Romanii din Marea Britanie (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Mess, La multi ani!



Sa fii sanatoasa si sa iti mearga din plin totul in noul an!

Imi pare rau ca nu ai primit pachetul de acasa. Noi nu am incercat pana acum sa aducem decat ce puteam lua cu noi fie in bagajul de cala, fie in cel de cabina. In rest, incercam sa facem cat mai multe cu ceea ce gasim aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

buna fetele!

sarbatori fericite va doresc si implinirea tuturor dorintelor.

o intrebare la voi va rog:
care sunt tiketele cele mai avantajoase de transport in comun la lodra? care este pretul lor?
in brussels de ex avem 10 calatorii - 11 euro . exista ceva asemanator la londra
multumesc frumos

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ardeiash, cel mai convenabil e sa iei travelcard sau bus pass. Travelcardul acopera metrou, tren, autobuz in zonele dorite (poti lua 1-4 daca vizitezi centrul si locuiesti in apropiere).
Buspassul acopera doar busurile, in orice zona a Londrei, e mai ieftin decat travelcard.

Avand in vedere ca vei sta 3 zile (din cate imi amintesc), cred ca una dintre aceste doua variante e buna pt tine. Atat travelcardul cat si buspassul pot fi pe o saptamana dar nu ai ce face cu atat, deci zilnice.
In noaptea de Revelion o sa se circule gratis cateva ore, dar o sa fie nebunie mare, sa stii.


www.tfl.gov.uk Aici gasesti si info legate de preturi si transport, harta orasului pe zone si mijloace de transport si poti vedea si cat iti ia dintr-un punct in altul si ce posibilitati ai, daca stii adresele.



--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

quote:
Originally posted by ella_64

Mess, La multi ani!



Sa fii sanatoasa si sa iti mearga din plin totul in noul an!




Mersi mult de urari. Sper sa imi mearga mai bine la anul, de insanatosit stiu ca nu se poate, dar sper macar sa ramana asa parintii mei, si... cine stie ce aduce noul an
Cand ma gandesc ca anul trecut pe vremea asta eram un pachet de nervi: a doua zi imi luam starea civila, facusem o alergie pe piele de toata frumusetea, etc... si acum ma gandesc de ce ma stresam? toate trec... (si totusi azi m-am stresat la culme pt un amarat de pachet
Am facut doua tortulete tiramisu si o gramada de alte prostioare ... si bineinteles ca nu prea am cu cine le imparti aici asa ca o sa le pap cu barbatul (si o sa ma fac mare). Cam trista aniversarea aici, barbatul nu mi-a luat nik (ca n-a avut timp si inspiratie) si tb sa mergem maine la shopping (ce ocupatie mareata pt ziua mea). Parca is inca copil ma astept sa se intample ceva deosebit pt ca e ziua mea: (de fapt anul trecut s-a intamplat: am zis DA)
offf... nu-s ce am de-s asa melancolica si nostalgica... ajun de birthday....



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna seara, fetelor!

Vin si eu cu o intrebare, poate ma puteti ajuta voi. Craciunul il fac in Londra, la socrii, si vom ajunge sambata viitoare. Planul este ca duminica si ziua de ajun sa fie umplute cu a) activitati de culturalizare ( Westminster Abbey ca nu am fost demult, V&A Museum, ca nu l-am vazut niciodata si poate-poate avem noroc sa gasim bilete la Teracota Army Exhibition la The British Museum) si b)o tura pe "La Dumitrescu".

Ei bine, intrebarea mea este de fapt formata din doua. Prima problema ar fi: stie cineva ce orar are magazinul (am un nr de telefon dar nu raspunde nimeni), o fi oare deschis in ziua de ajun. A doua: sunt sanse sa gasesc ceva preparate de Craciun gen cozonaci daca ajung abia pe 23-24?

A, inca o intrebare (ce multe vreau sa stiu si eu !)...mai cunoasteti si alte magazine romanesti in Londra?

Va multumesc frumos si va urez un week-end fain!


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Salutare, fetelor!
DarkBendis, eu locuiesc in Mill Hill, London, iar foarte aproape de mine, in Finchley Central, e un coffee shop romanesc,care au si mancare, si prajituri. Sunt bestiale toate, in special prajiturile. Ei fac si cozonac, la comanda. Toate sunt proaspete,pentru ca sunt preparate acolo.
Inca un magazin romanesc am mai vazut in Edgware, se cheama Romania, si au si o sectiune de macelarie. Acolo nu am fost, asa ca nu stiu ce sa-ti spun, insa la cel din Finchley, care se cheama Constantin Delicatessen, ma duc de fiecare data cu multa placere. Ala din Edware este pe langa statia de metrou si cea de autobuze.


Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dumitrescu e pe strada mea, am fost chiar aseara sa luam vin pt sarbatori.
E inchis pe 25 si 26 si apoi pe 1.
Deci da, pe 24 e deschis.
Cozonaci nu am vazut la ei. Poti cumpara insa panetone de la supermarketuri, daca nu te incumeti sa faci singura.

Sa stiti ca in Ilford e Dulce Patisserie, cu prajituri romanesti. Nu am fost acolo dar am auzit ca-s tare bune.



--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Cristina, Motanik, multumesc mult pentru sfaturi. O sa vad ce gasesc (ceva ceva tot gasesc, nu? daca nu cozonac iau praji la pachet - de panetone nu-mi bat capul, ca aduce cumnata-mea din Italia). Oricum, sotul meu deja saliveaza ca i-am pomenit de zacusca hi-hi.

Inca o data, multumesc frumos. Si cum saptamana viitoare noi sarbatorim si Solstitiul de iarna - Happy Yule! si Sarbatori fericite la toata lumea!


Dark Bendis

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna! Ce faceti, cum petreceti sarbatorile?

--------------------

Andra

Sunt tanar, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Eu numar AMR-ul... inca 2 zile si gata: vacanta!
In week-end sa vad ce gatesc mai deosebit pt Craciun: eu raman pe traditionalul porc romanesc, numai ca nu stiu cum o sa-mi iasa cu carnita de aici... ce mi-e dor insa de o bucatica de friptura din ala proaspat taiat cum papam la bunica , nu-l inlocuiesc cu curcan nici daca ma plateste cineva...
Mi-e cam sila sa fac prea multe de mancare doar pt noi doi... insa nici n-as vrea sa-mi lipseasca ceva (sa am motiv suplimentar de suparare, ca de lipsit oricum imi lipsesc ai mei)
Dar sa reluam principala mea ocupatie e sa astept vacanta



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput