frica de desene si de somn

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by filofteia

Luciana, m-am gandit la voi, pentru ca tot tu ai deschis si subiectul cu povestile de groaza...nu cumva incercand sa o protejezi de "rau" de fapt ii induci ca sunt rele o gramada de alte lucruri din jur???
Grija ta de a nu lua contact cu nimic "rau", care mie personal mi se pare excesiva, avand in vedere ca schimbi cuvintele din povesti ca Alba ca zapada, Scufita rosie, Cei trei purcelusi, ii transmite fetitei, ca multe lucruri din jur ii pot face rau.
--------------------------------------------------------------------------------
Banuiesc ca fata nu stie ca ea schimba cuvintele. Si eu fac asta, dar Cristi habar n-are. :-)


Nu am spus ca stie fetita, dar stresul mamei de a o super proteja se transmite fetitei.

O sa spuneti ca este prostie asta nu transmisul...nu este. Eu am patit-o cu baietelul meu pe la un an si 3 luni. Trebuia sa mergem la control la medic la Bucuresti. Noi (eu si sotul) eram foarte stresati, va dati seama ca incercam sa ascundem cat putem, iar copilului nici nu i-am spus ca mergem la doctor. Inainte cu vreo jumatate de ora sa plecam a inceput copilul o criza de nervi, cu tavalit pe jos, l-am impachetat intr-o patura si am plecat, caci aveam progamare, nu puteam sa stam sa se linisteasca. In masina, ca aveam 100 km de facut, s-a mai linistit, l-am schimbat, dar tot nervos. Imediat dupa ce l-a consultat si noi ne-am relaxat s-a relaxat si copilul. Mentionez ca a fost singura data cand a facut crize, el nu a urlat in magazine, sau in parc, de aceea sunt convinsa ca atunci starea noastra l-a adus la criza de nervi.

In ce priveste Peritolul si eu am cam aceeasi parere. Pana la urma este un medicament care actioneaza asupra sistemului nervos.

Daca prblemele persista, sfatul meu este sa mergeti la un psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Filofteia si eu cred ca stresul se transmite, sigur ca da, dar nu m-am gandit ca Luciana este chiar stresata cu schimbatul cuvintelor din povesti. Eu nu sunt. :-)

Ce este Peritolul? Un fel de calmant? Daca da, eu nu i-as da asa ceva copilului...

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

quote:
Originally posted by luciana12
Probabil a fost si trauma cand si-a spart buzita (acasa, pe linoleu, ca n-a stat sa-i pun sosetele antiderapante!) si a trebuit s-o coasa. De atunci e ea asa speriata de desene...

luciana



poate erau la spital ceva desene pe pereti... si poate face ceva asocieri in subconstient... oricum, eu cred ca se va rezolva cu rabdare si multa, multa dragoste si atentie...



Sarbatori fericite !


mami de brotac roacker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Filofteia si eu cred ca stresul se transmite, sigur ca da, dar nu m-am gandit ca Luciana este chiar stresata cu schimbatul cuvintelor din povesti. Eu nu sunt. :-)

Ce este Peritolul? Un fel de calmant? Daca da, eu nu i-as da asa ceva copilului...



Pare stresata in a feri copilul de "rau" si asta cu povestile banuiesc ca este numai una din actiuni.

Eu i-am dat Peritol lui Adi numai cand era in spital dupa o operatie, pentru a dormi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Peritolul este doar un antialergic. Are ca efect secundar cresterea poftei de mancare si linistire. Ii dau 5 ml. seara, 21 de zile. Ei ii merge f. bine cu el, nu mai varsa, doarme normal (nu prea mult, dar nici putin), e f. vesela si vioaie, invata o gramada de colinde si poezii, doar ca...aceeasi chichitza..doarme tot leganata (asta tot de la "problema" cu actibildurile) insa adoarme repede. La gradinita adoarme imediat, neleganata si in patut. Acasa, in schimb,scandal maaaare, daca doar aduc vorba de patut...instantaneu imi raspunde "in carucior".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

A...nu o "superprotejez"..ce inseamna asta? Ca o cocolosesc, ca o infofolesc, ca o indop cu mancare si stau la 3 cm. in urma ei la fiecare pas? No way..in plus, sta mai mult la gradinita decat acasa..si totusi, acuma e mai bine (adoarme tot in carucior seara, dar nu o mai legan! :)).

Mergi la inceput