Invidia

Invidia | Autor: danitin

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare, voi sunteti invidioase?

Asta pentru ca eu ma confrunt cu o problema ... pana acum am avut n-spe ocazii sa fiu invidioasa dar a fost o atitudine admirativa. Adica imi placeau, admiram la maxim realizarile unora dar le raportam la posibilitatile mele- vezi prietena care isi face vacanta de iarna in Maldive, prieten care merge la sky in Austria - si ma invinovateam ca nu pot si eu sa muncasc asemeni lor ca sa pot sa merg si eu. Sau casa unor vecini curata, frumos amenajata, cu tot felul de lucruri atragatoare - eu de ce nu reusesc? De un timp incoace insa am contact cu niste personaje care au reusit foarte bine in viata calcand peste cei din jur, inclusiv eu, iar reusita lor ma face invidioasa la modul negativ...

Exista oare invidie pozitiva si negativa?

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Nu cred ca exista invidie pozitiva si invidie negativa, asta doar daca vrei sa-ti gasesti o scuza si nu ai de gand sa faci nimic pt a scapa de acest sentiment.
Incearca sa intelegi ca Dumnezeu nu ne da la toti acelasi "talant". Poate ca prietenii tai care-si fac vacantele prin Maldive nu au ceva ce tu ai si aici nu ma refer la material.
Cred ca cel mai mare Dar pe care il primim pe lumea asta este capacitatea de a ne bucura de lucrurile marunte, cum ar fi: un copil sanatos, un sot bun, o vorba buna, un zambet,o floare, o plimbare prin parc etc.
Eu pana la 25 de ani nu am inteles acest sentiment, tot auzeam cuvantul invidie, dar nu-l traisem. M-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute sa-l inteleg. L-am trait cam 10 min si mi s-a parut cumplit. De atunci nu l-am mai trait, nu le-as dori nici dusmanilor mei asa ceva.
Trairea acelui sentiment m-a ajutat sa-i inteleg pe oamenii invidiosi. Un om invidios imi trezeste o mila profunda, mai ales ca stiu ce drama traieste el.
Si comparatiile cu x,y, z tot invidie este, dar este o forma mascata. Nu-ti irosi mom. importante din viata cu asa ceva, incearca sa te depasesti pe tine insati, nu pe altii.
Iti doresc multa sanatate si ajutor Divin sa scapi de acest sentiment care poate sa si "ucida" la un moment dat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Probabil ca nu am fost eu suficient de clara in exprimare ... cat despre ajutorul Divin sper sa-l primesc in chestiuni mult mai serioase decat faptul ca reusita lui X ma calca pe nervi.

