Folositi storcatorul de fructe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Si eu il am de cativa ani.Cred ca nici nu mai stiu sa il folosesc.Numai cand ma gandesc cate sunt de spalat imi trece brusc pofta de sucuri.L-as arunca ,dar nu ma indur...l-as da cuiva cadou ,dar nu-l vrea nimeni........hi hi.....poate il dau zestre printesei.Pana se marita la fix....devine obiect de epoca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu stiu, eu am unul, luat cand am inceput diversificarea cu primul copil, adica in urma cu 3 ani...la inceput mi-a parut rau ca am dat destui bani pe el si nu eram prea in bani atunci...pt cei cativa ml de suc nu manjeam ditamai magaoaia....ei, dar cand a implinit 1 an a devenit ahtiat de sucuri, de fapt aparatul meu nu scoate suc clar (pt asta i-am cam injurat pe cei ce l-au produs) ci un nectar, trecea prin biberonul pt lichide groase doar...si zilnic timp de 2 ani a baut cate 200-300 ml de suc de diverse fructe, deci de la 1 la 3 ani l-am "forjat" ca lumea. Apoi brusc nu a mai vrut sucuri. Asa ca de vreo jumate de an "someaza", pt ca din nefericire eu sunt prea ocupata cu fetita ca sa am grija si de cei (ex: sotul si eu) ce ar mai bea cate un nectar natural. Cea mica nu vrea sucuri, asa ca o pacalesc storcand cu chestia aia manuala cate o portocala si ii diluez cerealele cu el. Pulpa de mar i-o bag si aia in cereale DAR.....astept sa treaca de 1 an si sa devina si ea adepta sucurilor si atunci storcatorul nostru va iesi din somajul tehnic. Si oricum, intentionez sa fac un program cand ma mai degajez si cand face si cea mica vreo 2-3 ani .... cel putin de 3 ori pe saptamana sa bea toata lumea cate un pahar de nectar de fructe zilnic, fara discutii.

Facutul sucului NU dureaza o ora, daca-ti iei din ala in care bagi merele si morcovii cu coaja cu tot, intregi, eu din ala am, in 2 minute am o cana din aia de 2 litri de nectar, daca vreau, doar spal fructele, si nimic mai mult, bag deodata ananas, struguri, pepene, pere, mere, kiwi, doar la piersici scot samburii ca-s mari si tari.
Si curatarea e simpla, are un container cu resturi ce se arunca la gunoi si se clateste usor cu apa, are un capac de plastic si un disc de inox cu sita, toate la jet de apa merg rapid. Ideea e sa nu lasi aparatul manjit pt ca se intaresc sucurile si pielicelele de fructe pe discul si sita de inox si atunci trebuie frecate meticulos cu periuta din dotare, altfel 3 piese nu-s greu de clatit la chiuveta, dureaza alte doua minute, deci in total pt o stacana de nectar consumi 4 minute :))
Eu zic ca daca nu tanjiti dupa suc de fructe si nu sunteti disciplinati in a va face un program de servit sucuri, sa nu-ti iei inca pt ca o sa ai inca un obiect de depozitat pe undeva si de carat cand va mutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Cand l-am nascut pe Matei am luat unul si l-am folosit 1 an de zile.subcriu la kestia cu'lehamitea'ce-ti vine cand trebuie sa-l cureti ca-s o mie de shuste de spalat si cel mai migalos e la sita ca daca lasi resturi de fruct se intareste si se infunda...asa ca pt o cana de suc...ca sa nu mai zic de timpul pierdut cu curatatul si feliatul fructelor si legumelor.acum Matei le papa intregi si am scapat de migaleala cu storcatorul.Insa folosesc storcatorul electric de ciotrice sau pe cel de la robot asta da kiar frecvent,si uneori blenderul.

al meu sta pe undeva ascuns intr-un dulap...uitat...

Iza&Matei 21-09-2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

nu stiu, eu am unul, luat cand am inceput diversificarea cu primul copil, adica in urma cu 3 ani...la inceput mi-a parut rau ca am dat destui bani pe el si nu eram prea in bani atunci...pt cei cativa ml de suc nu manjeam ditamai magaoaia....ei, dar cand a implinit 1 an a devenit ahtiat de sucuri, de fapt aparatul meu nu scoate suc clar (pt asta i-am cam injurat pe cei ce l-au produs) ci un nectar, trecea prin biberonul pt lichide groase doar...si zilnic timp de 2 ani a baut cate 200-300 ml de suc de diverse fructe, deci de la 1 la 3 ani l-am "forjat" ca lumea. Apoi brusc nu a mai vrut sucuri. Asa ca de vreo jumate de an "someaza", pt ca din nefericire eu sunt prea ocupata cu fetita ca sa am grija si de cei (ex: sotul si eu) ce ar mai bea cate un nectar natural. Cea mica nu vrea sucuri, asa ca o pacalesc storcand cu chestia aia manuala cate o portocala si ii diluez cerealele cu el. Pulpa de mar i-o bag si aia in cereale DAR.....astept sa treaca de 1 an si sa devina si ea adepta sucurilor si atunci storcatorul nostru va iesi din somajul tehnic. Si oricum, intentionez sa fac un program cand ma mai degajez si cand face si cea mica vreo 2-3 ani .... cel putin de 3 ori pe saptamana sa bea toata lumea cate un pahar de nectar de fructe zilnic, fara discutii.

