Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 18

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

LA MULTI ANI ANDREI! Sa fii sanatos, sa cresti mare si sa ai grija de fratiorii tai ca si pana acum si sa ii bucuri la fel de mult pe mami si tati! Mi-a placut tortul si se vede ca s-au distrat tare bine copilasii la petrecere.
Pussi scumpici foc tustele tale. Sa-ti traiasca. Azi-maine veti avea si voi 6 luni. De la 3 la 6 luni nici nu stiu cand au trecut...Parca prea repede cresc.
Salut mamicile si puiutii.

Teodora
mami fericita de Tiberiu si Daria
Tiberiu si Daria 4 luni

www.flickr.com/photos/10361025@N06/sets/72157602674414404/" target="_blank">poze botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Voi ati studiat ceva despre psihologia gemenilor? Stiti vreo carte?
Ma confrunt cu o problema... Elena a devenit foarte mamoasa! si as vrea sa nu creez geloziiiiii A mai patit cineva?

thea cand am deschis pozele tale si am vazut ca Tiberiu e deja baietel...am ramas foarte palcut surprinsa.. a trecut de faza de BB.



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Multumesc pt urari, fetelor!
Da, Eliana, tot matusica a facut tortul! Se pricepe, nu gluma! Pe 11 e ziua baiatului celeilalte surori, cea mare si are comanda de un tort-casa, de data asta (dupa masina si avion). O sa-l pozez si o sa vi-l arat si pe acela
Teodora foarte frumosi copilasii tai cu ochii albastri, nu? Daria are un par ondulat blond spre roscat sau bate lumina de la blitz si ii da nuanta asta? E tare frumoasa! Tiberiu pare sobru....
pussi felicitari micutelor crestine! Tare bine au mai crescut printesele! Si tare frumoase sunt! Cred ca si tu din cate am putut intrezari intr-o poza cand erai cu amandoua printesele in brate! Sunt tari pozele in care ai asezat amandoua fetele intr-un fotoliu. Foarte frumoasa e si camera fetelor!Dar nu ai pus poze de la botez!!!! Astept!(sper ca nu le "cenzurezi" si ne lasi si pe noi sa te vedem)
Va pup pe toate! Ma intorc la invatat (o repriza mica pana la 9 cand se scoala samuraii) si dupa ce papa iarasi ca maine am examen!


A, pussi, nu am auzit de vreo care cum spui tu, insa stiu din propria experienta ca amandoi copiii mei au avut si au(insa acum muuuuult mai putin) perioadele lor de gelozie(Tea mai mult decat Rares) si perioadele lor de "mamosie"(iarasi spun Tea mai mult ca Rares). Ameliorarea (pt ca e vorba de "ameliorare" sau "minimizare" nicidecum de "vindecare" sau "disparitie completa") a acestor stari de gelozie sta numai in puterea ta si a celor din jurul tau (insa mai ales a ta ca tu esti "motorul". Parerea mea.. "nu exista copii care sa nu fie gelosi , ci doar copii in care procentul de gelozie este foarte mic datorita controlului detinut de noi, adultii". Parerea mea. Si cu asta, gata, plec la invatat.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais1676 spune:

Buna dragi mamici si viitoare mamici de gemeni si tripleti!
Va urmaresc discutiile cu mare interes si doresc sa aflu cat mai multe despre ce ma asteapta...Am fost putin speriata initial de ceeea ce ma asteapta dar imi fac curaj sa infrunt provocarea si mesajele voastre ma ajuta foarte mult in acest sens. Voi deveni mamica pentru a doua oara si de data asta mamica de pui gemeni la inceputul lui iulie DPN : 16.07.08. Tot ce stiu pana acuma este ca ne dezvoltam normal si ca suntem monocoriali biamniotici.

Mamici carora vi se apropie termenul, va urez curaj, nastere usoara si bebei sanatosi!

