Folositi storcatorul de fructe?

Folositi storcatorul de fructe? | Autor: mess0804

Link direct la acest mesaj

Am vazut ca era mai demult un subiect cu tipuri de storcatoare, insa eu vreau sa va intreb altceva: il folositi? Eu nu am asa ceva (stau in chirie si mie sila sa tot adun obiecte pe care sa le car cu mine cand ma mut), dar m-ar tenta totusi sa-mi iau unul. Dar oare o sa-l folosesc?
Parintii mei si-au luat acum cateva luni unul (tata fiind f bolnav) insa nici chiar asa nu prea il folosesc. Mi-au zis ca pt un pahar de suc de morcovi pierzi aproape o ora: tb sa cureti morcovii, pui in masinarii sa faci sucul... dupa care ai de spalat masinaria. Bineinteles ca sucul oxideaza si nu-l poti pastra asa ca daca mai vrei tb sa-ti faci proaspat.
Acuma ma gandesc ca in entuziasmul initial in prima luna s-ar putea sa o folosesc... dar dupa oare?
Deci intrebarea era folositi storcatorul? Se merita sa-l iau sau o sa sterg praful de pe el?



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magh spune:

Nu. Nu le folosesc...am doua...si asa cum ai scris tu aduna doar praful.
Nici macar copilului nu-i fac suc (de citrice) , cu storcatorul, ci manual. Din restul de fructe prefer sa-i fac pireuri, cu mixerul.
Oricum e mult mai sanatos sa manaci fructul cu totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Nu, storcatorul de fructe nu-l mai folosesc...l-am folosit doar cand erau copilashii mici pana pe la 1 an, faceam suc de morcov sau mar cu el...apoi cand am inceput cu piureurile de fructe l-am lasat de-o parte si f rar il mai folosesc
in schimb folosesc in fiecare zi Blenderul, facem milk shake tot timpul...punem in el tot felul de fructe, curatate coaja, samburi, seminte sau se pot pune chiar cu totul si apoi poate fii strecurat...adaugam peste fructe 1/2 lapte 1/2 suc de portocale stors proaspat in casa...cu storcatorul electric de citrice...
deci pe-astea doua le folosim frecvent...blenderul si storcatorul de citrice...

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Zace in dulap de fro 3 ani deja!Folosesc doar pe cel manual,sa-mi fac suc de portocale!

"La vita e bella"
De mancare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu il folosesc pe cel de la robot, stor citrice si fac suc aproape zilnic. Cand era Vlad mic mai faceam la storcator din mere sau morcovi, acum nu l-am mai folosit, mananca morcovul crud si marul la fel.
Trebuie sa spal apoi piesele de la robot, dar se face repede sucul si imi convine asa.

Oana 21+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Nici eu nu folosesc storcatorul. Nu-mi place sa-i spal sita, dureaza prea mult. Cred ca mult mai comod e robotul si-l folosesc foarte des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Si eu mi-am luat storcator de fructe de firma,scump tare sa ma tina (asta cand era copilul mic si am inceput diversificare)....si tine bine in dulap,nu l-am atins de vreo 3 ani buni..sau 4?? Numai cand ma gandesc cate sunt de spalat ma las pagubasa,mananc fructele intregi mai bine si la copil dau tot la fel. Chiar daca pot sa le bag pe toate la masina si nu le spal de mana,tot multa munca e.
Ce folosesc e presa mica de citrice electrica,dar tot asa din an in Paste,cand am nevoie de ea... sucuri naturale mai iau de la supermarket,din frigidfer,sectiunea bio fara conservanti sau E-uri si e foarte bun.

In concluzie,daca musai vrei storcator,ia-ti unul,dar nu fa o investitie majora pana nu vezi daca il folosesti sau nu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

nu il mai folosesc.l-am folosit cit au fost baietii mici(si atuinci mai mult pt. sucul de morcovi).acum maninca fructe,asa ca sta pe ultimul raft si se aduna praful....mamica de Robert(23.11.2004) SI Kristian(01.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Marturisesc ca eu il folosesc.Daca nu storcatorul, atunci blenderul.Eu asa am gasit de la Philipsh storcator si blender,2 in 1.Atunci eram nemultzumita, dar, uite, ca acuum il folosesc sa fac shake.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANCA_2007 spune:

Am luat si noi storcator si l-am folosit de vreo 2 ori....acum sta prin dulap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Eu l-am primit de la fini, cadou,dar nu stiu daca l-am folosit de 4-5 ori in doi ani, desi eram f incantata de el si ziceam mama ce de sucuri o sa fac. Acum ocupa loc degeaba intr-un dulap.

Mergi la inceput