Mamica de spiridus

Avem si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Invidia e un sentiment natural, oricine este mai mult sau mai putin invidios, sau daca zice ca nu, io nu's niciodata invidios, nu recunoaste . Dar e bine sa incerci sa lupti impotriva ei pt. ca nu iti aduce nici un bine.
Cred ca pot exista si efecte pozitive, in sensul ca te poate determina sa muncesti/lupti mai mult pt. a ajunge unde doresti. Dar prea multa invidie e f. nociva pt. ca intotdeauna va fi cineva mai sus ca tine, care o duce mai bine ca tine, sau care e mai fericit ca tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Invidia este o tr#259;s#259;tur#259; moral#259; alterat#259;.Fiecare este înzestrat cu anumite calit#259;#355;i, numai c#259; unii se nasc sub auspicii astrale favorabile ( sunt descenden#355;i ai unor familii bogate). Unii reu#351;esc s#259; ocupe posturi bine pl#259;tite #351;i pot s#259;-#351;i permit#259; extravagan#355;e.Dar de ce s#259;-i invidiezi ? Am auzit ast#259;zi pe un post de radio c#259; oamenii neferici#355;i au succes financiar. Poate da, poate nu... Cert este c#259; nu am invidiat pe nimeni.Am o coleg#259; cu o situa#355;ie material#259; foarte bun#259;, dar cu regretul c#259; nu a putut avea copii.Sau cunosc pe al#355;ii care au de toate #351;i î#351;i permit de toate, dar iubirea în familie lipse#351;te.Important este s#259; te sim#355;i împlinit suflete#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Fiecare dintre noi invidiaza, mai mult sau mai putin acum depinde de om cum isi controleaza aceasta invidie. Si eu invidiez anumite persoane care o duc mai bine ca mine, dar in urmatorul moment stau si ma gandesc cum au reusit ele si poate incerc si eu asta daca este ceva legal si sa nu calci pe altii in picioare ptr a reusi tu. Eu sunt din fire ambitioasa si de fiecare data cam ceea ce mi-am propus am reusit dar fara sa ranesc pe nimeni din jurul meu. Eu am avut o prietena care ma invidia in asa fel incat nu s-a mai gandit cum sa faca sa fie si ea fericita ci cum sa faca sa ma raneasca pe mine, reusind intr-o mica parte dar nu pana la sfarsit, cum se zice a casitgat o lupta dar nu razboiul, in final eu am iesit invingatoare si bineinteles rupand legatura cu ea, legatura care imi dauna foarte mult, acum sunt foarte linistita si foarte multumita de realizarile mele. Atentie invidia trebuie controlata pentru ca la un moment dat ea se transforma in ura.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Invidia e invidie, ceea ce numesti tu invidie pozitiva este de fapt admiratie. Acum nu inteleg care-i nedumerirea ta: de cite tipuri poate fi invidia sau vrei sa stim ca pe tine nu te caracterizeaza invidia ( laudabil)? Recunosc_ca nu am prins ideea, poate e de la oboseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Ideea asta cu "nu trebuie sa avem sentimente negative" pe mine m-a iritat intotdeauna. Nu trebuie sa la avem... Dar suntem oameni si uite ca le avem. FARA VOIA NOASTRA.

Faptul ca am fost educati sa oprimam in noi orice sentiment indezirabil nu inseamna ca nu avem acel sentiment. Inseamna numai ca ne mintim ca nu-l avem sau ca prezenta lui este un nesfarsit motiv de zvarcolire in viata noastra. Ori eu cred ca viata traita in continua nemultumire de tine insuti nu este viata. De ce sa ne cerem scuze pentru umanitatea noastra?

Eu cred ca este dreptul tau sa te incerce orice sentiment, oricat de absurd sau indezirabil social. Conteaza sa nu treci la actiune. Daca iei maine o pusca si-i impusti pe toti subiectii invidiei tale, atunci nu mai este OK. Dar sa gandesti? E dreptul tau cel mai de pret si nu lasa pe nimeni sa ti-l ia.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Am inteles. Eu traiesc aceeasi chestie acum, netraita si vreau sa revin la normal.
Cred ca nu era invidie efectiv inainte, pt ca asta "roade", te simti rau si sigur ca e aiurea.
E bine ca realizezi ce ti se intampla si roaga-te Lui D-zeu sa scapi de aceste sentimente negative.
Sunt persoane care sufera in vacanta in Maldive (asta nu o sa ti-o spuna) si altele care stau acasa fericite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Imi amintesc ce ne spunea proful de Estetica prin anul III: "Definitia unei tragedii depinde in mare masura de criteriile individuale ale celui care o traieste. Pentru unul poate fi o tragedie sa nu aiba ce pune pe masa a doua zi, pentru altul poate fi o tragedie faptul ca nu are piscina in forma de rinichi".

Asa si cu invidia.


Felicia 12+
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Am avut un prieten care nu se bucura de nimic pt ca altii au mai mult. Saracu de el: meregem pe strada si se intreba de unde au banii unii care-si construisera case frumoase!

Si toti care reusisera ceva in viata erau: hoti, smecheri, escroci.

Era greu sa fii langa el, culmea ca era un bartat realizat: era director la o firma, avea casa, masina, etc, DAR tot erau unii care aveau mai mult decat el.

Acum am un sot normal: nu-l intereseaza ce fac altii, se bucura de rasaritul soarelui, de o mancare buna, observa cand infloresc florile in parc, are timp de bucurii, nu-si otraveste singur viata.

apropo, eu merg in tari calde in vacanta, nu e ceva nemaipomenit, vrem sa facem o schimbare.

Mergi la inceput