Alice
mamica de o mandrete de Horia (16 iunie 2005) si cu mari sperante de doi strumfi varatici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alhassanvicky spune:

am intrat sa raportez. venim de bilantul de 1 luna. am crescut tare bine, adica atat de bine incat doctora ne-a bagat la dieta. Rania are 4.650 si 54 de cm , iar Sara are 3.900 si 51 de cm. suntem sanatoase si totul bine, mai putin iritatiile de la pasarici cu care ne tot luptam. nu mai stiu ce sa le mai dau, si nici doctora nu mai stie. acum mi-a spus sa le dau cu ceai de musetelel sau galbenele si sa continuu cu cremele de bebe.

in rest...e tare greu ...dar si frumos. sunt dulci rau de tot. si sincer..cand imi este mai greu ma gandesc la Oana cu tripletii si imi trece. promit sa pun ceva poze noi zilele astea.

va pupacim

Vicky mami de Elissa (2 mai 2006) si gemenele RANIA si SARA (30 decembrie 2007)
http://picasaweb.google.com/nickydrag/BestOfElissa
http://s183.photobucket.com/albums/x51/vickyalh/gemenele/
jurnalul Elissei - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103718
viata mea in Emirate - http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=103958

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna! Apar si eu pe aici, ca nu v-am batut de mult la cap si poate va era dor

Thea am vazut pozele cu puii tai. Au crescut mult, sunt frumosi si dulci foc, cu falcutze si ochi albastri . Sa cresteti tot asa si mai departe!

Vicky ma bucur mult ca sunteti bine! Sper ca afirmatia "doctora ne-a pus la regim" este o gluma. Daca nu, e foarte grav! Schimba imediat medicul! Cum sa pui la regim bebelusi de 1 luna? Dar ce mananca carnati si fripturi !??! Da la fete sa manance cat vor si bucura-te ca sunt sanatoase si cresc bine

pussi, m-am gandit sa-ti raspund de cand ai pus intrebarea, dar am de gand sa aberez mult, asa ca abia acum mi=am facut timp. Nici eu nu am gasit decat cateva articole despre gemeni.Din ce am vazut, se pune accent pe faptul ca trebuei tratati ca individualitati nu 'gemenii' si bagati in acelasi tipar.
Dupa cum spunea si Lavinia, gelozii o sa apara cu siguranta in timp, e inevitabil, pt ca sunt 2 copii care au nevoie de atenite si afectiune si nu inteleg intotdeauna ca ii iubesti la fel de mult si atunci cand ii tii in brate, dar si atunci cand ii stergi lacrimile sau te joci cu fratiorul/surioara lui.
Ce vreau eu sa spun e sa nu te feresti sa le arati afectiunea, de teama ca celalt o sa se simta gelos. mai ales acum, cand sunt mici ca tustele tale, nu cred ca se pune problema de gelozie. Daca una din fete cere sa fie luata in brate, sa nu-ti fie frica sa o iei! Raspunzand nevoilor unui copil de afectiune si contact fizic, nu il faci rasfatat. Eu nu cred ca un copil, cel putin pana la 1 an, poate fi un copil 'prea rasfatat'. Nu stiu cat de coerenta sunt, incerc sa spun ceva, sper sa si reusesc. Sfatul meu e sa iti tii fetele in brate cat de mult poti (pe rand, sau impreuna, dupa cum le e voia). Acum, daca nu se tin prea bine, e mai greu. Aseaza-te pe pat, rezemata deo perna si tine-le pe cate o mana, cu capul sprijinit de umerle tale. Bucura-te din plin de fiecare clipa! Sunt atat de scurte! Trec atat de repede ani astia cand ti se agata de gat, incat merita sa te apuce junghiurile, sa iti intepeneasca spatele, sa iti lasi unghiile nefacute sau sa pierzi emisiunea preferata la TV!
Am avut momente la inceput cand ma disperau ca se trezeau f. des noaptea (eu cand aud de copii care dorm 6-8 ore pe noapte fara nici o trezire, mi se pare S.F), plangeau mult, erau agitati. Apoi intr-o zi mi-am imaginat cum ar fi sa fiu eu in locul lor. Sa stiu dintotdeauna o lume in care mi-e bine, e cald, sunetele nu sunt stridente, imi vine papica fara efort, ma legan intr-un lichid care ma face sa ma simt ca un fulg ... si brusc, sa fiu smulsa si aruncata intr-o lume total diferita. Sunete puternice, lumini orbitoare, frig, haine care imi zgarie pielea ... voci necunoscute, maini care ma trag in toate directiile ... cred ca as fi absolut terifiata. Dar in 'iadul' asta, apare o voce cunoscuta, un miros pe care il stiu, un sunt ritmic,la unei inimi, care m-a insotit mereu in lumea mea perfecta ... Asta esti tu, pussi, pt fetele tale. Punctul lor de reper, sprijinul, farul in lumea nebuna in care au fost aruncate. Nu ti se pare perfect normal sa fie 'mamoase'? Sa vrea sa te simta, sa te miroase, sa le alini frica de lumea din jur... Sa nu iti fie teama sa le tii in brate! Sa nu iti fie frica ca le rasfeti! La cateva luni de viata, nu exista asa ceva! Exista doar nevoia de afectiune, de contact cu MAMA. Bucura-te de fiecare clipa cu ele! Nu o sa regreti!

Revenind la intrebarea ta, asa sunt copii mei. Rares a fost de la inceput cu o nevoie mai mare de contact fizic. Cei din jur au spus ca a fost din cauza ca a fost alaptat, ca daca ar fi supt Bianca, ar fi fost la fel. Nu stiu, nu sunt foarte convinsa. Ei sunt firi diferite, au temperamente diferite, prefera lucuri diferite. Acum de ex. Rares prefera sa se joace cu tati, Bianca sa se alinte cu mine. Vine de la cresa, ii schimb, le dau sa manance, ne jucam un pic, apoi Bianca cere sticla de ceai, se pune la mine in brate si incepe sa se joace cu parul meu. Asa si adoarme, cu mana in parul meu. Rares se joaca singur sau cu tati, se uita la desene, dar face ce face si se intoarce la mine. 'mami, mami!' ma striga mereu ca sa ma faca atenta. Din cand in cand, vine si se lipeste de mine 'de control', nu vrea neaparat in brate, dar vine si pune o mana pe mine, sau se lipeste cu spatele, uneori ma ia de gat, ma pupa si fuge inapoi la joaca. Daca au 'o jale' ii iau pe amandoi in brate, daca nu se poate pe rand (de multe ori pe la 5-5:30 dimineta se trezesc amandoi odata si cer lapte, dar nu stau singuri in pat si nici nu il accepta pe tati, tipa si plang daca vrea sa stea cu ei. Asa ca ii iau pe amadoi in brate si mergem in bucatarie sa il supraveghem pe tati cum incalzeste laptele. Nu e usor, avand in vedere ca au 12,respectiv 15 kg, dar pt cateva minute, nu e bai!).
Desi m-am abtinut de cele mai multe ori sa tip la ei, desi imi venea sa urlu, desi i-am tinut in brate f. f. mult, desi stau cu ei pana adorm si dorm cu ei in pat mai mult decat cu Sebi, desi nu imi impun vointa, ci negociez (am intrat in epoca negocierilor si imi place de numai pot! Daca am timp, stau si ma targui cu ei ca in piatza pt fiecare nimic. E foarte amuzant, mi se pare dovada de inteligenta din parte lor si imi place sa descopar mereu noi tactici de abordare), desi nu i-am lovit niciodata si pedeapsa suprema acum e statul 1 minut la colt (se aplica dupa 2-3 avertizari in prealabil, cu explicarea clara si in detaliu a motivului si pupatul de impacare la sfarsit), toti care au avut ocazia sa ne intalneasca au spus ca am copii cuminti. Eu cred ca sunt 'copii cuminti' tocmai pt ca le-am venit in intampinarea nevoilor, le-am respectat dorintele si necesitatile, nu mi-am impus absurd vointa, nu i-am umilit, nu le-am alimentat frustrarile. Eu cred ca nu gresesc si sper ca timpul o va confirma.
Off, nu stiu cat s-a inteles din ce am scris. Idee era ca daca tu simti ca fata ta are nevoie sa fie luata in brate si ca vrei sa faci lucrul asta, lasa totul deoparte si ia-o in brate. Normal ca e bine sa fie un echilibru in modul de comportament fata de fete, avand in vedere ca sunt 2, dar nimeni nu te rastigneste pt 5 minute de stat in plus cu una in detrimentul celeilalte. O sa compensezi data urmatoare. Momentele de 'mamoase' vin, pleaca, revin ... important e sa fii acolo pt ele cand au nevoie. Asa cresti 2 fete care o sa-si ia usor zborul, cu multa incredere in ele, care stiu ca au 'o baza' la care sa revina la nevoie, pe mama care e acolo pt ele mereu.
Te pup pe tine si tustele tale minunate si sper ca nu te-am incurcat prea tare cu mesajul meu.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Alice bine ai venit! Sarcina usoara sa ai si bebelusii sanatosi sa creasca mari in burtica . Te cred ca te-a speriat vestea, dar daca mai intri la subiectul asta, o sa cunosti mai multe mamici in situatia ta. Si toate se descurca minunat!

