Invidia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Era greu sa fii langa el, culmea ca era un bartat realizat: era director la o firma, avea casa, masina, etc, DAR tot erau unii care aveau mai mult decat el.
quote:



Am cunscut si eu cativa oameni asa. Problema lor nu este invidia - care dupa parerea mea este un sentiment simlu, pur omenesc si care de cele mai multe ori vine la pachet cu admiratia - ci acumularea. Acumularea este de fapt un drog.

Cei ce traiesc pentru acumulare nu se simt fericiti niciodata. Motivele sunt diverse, dar de multe ori ei au fost crescuti asa de parinti mult prea exigenti.

Am chiar un bun priteten, patron de fabrici si uzine care s-a dus o vreme la psiholog pentru ca nu se mai putea bucura de nici o realizare. Era foarte amuzant, pentru ca ne povestea ce "sarcini" a mai primit de la psiholog. De exemplu una dintre sarcini fusese sa faca fericit pe cineva. Dar intr-un fel care sa nu implice nici un fel de bani. Alta data i-a spus sa-si ofere o recompensa. Dar tot ceva care sa nu imlice nici un fel de bani. A tinut-o el tot asa cateva luni, dupa care s-a saturat si s-a intors la naravurile vechi. E ca un drog...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Imi amintesc ce ne spunea proful de Estetica prin anul III: "Definitia unei tragedii depinde in mare masura de criteriile individuale ale celui care o traieste. Pentru unul poate fi o tragedie sa nu aiba ce pune pe masa a doua zi, pentru altul poate fi o tragedie faptul ca nu are piscina in forma de rinichi".
quote:



Piscina in forma de rinichi este mai mult un fel de tap ispasitor. Tipul trebuie sa sufere dintr-un motiv, oricare-ar fi el. Dupa ce-si face piscina o sa sufere ca nu are avion... Suferinta datorata acumularii insuficiente este egal repartizata si la bogati si la saraci.
Nu stiu cine a spus "secretul fericirii nu consta in avaea ceea ce-ti doresti ci in a invata sa-ti doresti ceea ce ai."

Cand spun asta, sotul meu - omul de afaceri tipic, crescut de parintii cu ideea fixa ca poate obtine si face orice-si doreste - imi replica "asta este autosuficienta; neamul omenesc nu ar mai fi progresat niciodata daca gandau toti ca tine". Si intr-un fel stiu ca are dreptate. Nefericitii si neobositii astia, framantatii si depresivii nesatui niciodata si nemultumiti in veci cu realizarile lor, duc inainte Lumea.

Uite sa luam telefoanele mobile. Dupa parerea mea un telefon mobil e un telefon. Adica emisie si receptie. Eu m-am bucurat cand s-a inventat ceva usor, dragut, cu baterie care sa tine 3 zile si cu convorbiri pe care-mi permite bugetul sa le platsc.
Dar vin disperatii ahtiati dupa tehnologie si vor si aia si p-aia. Si se face. Si telefonul mobil devine din ce in ce mai mult o jucarie complexa. Unde se va ajunge nimeni nu stie. Cert e ca daca-ar fi fost dupa unul multumit cu ceea ce are nu am fi avut in veci ceva mai mult.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Sincer vorbind n-am fost niciodata invidioasa pe oameni care AU proprietatzi, etc... Da' asa simt si eu o "invidie" (daca pot numi astfel ceea ce simt) cand vad parintzi cu prunci cumintzi... Asa mi-as dori si eu o zgatie CUMINTE si ascultatoare si intzelegatoare... Si cand vad ca a mea ma joaca pe degete si tre' sa negociez fiecare miscare iar altzi micutzi isi asculta mamicile asa de frumos simt ca le "invidiez" de nu-i adevarat...
Si un alt sentiment negativ ar fii bucuria rautacioasa... ca nu sunt singura care "patimeste" la greu cu prunca neascultatoare... Cand edu mi-a spus ca d-soara noastra nu o asculta si face numai-si-numai ce vrea la gradi... asa m-am bucurat... de-abia am reusit sa-mi stapanesc un zambet bucuros si s-o tzuck pe ambii obraji ca-mi da asa o veste buna... Bineintzeles ca lucrez mana-n-mana cu edu s-o aducem pe calea "cea dreapta" pe mandrutza noastra... Da' ea are pers asa de puternica... 2 parintzi si 2 edu inca nu au reusit s-o "dovedeasca"... Da' noi adultzii perseveram... inca mai speram.
Cred ca sentimentele negative sunt ceva f normal si f... uman...

Lorelai
Gabisor , Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by simali
Dar vin disperatii ahtiati dupa tehnologie si vor si aia si p-aia. Si se face. Si telefonul mobil devine din ce in ce mai mult o jucarie complexa. Unde se va ajunge nimeni nu stie. Cert e ca daca-ar fi fost dupa unul multumit cu ceea ce are nu am fi avut in veci ceva mai mult.


Telefonul vibrant va deveni telefonul vibrator.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Telefonul vibrant va deveni telefonul vibrator.
quote:



Upiiii!!!
Dar sa mai lucreze la forma.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu75310 spune:

Da' asa simt si eu o "invidie" (daca pot numi astfel ceea ce simt) cand vad parintzi cu prunci cumintzi... Asa mi-as dori si eu o zgatie CUMINTE si ascultatoare si intzelegatoare...

Si eu cam la fel...














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iula78 spune:

Invidia este semnalul neputintei de a face ceea ce altii deja au facut. Este un fel de nemultumire vizavi de persoana noastra, dar proiectata pe ceilalti. Ar fi bine sa mai contabilizam si reusitele noastre care i-ar face pe acestia invidiosi, asa ca sa ne simtim si noi bine. Oricum, e omeneste sa mai analizezi capra vecinului din cand in cand, atat cat nu da in patologic. Nu mi-as dori sa traiesc mereu in spiritul banilor si al concurentei, ar deveni prea obositor. E bine sa vedem naturalul si firescul vietii, nu lucrurile artificiale si frustrante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

parerea mea e ca sa-si vada fiecare de ograda lui, sa-si urmareasca propriile vise si dorinte, sa si le realizeze cat mai onest si fara sa-i agreseze in vreun fel pe ceilalti, rude sau straini.

Iti doresti concedii in Grecia, fa-le daca vrei asa tare si fi pregatit sa platesti pretul.
Vrei piscina? idem, fa-ti una daca ai unde si fara de ea ti se innegreste sufletul de ciuda
Vrei bibelouri scumpe? cumpara-le, daca ai bani si conteaza asa mult pt multumirea ta personala, nu doar pt ca le au altii si da sic sa ai asa ceva, adica sa fi in tendinte, deh....

Pana la urma ideea e ca invidia sau ciuda asta e un sentiment copilaresc...ca de fapt nici nu te fericeste asa tare ce are vecinul la o adica daca stai sa si cugeti.

In natura exista o lege a compensatiei....mereu ai ceva la fel de bun in viata care sa compenseze ce are altul in plus sau diferit fata de tine. ( ex. Copiii mei nu merg ca ai altora la 10 luni dar dovedesc mai multa minte si nu e o rautate ca fac remarca asta. Ca eu ma ingrijorez ca ai mei nu merg asa iute e una, dar de aici si pana sa-mi fie ciuda ca ai altora merg e cale lunga si nu-mi bat capul s-o strabat ca nu-mi iese nimic pozitiv la interval)
Nu poti avea de toate, nu poti avea tot ce au toti. Exact lectia asta o invata acum baietelul meu de 3 ani si 5 luni. Dupa el ar trebui sa cumparam tot ce vede ca au si alti copii, in materie de jucarii. Nu conteaza ca poate alti copii atat au (o masinuta sau doua), conteaza pt el ca el EXACT pe alea doua nu le are....si invata mai si plagand ca trebuie sa aleaga ce-si doreste mai mult dintre toate jucariile, o singura data pe saptamana, nu poate avea tot, si nici zilnic cate una noua.

Pt mine conteaza sa avem sanatate, copilasii mei, si noi, sa-i crestem, am zis-o si repet, cred numai in asta. E tot ce-mi doresc si conteaza pt viata mea. Cata vreme copiii-mi sunt sanatosi, nu conteaza unde-mi fac concediile, cat de in tendinte sunt, si alte asemenea. Asta nu inseamna ca eu nu am teluri, dorinte, preferinte. Si eu am ochi si ma uit in jur, dar deja am invatat lectia si am ales deja ce conteaza cel mai mult. Ce folos sa-ti poti permite vacante in Maldive, vile cochetele cu piscina in forma de rinichi, haine si cosmetice dupa ultimul racnet al modei, daca nu ai sanatate sau daca esti singur, daca esti la cutite cu cei dragi, daca nu ai copilasii ok ? Ce ai face atunci? ti-ai ineca timpul in Marea Moarta, ai bea margherita cu umbrelute pe marginea somptuoasei tale piscine inconjurata de falsi prieteni care abia daca si stiu pe ce lume traiesc si ?

Trebuie sa ai asteptari realiste de la viata, sa fi ambitios si sa-ti urmaresti scopul...scopul realizabil. Si sa incerci sa traiesti decent, sa oferi un trai decent copiilor. Sa fugi dupa cai verzi pe pereti mereu cu ochii la curtea vecinului e si obositor si total nefolositor. Asta cred eu si nu mi-e rusine sa o zic, desi poate o sa crezi Danitin ca-s lipsita de aplomb
Lia

Mergi la inceput