaza si sa te mulgi dupa fiecare alaptat.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bex spune:

hello, printeselor:)eu sunt inca la .:) am avut diverse activitati de dimineta asa ca acum am ajuns la cafea si la voi:) vad ca toata lumea super busy. ma apuc si eu imediat de salata boef si sarmalute. le pregatesc, dar numai maine le pun la foc, ca asa facea si mama cand eram micuta si imi pace cum miroase a sarmale in casa...cum stati cu bradutii? noi avem unul super, dar inca nu l-am montat, azi dupa masa sper:)

in rest si noi ieri la ceva cumparaturi, ca si Lore, vreo 5 ore...

sunt happy ca imi creste pitica, ieri avea 4.800, deci merge bine:)in ziua de Craciun , marti face 6 saptamni, mi se pare o aniversare semnificativa:)

alexutza, noua ne-a zis buni sa luam topfer, dar nu am gasit decat la o farmacie aici in manastur, care era fix atunci inchisa si am luat milupa 1, care e bun, cel putin nu avem plangeri de la consumatoare;)

fetelor, ce fain ca sunt sarbatorile!!!!abi astept sa facem bradul!

va pup si va zic deja SARBATORI FERICITE!!!

a, ce le puneti piticilor sub bradut? stiu ca nu stiu ei, dar vor vedea in pozici ca au avut cadouase, nu?:))

Nico, daca vrei pot sa te pun si eu in legatura cu cineva care te poate ajuta cu doantia.oricum felicitari pentru gand si gest

spor la treba si



Co +Carina Alysa
http://community.webshots.com/user/co1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

acum a montat sptul bradutul si incep sa-l impodobesc. ce dragut, asa-mi place craciunul.

Lore-baga la ceaiuri fierbinti, tare mult ajuta.saracuta de tine. cand plecati la ski?

Raluca-mersi frumos, este o firma anume care e mai buna? adrenalina pt ce ca si aerosol?

eu prin casa, pun 2 globuri, vin va verific, hihi, asa ca nu mai scapati de mine.

Meli+Timea-Larisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Ioana-mersi de reteta, yammmmmi ce buna va fi, hihi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

buna fetelor...am impodobit bradul..atat am putut face..edi este cam plangacios azi. nu stiu ce sa-i mai fac.ar vrea doar in brate ridicat pe umarul meu. dar din pacate ma preseaza pe sanul care ma doare si imi e frica sa-l mai tin asa.tati nu e acasa ..asa ca trebuie sa ne descurcam ...
ramonela..scuze ca te intreb dar cand va "dragaliti" folosesti ceva de protectie? eu sunt obsedata sa nu cumva sa raman din nou insarcinata..ptr ca stiu cazuri cand femei au ramas insarcinate chiar daca alaptau. eu am cumparat niste ovule Contracept M dar nu am folosit inca. ati folosit careva? pe prospect spune ca pot fi folosite si pe timpul alaptarii dar sunt inca reticenta avand in vedere ca nu am discutat problema cu un doctor ginecolog.

ptr restul mamicilor am si eu o intrebare. cat de mult se implica sotii in cresterea copilului? cum va ajuta? sotul meu pare cam stresat de noua situatie si nu cred ca face fata tare bine. nu are rabdare sa stea cu noi( cu mine si cu bebe), prefera sa mearga la cumparaturi de 10 ori pe zi ..ceea ce nu facea inainte. ma ajuta la baita..si cam atat...la voi cum e?
va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Tare as vrea sa facem si noi branzica...dar ce sa facem daca nu avem voie....

Meli
eu stateam linistita ca plecam undeva pe cealalta saptamana. dar acum am clculat cand pica 28 si se pare ca joi trebuie sa fac bagaje. Asha stresata sunt...Cum sa imi las eu copilul acasa?Imi vine sa-l iau cu mine, daca nu ar fi asha de lung drumul nu as sta pe ganduri. Poate ma intorc acasa mult mai repede decat cred.

Nu am baut ceaiuri dar se pare ca imi revin.nu stiu daca am mai zis , dar ii dau 2 zile si lui david 2ml de nurofen / zi. ii dau preventiv.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

apropo de metode de contraceptie...

Voi ati auzit/folosit pelicule chinezesti?Eu le-am folosit si inainte sa raman insarcinata si acum si nu am probleme.Se zice ca nu sunt foarte sigure, dar mai am o prietena care le foloseste de ani de zile si ii sunt bune.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

velena...la mine sotu ma ajuta in sensul ca doarme cu el..ceea ce insemna f mult, ca altfel eu nu reusesc s ama odihnesc deloc.acu sa vedem cat va mai vrea s a faca asta..
ma ajuta la baita..ii mai tine biberonul..mai sta la povesti cu el..il las acasa cu beeb dc vreau s a ies in oras sa-mi iau ceva.

dar are si zile cd nu face decat sa doarma cu el...eventual il giugiuleste 10-15 min si atat.deci, cand-cum..

bine, acum stam si cu soacra si se mai ocupa si ea. cd vom fi doar noi 2 revin, bine..;)

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoni spune:

Velenamaria-cat timp are bebe? si al meu era un pic speriat la inceput, dar acum piti are 5 luni jumatate si e o dulce, incepe sa "comunice" si si el s-a mai relaxat.

Lore-eu am citit pe net intr-un loc ca poti face si cu lapte formula. asa scria o mamica , ca bebe nu suporta laptele de vaca si se putea face si lapte formula.lasa, ca ai nevoie de un pic de liber si sunt sigura ca va fi totul ok.

Mergi la inceput