Mesajul anterior l-am scris din pat, pe laptopul pe care mi l-a procurat Sebi (a se citi reconditionat din bucati ), ca sa nu il mai dau deoparte de la calculator sera. Inca ma invatz cu mouse-ul si tastele, asa ca scuzati greselile de redactare!

Acum am vazut ... maamaaa, dar ce mult am scris!

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

anais1676 bine ia venit! Sarcina usoara!
Intreaba-ne ce vrei sa stii... sigur se gaseste cineva sa-ti raspunda.

Vicky wow ce fete mari. Bravo!

Pussi fiecare bb are personalitatea lui, chiar daca sunt gemeni.
Mihai zici ca-i frate geaman cu Elena, nu cu Andrei... Seamana f. bine si la trasaturi, dar si la carcater, evolutie, progrese cu Elena. Andrei e total diferit.
Mihai este foarte rasfatat (nu ca l-am rasfata mai mult, dar e mai mamos). Andrei este un zambaret, si se bucura daca il baga in seama oricine. Mihai e f. serios in schimb cand nu cunoaste persoanele.
Sunt multe diferente intre ei... nu ma apuc sa le insir... dar ce vreua sa zic, ca se vede de la bun inceput ca au personalitati difertie, chiar daca sunt gemeni.
Si trebuie tarati diferit, nu la un loc... ca ei sunt gemeni.
Ca si cum ar fi 2 copii nascuti in alti ani...
Citeam ca e bine sa nu fie imbracati la fel, sa nu doarma in acelasi pat. Chiar sa-i despartim pt. o perioada... adica unul la o bunica, altul la cealalta... daca e posibil... Sa nu le creeam dependenta unul de celalalt.
Laura a detaliat mult mai bine decat mine...


Despre noi: sunt iarasi mucosi si tusesc. Si ma doare si pe mine gatul. E o viroza evident. Acum sa vedem cum evolueaza. Pana acum nu le-am dat nimic, iar in seara asta le-am dat panasol si bornhexim pt. ca tusesc des si cred ca-i doare si gatul, daca pe mine ma doare si abia am luat-o.
Trebuia sa bifam si luna ianuarie cu ceva... in dec. varicela, noiembrie viroza... Nu putea sa treaca fara nimic... era in neregula...

ma duc sa mai fac o tura de ceai cu miere


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

elyana sanatate multa copiilor si tie. Bantuie niste virusi de gripa tare nasoli. Am un coleg de servici cu un baietel de 1 an si o fetita de 4, care merge la gradinita. Fata e usor racita, dar baiatul a facut 40,5 febra asnoapte. Pe la gradinite si prin crese, vin cel mult jumate din copii, restul sunt bolnavi sau tinuti de parinti acasa, sa nu se imbolnaviasca. Ai mei vad ca stau pe baricade deocamdata. Rares mai tuseste putin (nu i-a trecut de la ultima viroza, de saptamana trecuta), dar ii tratez si eu cu ceai de busioc cu miere si lamaie (am pus miere mai multa, nu f. multa, dar a iesit dulceag si acum nu mai beau apa deloc, dar trebuie sa fac cam 2 litri de ceai pe zi ).

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Laura, culmea Elena n-are nimic... inca.. Deci nu ea le-a adus-o de data asta. Au raciti intai baietii, acum eu. La gradinita azi erau 8 copii in grupa... dar de cand a inceput gradinita au fost putini maaaxim 20 (din 30-35).
Sa vedem ce o mai fii...
Am o banuiala ca au luat-o de la fetita unei prietene... era pe trecute la ea... si nu aveam cu cine sa las copiii asa ca am zis ca n-or fi chiar asa de friaieri sa ia viroza... Uite ca am gresit.


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput