Copilasi din 2002 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Prezenta la datorie, fetelor !
Si eu am avut un bb care sughita des, in burtica. Imi si placea sa simt cum sughita ! E o senzatie tare faina...nu-l poti vedea, dar il poti simti. De vazut, erau haioase miscarile ca de extraterestru prin burtica. Tineti minte ? Sau un cot iesit in-afara, sau un piciorus sau o manuta. ... Ce amintiri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

*** Printesa Ema din castel ! ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am vazut si eu pozele: Cristinuca in zapada (ce dor imi este) Bogdan frumusel foc, si Stefan in iie (care m-a inspirat)

Noi suntem foarte ocupati...mai avem 3 zile pana plecam in Romania si avem foarte multe de facut...
Am lovit una din masini, este ireparabila si trebuie sa ne cautam masina noua zilele astea...
David a terminat gradi (a avut serbare ieri, la care nu am ajuns!!! bine ca am ajuns sa il prindem pe Mos Craciun), eu insa mai lucrez...
http://community.webshots.com/album/561657304HfPBdp
am pus si noi poze...




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, 3000km prin Romania


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nicoleta, Aida - eu am nascut pe cale naturala si inca si fara anestezie. Credeti-ma ca nici in ziua de azi nu-mi vine sa cred ca am nascut asa de usor, fara nici o complicatie nici pentru mine, nici pentru Robert. De obicei greutatea asta e un bun motiv de cezariana si eu chiar aveam programata cezariana intr-o luni dimineata (16 decembrie). Duminica urma sa ma internez ca sa fac pregatirea pentru operatie dar contractiile au inceput vineri noapte. Cand am ajuns la spital aveam deja dilatatie 5 si, pana dimineata, dupa vreo 5 ore, am nascut. Doctorita de garda a zis ca totul o sa decurga bine si asa a si fost. Daca insistam atunci puteau sa-mi faca cezariana de urgenta, mai ales ca aveam trimitere pentru cezariana, numai ca 2 zile mai tarziu, pe 16 decembrie. Ei erau dispusi sa ma opereze daca vroiam, numai ca era o problema. In noaptea aceea veneam de la petrecerea de Craciun a firmei sotului, mancasem mult si stiti probabil ca inainte de operatie e indicat sa faci repaos alimentar, ca sa nu aspiri ceva in timpul anesteziei. Asta era riscul, mi-a fost frica si am preferat sa-mi iau inima-n dinti (in dintii care-mi clantaneau incontinuu) si sa nasc eu. Uite cum mi-am amintit de toate astea - ce vremuri!!!

Apropo de echo, tin minte ca, uneori,in ultima luna, Robert dormea in burtica! Si asistenta trebuia sa ma zgalzaie efectiv de burta ca sa-l trezeasca si sa poata face CTG - cardiotokograma parca se cheama (ca sa masoare intensitatea contractiilor si pulsul lui Robert).

Nina, eu la faza cu sughitul chiar nu m-am prins. N-o fi sughitat deloc? In schimb miscarile de "extraterestru" au fost o adevarata delectare.

Sinzi, spor la pregatiri!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

sanzi sper ca sunteti bine , avand in vedere ca masina e ireparabila ... pai ce s-a intamplat?
Super faine pozele

CristinaC pai inseamna ca tu ai avut noroc ... dar am vazut si auzit atatea ... Nu stiu ce sa zic , dar mie tare mi-e frica de durere. Phoai ca nici nu pot sa ma gandesc (vazute din sala de nastere)

Nicoleta pe tine nu am cum sa te sperii cu asta ca oricum ai mai trecut prin asa ceva.



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Uff, Sanzi!!! Bine ca sunteti ok!!!

Si eu am nascut tot natural. La mine a fost surpriza, am fost total nepregatita, pentru ca am nascut la 36 s si 4 zile!! Dar a fost super ok, chiar daca am avut travaliu de 15 ore.

Andrei e in vacanta, eu in concediu, asa ca profitam ca se ne jucam impreuna.
Va pun cateva poze de la serbarea de aseara http://good-times.webshots.com/photo/2281256170081429888lMUhSj

O ZI BUNA!!

cristina si nazdravanul Andrei (am 5 ani!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Saluuut!

Vesti bune de la noi! Bebe este foarte bine normal dezvoltat pentru varsta lui si eu la fel, ok din toate punctele de vedere masurabile :). Aseara am mers doar cu tati la eco, Stefan nu a ajuns si s-a suparat ca "nu mai mergem la ecografie", ca asa i-am zis pana la urma cand am mers sa il luam de la engleza... Ca a vazut ca mergem spre casa si a inceput sa planga si am zis ca mai degraba evitam adevarul ca sa nu il suparam, noi am crezut ca nu e asa de important pentru el, dar uite, nu a fost asa... Insa i-am aratat cd-ul, spunandu-i ca e de la ultima eco, s-a bucurat foarte mult, ceea ce ne-a emotionat . Deci ne-a tinut cam o ora acolo, timp in care a masurat tpate cele, spunandu-ne ca e foarte bine, tati a putut privi si el pe acela televizor plat de pe perete miscarile lui bebe, inclusiv masuratorile: este simetric, nu are malformatii, inima ok, transferul de sange de la mama e ok... Sunt linistita si fericita, emotionata... Are 533 de grame .

Aida, eu am nascut pe cale naturala fara peridurala, deci totul a la naturel, si nu regret o clipa, am avut ceva probleme dupa, dar acum e ok. Asa vrea sa il nasc si pe bb Matei, daca totul va fi bine.

Nina, imi aduc aminte de miscarile lui bebe mai mare din burtica, imi muta efectiv din loc toate cele, parca era tavaluc!! Incepe si pustiulica sa se vada prin burta, dar nu chiar asa ca in ultimele luni. Mai este timp.

Cristina_C, felicitari pentru nasterea naturala! Cred ca si bebe adormise ieri putin, insa Dopplerul ii excita mai tare decat un eco obisnuit, mi s-a parut cam stresat puiul mic, isi tinea mainile la urechi la un moment dat, sau pe cap... sper sa nu fi fost stresul prea mare. Cand a pus chestia aia de la eco pe burtica bebe lovea in ea... tare reactiv :).

Incerc sa pun pozele cu fata lui la contul comun, sa il vedeti si sa imi spuneti cu cine seamana ;).

Sinzi, imi pare rau de masina voastra, important insa este ca voi sunteti ok. Tare bine ii sta in ie si lui David. A, si am vazut pozele, si Stefan are castelul acela, primit anul trecut de la mosul care a lasat cadouri sub brad la nasii nostri :).

Cristina, ce bine ca deja esti in concediu!! Si eu intru vineri, apoi incepe pelerinajul in tara, pe la parinti. Duminica plecam spre Bacau. Imediat intru sa vad pozele de la serbare.

O zi buna sa aveti,



Nicoleta 22 plus si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Am revenit cu poze, cum am promis

http://good-times.webshots.com/photo/2189538990101701233GKGRPZ

(poza r_6 este cea mai reusita).

O zi buuuuna!

Nicoleta 22 plus si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Hello, ce de-a amintiri emotionante!
Ca sa fiu in ton, ma mandresc si eu cu nasterea mea naturala si rapida, am nascut cam in 3 ore un flacau de 4,150 kg.
Nicoleta, ai o mandrete de pui!! E tare frumusel, mie imi place si poza r-25, unde isi tine el capul in manute! De fapt mi-au placut toate! Ce drag mi-a fost si Stefan, ce-a suferit el, are un suflet minunat!
Sinzi, am vazut si pozele voastre, frumos ii statea in costumul national lui David! Imi pare rau de masina, bine ca nu a patit nimeni nimic!
Cristina22, ce frumos a fost imbracat Andrei la serbare, ce bine ii venea culoarea costumului! Si ce incantati erau de cadouri, se vedea nerabdarea pe fata lor! Sa stii ca si Andrei al meu isi doreste sa se faca pilot de formula 1, chiar alaltaieri asta imi spunea!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, l-am vazut pe Andrei in poze, un crai frumos si tare incantat ca a venit Mosu! Imi place tare sa le vad sclipirea din ochisori cand sunt fericiti!

Katty, multumim, iar Stefan chiar a suferit ca nu a participat la eco, noi am evitat sa il suparam mai tare, insa acasa a vazut cd-ul si atata s-a minunat de manute si de picioruse... este foarte incantat de ideea de frate mai mic, teoria o stie bine ( nu ne putem juca din prima cu el etc. si daca plange ii cantam, il leganam... ii vom cumpara si lui hainute si jucarii...), sa vedem insa cu practica - daca vom sta la fel de bine din primavara. Eu am mari sperante :).



Nicoleta 22 plus si Stefan (27.01.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Am revenit cu poze, cum am promis

http://good-times.webshots.com/photo/2189538990101701233GKGRPZ

(poza r_6 este cea mai reusita).

O zi buuuuna!

Nicoleta 22 plus si Stefan (27.01.2003)



Fenomenal cat de clar se vede!
Scumpul de el, cum statea cu manuta la capusor!
Sarcina usoara in continuare!


Mergi la inceput