Facutul sucului NU dureaza o ora, daca-ti iei din ala in care bagi merele si morcovii cu coaja cu tot, intregi, eu din ala am, in 2 minute am o cana din aia de 2 litri de nectar, daca vreau, doar spal fructele, si nimic mai mult, bag deodata ananas, struguri, pepene, pere, mere, kiwi, doar la piersici scot samburii ca-s mari si tari.
Si curatarea e simpla, are un container cu resturi ce se arunca la gunoi si se clateste usor cu apa, are un capac de plastic si un disc de inox cu sita, toate la jet de apa merg rapid. Ideea e sa nu lasi aparatul manjit pt ca se intaresc sucurile si pielicelele de fructe pe discul si sita de inox si atunci trebuie frecate meticulos cu periuta din dotare, altfel 3 piese nu-s greu de clatit la chiuveta, dureaza alte doua minute, deci in total pt o stacana de nectar consumi 4 minute :))
Eu zic ca daca nu tanjiti dupa suc de fructe si nu sunteti disciplinati in a va face un program de servit sucuri, sa nu-ti iei inca pt ca o sa ai inca un obiect de depozitat pe undeva si de carat cand va mutati



Si eu am unul la fel de simplu, cu doua cani (unul de nectar si altul de coji). Spal doar recipientele, o sita si un capac.
Fiul meu (11 ani) isi face tot felul e combinatii de legume-fructe. Din pacate, doar lui ii place sa bea suc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamagea spune:

eu folosesc zilnic storcatorul de fructe.copilul meu,de3ani nu mananca fructe in schimb adora sucul.in fiecare dimineata ii fac cate1biberon de suc.nu mi se pare f dificil de spalat.pentru sita am o periuta speciala pe care am primit-o o data cu aparatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Folosesc doar storcator de citrice.Fac des sucuri pentru noi si pentru puiul meu caruia ii place foarte mult sucul de portocale!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu, recunosc ca-l folosesc.
Am unul pentru citrice si unul normal.
De multe ori ii fac fetei ca sa o tentez sa manance fructele pentru ca de multe ori se strica in fructiera, dar si pentru noi il folosim.

Uite, pentru sotul meu, care are gastrita il folosesc chiar des, cand storc varza.

Toamna fac .... must, la greu.

Acuma depinde de fiecare. Mie imi place sa folosesc masinarii de prin casa.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si eu il folosesc; pentru ca fructele le mananca bine si crude, dar legumele - nu.
asa ca facem cel putin o data la doua zile suc in diverse combinatii de mar, para, morcov, telina, ananas, caisa sau ce mai am prin casa.
poate morcov crud va manca vreodata, desi nici eu nu mananc, dar alte legume...

intr-adevar e cam greu de spalat sita de la storcator, dar ma sacrific ca sa bage copilu' vitamine in el.

de coaja nu trebuie sa curat fructele sau legumele.

iar de cateva luni ma ajuta si el, apasa pe buton, asamblam impreuna storcatorul etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu tot de mobila il tin...Din cind in cind ma apuca dorul de un suc proaspat si il mai pun in functiune - dar de exemplu portocalele trebuie curatate, merele taiate felii, etc deci tot trebuie sa muncesc la asta - altfel sucul evident se face foarte repede...problema adevarata e spalatul - majoritatea elementelor le pot pune la masina insa sita trebuie spalata migalos cu o periuta, iar daca am bagat citrice, curatatul sitei e aproape un chin...asa ca il folosesc din an in paste... E drept ca nici nu am dat mult pe el, nu am luat unul de firma, dar tot il tin pe dulap sa adune praful, cum tin si friteuza sau filtrul de cafea...

Gabriela 22+ cu si Stefan David (8 Iulie 2004)Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

sa stii ca eu il folosesc...ce-i drept la inceput il foloseam si de 3 ori pe zi, acum mai rar...dar si cand mi se face pofta de un suc sanatos, mi-e de mare folos...conteaza f mult si aparatul..

mami_papatot 30+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput