Mamici de iulie-august 2008 (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Cu riscul de a repeta subiecte discutate, va rog tare mult sa-mi spuneti la cite sapt se face masurarea pliului nucal si tripul test?

Anna 8+
AMR 32
vinebarza
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

AnnaBaby masurarea pliului nucal se face intre saptamanile 11-13, iar triplu test 14-16 (asta nu sunt super sigura).

_
Vicky 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Fetele sorry putin pt offtopic:
Vicky wow esti din Lyon perfect pt ce am eu nevoie. Te rog daca poti sa imi spui spre ce destinatii pleaca din lyon trenurile spre Italia ca am inteles ca nu pleaca din Paris ci din lyon. Vrem de pasti sa mergem la rudele noastre in italia si mergem cu eurostarul in paris si de acolo la lyon ca am priceput ca din lyon pleaca cele de italia.
As fi recunoascatoare daca poti da un site sau ceva inf legat de trenuri, ca stiu eu ceva franceza dar mai grelutz de aflat tocmai de aici. Ms mult si restul de fete inca o data scuze pt off topic.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mada, ma uit deseara. Spre ce oras vrei? Da-mi YM sau mail sa iti scriu in privat.

_
Vicky 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

O.K. FETELOR,IATA ANALIZELE CARE SUNT PESTE ORI INAFARA LIMITELOR ADMISE:-VSH/1H......rezultatul este 19mm.....valori normale 2-13.
-VSH/2H....rezultatul este 38mm....valori normale 12-17.(asta este la vsh).
HEMOLEUCOGRAMA CU INDICI-NR. LEUCOCITE....rezultatul este 13,60......valori normale 4-9.
HEMATOCRIT....rezultatul este33,50%....valori normale39-45.
NUMAR TROMBOCITE....rezultatul este 403,00.....valori normale120-380.
NUMAR GRANULOCITE.....rezultatul este 9,90.....valori normale2-7,5.
DISTRIB TROMBOCITE IN FUNCTIE DE DIMENS....rezultatul este 10,60fl......valori normale12-18.
SEDIMENT-HEMATII....rezultatul este-rare......valori normale-absent.

multumesc anticipat pt raspunsuri fetelor!
11+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

quote:
Originally posted by mcoca

Mada, ma uit deseara. Spre ce oras vrei? Da-mi YM sau mail sa iti scriu in privat.

_
Vicky 11+


mada_mxm@yahoo.com, orase care ar fi mai aproape de firenze ca acolo stau rudele. vezi ce destinatii sunt din italia ca nu le am nici eu tare in care orase merge stiu ceva de milano da restul habar nam. Ms mult.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Din cite stiu, un VSH marit reflecta o infectie in organism...poate fi si o masea, sinuzita etc.

Nu ai scris nimic de hemoglobina, ai scris doar de hematocrit.Aia e f importanta, arata dc ai sau nu anemie.Valori normale 12-14, dar depinde si de substantele cu care lucreaza laboratorul...poate fi si 11-13.

si sa revin cu intrebarea mea dupa procedura Sybille:

Ia cineva si acid folic si supliment de vitamine si minerale?

Ce analize ati primit prima data in sarcina?( eu: Rh, calcemie, glicemie, hemoleucograma, uree, creatinina, TGP,TGO,HIV, VDRL ( nu am fata, dar probabil asa se da...), sumar de urina si Complex Torch)

Multumesc si multa, multa sanatate tuturor!

"Sa nu cautati a face pe om mai bun prin ratiune, ci prin exemplu;nu incercati a misca decit prin emotie;sa nu credeti ca puteti trezi dragostea decit prin dragoste.Fiti ceea ce vreti sa fie celalalt.Viata voastra, iar nu cuvintele voastre sa fie o predica."(II.Fr.Amiel)

ina C 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

ceau gravidutze dragi.
Spuneti-mi va rog cele la care va fost, sau va este rau, va dat medicul vreun medicament sa luati, se poate lua ceva? Eu simt ca nu mai rezist de doua saptamani nu pot sa mananc mai nimic, si ce mananc vars, iar starea de rau nu-mi trece decat noaptea cand dorm, am slabit un kg.
Va rog sa nu-mi ocoliti mesajul si sa-mi raspundeti. pe toate

7+
http://s234.photobucket.com/albums/ee291/violeta_m_tm/
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

MikyCris- am sunat-o acum pe doctorita mea sa o intreb de valorile tale si mi-a zis ca ai anemie (hematocrit e destul de mic) si o nfectie in organism (ea crede ca e infectie urinara din cauza sedimentelor de hematii din urina).
Celelalte rezultate se cam leaga de aceste 2 posibile simptome. Recomandarea ei este sa iti faci si analiza de sideremie (in cazul in care nu ti-i facut-o) si sa investighezi infectia urinara.
A, sa nu uit- a mai spus ca granulocitele arata ca e o infectie bacteriana, nu virala.
Mai intreba daca mai ai si alte valori anormale in urina in afara de sedimente de hematii.
A zis ca nu ai motive de panica, doar sa vezi daca ai intr-adevar infectie urinara si sa vorbesti cu medicul despre eventuale vitamine sau schimbari in alimentatie pe care sa le faci din cauza anemiei.

Asa ca sa nu te ingrijorezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Ina C- eu iau acid folic-1/zi de 5 mg si cam atat. Medicul mi-a zis sa nu iau vitamine decat din saptamana a 13-a.
Referitor la analize, eu mi-am facut un intreg pomelnic: examen complet de urina, markeri virali(hepatite si hiv), vdrl, hemoleucograma completa, rh (de 3 ori a mi-a iesit o data negativ si de 2 ori pozitiv, calciu, magnezemie, glicemie.

Pupici la toate

Mergi la inceput