frica de desene si de somn

frica de desene si de somn | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 3,2 ani. de 4 zile am probleme mari cu ea. Nu mai vrea sa doarma si ii e teama sa inchida ochii, spunand ca "vin desenele alea care se misca" sau "abtibildurile" si sub nici o forma nu vrea sa doarma. Ieri am tinut-o treaza la pranz si de-abia a reusit sa adoarma seara, pe la 23. S-a sculat azi la 5.30 si n-a mai vrut sa adoarma. Problema principala insa este ca, de frica, varsa tot ce are in stomac inainte de culcare (si nici nu mai mananca bine in timpul zilei, "ca o doare burtica" sau ca "vrea sa faca caca").

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Este bine o perioada sa nu o mai lasati la televizor.Incercati sa-i spuneti povesti stand in pat langa ea, leganati-o usor si puneti o muzica relaxanta in surdina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Noi am scos Cartoon Network si ne e mai bine fara.
Desi al meu pui e mai mare, are 8 ani, dar ajunsese la asa o frica incat nici la toaleta nu mergea singur.
Acum parca e ceva mai bine, doarme jumatate de noapte la el in camera si nu l-am mai auzit ca ii e frica de fantomele scooby-doo!
Daca celelalte programe vor avea tot asa desene animate cu continu violent cu siguranta le voi scoate si pe alea.
Eu zic ca e mai bine pentru mintea lor fara aceste desene violente, mult prea violente pentru mintea lor frageda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tipic. Fara desene tip Cartoon, exista variante mai normale de desene. Trebuie multa atentie, afectivitate, stati cu ea pana adoarme, povestiti povesti frumoase, pozitive, desenati flori, zane, munti, ape, soare si luna... usor usor va reveni. Trebuie rabdare, si excluderea totala a desenelor(!!) de pe Cartoon. Chiar daca vor fi proteste.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Nu ne uitam decat la "baby tv", desene perfect pasnice, pt. copii intre 1-3 ani! Oricum, ea se plange de niste desene de pe pereti, care se misca de la vant ! De aseara nu am mai lasat-o la televizor si, ca sa fie mai bine, sa si manance ceva (ca de nervi nu manca si varsa tot) ii dau peritol seara si parca e mai bine. Am auzit de remedii florale care vindeca frica. O sa mai intreb despre asta. Poate sa fi fost si de la un remediu homeopat, pulsatilla, desi remediul asta ar fi trebuit, dimpotriva, sa ii faca bine...poate a fost cantitatea de vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vichi spune:

Eliminati tot ce-i creeaza frica. Scoateti desenele de pe pereti si aruncati abtibildurile infricosatore, indiferent cat de pasnice credeti voi ca sunt. Ea nu le vede asa si psihologic o afecteaza urat.
Asa cum spunea si Marius, acum are nevoie de multe imbratisari care sa-i creeze o siguranta afectiva, mai ales inaintea somnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore71 spune:

poate merita sa vezi ce se intampla la gradinita/daca o duci/ sau cu persoana care o ingrijeste:faptul ca vomita,poate fi somatizarea unei stari de nesiguranta,ca si teama de desene,abtibilduri etc ea va arata in acest mod ca nu poate gestiona o situatie : nu poate accepta o schimbare de ritm/program etc , respinge ceva prin actul vomei si prin refuzul mancarii. Asigurati-o ca o iubiti :toti avem nevoie de iubire ,protectie si siguranta dar si mai mult, avem nevoie sa ni se spuna ca suntem iubiti:spune-i mai des!Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Luciana, m-am gandit la voi, pentru ca tot tu ai deschis si subiectul cu povestile de groaza...nu cumva incercand sa o protejezi de "rau" de fapt ii induci ca sunt rele o gramada de alte lucruri din jur???
Grija ta de a nu lua contact cu nimic "rau", care mie personal mi se pare excesiva, avand in vedere ca schimbi cuvintele din povesti ca Alba ca zapada, Scufita rosie, Cei trei purcelusi, ii transmite fetitei, ca multe lucruri din jur ii pot face rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Pai, tocmai ca nu vreau sa-i mai transmit lucrurile rele, macar o perioada..doar mi s-a spus mai sus sa-i vorbesc de chestiii care linistesc..ori lupul ala :((...La gradinita e minunat, e fericita cand o duc acolo si invata o gramada de poezii si de 2 zile doarme acolo, neleganata (acasa, in schimb, nu mai adoarme, seara, decat inghesuita in caruciorul ei (unul cu care o leganam cand era mica) si cu papusa in mana, care o apara de desene. Poate trebuie sa-i iau un pat normal de copii (am zis ca terminam cu patul de bebe, desi mai incape in el). Acuma, nu mai varsa, mananca mai bine, ca-i dau peritol si s-a mai si linistit. Probabil a fost si trauma cand si-a spart buzita (acasa, pe linoleu, ca n-a stat sa-i pun sosetele antiderapante!) si a trebuit s-o coasa. De atunci e ea asa speriata de desene...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Luciana, m-am gandit la voi, pentru ca tot tu ai deschis si subiectul cu povestile de groaza...nu cumva incercand sa o protejezi de "rau" de fapt ii induci ca sunt rele o gramada de alte lucruri din jur???
Grija ta de a nu lua contact cu nimic "rau", care mie personal mi se pare excesiva, avand in vedere ca schimbi cuvintele din povesti ca Alba ca zapada, Scufita rosie, Cei trei purcelusi, ii transmite fetitei, ca multe lucruri din jur ii pot face rau.

Banuiesc ca fata nu stie ca ea schimba cuvintele. Si eu fac asta, dar Cristi habar n-are. :-)

Luciana, dar ce desene aveti pe pereti?

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

quote:
Originally posted by luciana12
Acuma, nu mai varsa, mananca mai bine, ca-i dau peritol si s-a mai si linistit. ...

luciana



Mie medicul nostru mi-a spus ca citez "Peritolul ingrasa si tampeste". Asa ca eu as avea grija.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput