Gravidute si mamici de Constanta (10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Isi, merci mult de sfaturi! m-ai mai linistit!
Kris, ia fii tu cumintica! macar o saptamana mai ai rabdare! hai ca si noi abia asteptam sa-ti vedem printul, dar sa se nasca si el la timp! cu Stodal ai incercat? sanatate multa!
Florin_a, si succes cu dintisorii si diversificarea! ma mai orientez si dupa ce povestesti si tu, asa ca mai spune!
Adryana, spor la treaba , dar si tu cu grija, ca nu mai ai mult!
Mada, ce mai faceti? si eu am avut tensiunea mica in sarcina, mereu 8/5, 9/6, cam asa, spre sfarsit urcase la 10-11..si beam dimineata cate-o cafea , catedoata o combinam cu decofeinizata.
Monica, felicitari pt cele 36 de sapt. Ai intrat in sarcina la termen, mai ai si tu asa putiiin...numai bine la amandoi!




Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/2075948175/in/set-72157600689970094/" target="_blank">Filip la 5 luni(27iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yannia spune:

Isidora, oricare din variante suna bine, numai bucle sa aiba.

18+
http://bd.lilypie.com/32Yup3.png
http://community.webshots.com/album/561174599GagMVk?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Ellena79i - ai scris mai putin de 10 mesaje si esti inca moderata - de ceea mesajele tale apar cu oarecare intirziere. Scrie repede inca 3-4 mesaje ... pentru ca apoi iti vor aparea in timp real.
Eu merg in continuare la Dr. Daduianu. Sint multumita.
Triplu test l-am facut la Synevo. Rezultatul parca in 10 zile. Si fara erori... (asta am inteles ca se intimpla destul de des).

Pup pe toata lumea fara exceptie. Sanatate multa.


eu - Ina

- puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

eu n-am dormit toata noaptea...contesina mea deocheata s-a perpelit de numa, a si vomitat o chinuie si nesuferitii astia de dinti!!am dormit si eu 3 ore spre dimineata.nu stiu de unde are copila asta atata energie.Acum e la somnic,,poate doarme si ea 2 ore cat sa ii fierb niste morcovi si sa ii coc niste mere ca sa o mai dreg la burtica.
Andicu lasa-mi adresa ta de elai pe PM si iti trimit carti cu retete bebe, si bineinteles cine mai vrea cu placere.
Va pupic pe toate fara exeptie!

Varsta Ana-Maria
http://b1.lilypie.com/uFCEp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

salut!
a venit tati cu bine acasa, desi am avut niste emotii k nu va ateriza avionul din cauza cetii. nu se vedea nici la 2 m asa era de densa.Ma si gandeam k eu il astept in Bucuresti, iar el aterizeaza pe la Timisoara, Cluj..Acum sunt trista`..azi trebuia sa fie inapoi in bucuresti sa predea pasaportul de serviciu si nu mai stiu ce, dar m-a sunat k l-au anuntat k si maine tb sa fieacolo la o conferinta..deci nu mai vine deseara acasa...Si soacra mi-a plecat...
Eu am un bot de 7 m si de suparare dar si de la un herpes nenorocit.
Maine la 16 tb sa merg la control la dr si precis nu va ajunge pana atunci, deci nu voi avea nici masina, nici cu cine sa-l las pe darius...
Am o zi f naspa..
va pup si sper sa nu va transmit si voua starea mea..
Nici nu stiu ce sa fac sa treaca timpul mai repede..

Madalina 17+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Va pupam fetelor si ne pare rau ca v-am facut sa va ingrijorati.
Va multumim ca v-ati gandit la noi.

Din pacate am patit-o nasol cu Teo. Pe fondul stridorului congenital a facut o laringita care s-a manifestat cu sufocare. Am observat din timpul zilei de joi ca ceva nu este in regula pentru ca atunci cand manca facea pauze foarte dese sa ia aer. Mi-am sunat MF joi dupa amiaza dar nu mi-a raspuns la niciun telefon. Spre seara, m-am pacalit si am avut impresia ca a mancat mai bine. S-a culcat pe la ora 8 - 8.30, bine mersi, respira normal. Febra nu a facut deloc. Totusi, i-am dat niste eferalgan pediatric. Pe la ora 23.00, s-a trezit plangand, cu harait puternic in gat care il sufoca. Dupa o repriza de plans s-a potolit si i-a disparut ca prin minune haraitul, dupa care a adormit la loc. Totusi m-am speriat si am incercat cu disperare sa gasesc un medic sa vina sa il vada la ora aceea. Dr. Fasie nu a raspuns la telefon.... cred ca in disperarea mea am sunat de vreo 10 ori. Dr. Dumbrava avea telefonul inchis.... In incercarile mele de a gasi un medic pe la ora 1 noaptea a atins apogeul cu crize de respiratie si sufocare foarte puternice si tuse convulsiva ca am fugit la urgenta. L-au bagat la oxigen ca deja era vanat. Ne-au internat la reanimare. I-au administrat antibiotic, ampiciliana 125 mg/6 ore si hidrocortizon/8 ore, ambele intravenos. Am facut 3 nopti albe. Intr-un final, aseara am plecat din spital pe semnatura. Nu am mai suportat nici eu si nici bebe infernul din spital. Poate cu alte ocazii o sa comentez si asta dar acum nu mai am forta necesara.
Nu am cuvinte sa va spun cat a plans bb in spital. Si ce galagie... ce zgomote... usi trantite... tipetele altor copii... si multe altele.... Foarte greu reuseam sa-l linistesc si asta pentru putin timp ca un urmatoarea secunda.... cineva trantea ceva.... cineva intra pe usa.... iar bebe se speria. Mai ales ca i-am schimbat mediul in care era obisnuit.
I-am facut ultimele doze de antibiotic acasa. In dimineata aceasta m-am dus la dr Soescu sa il vada si sa imi dea tratament homeopat sa nu mai bag atatea chimicale in el. Deja i-am dat o doza si a avut efect asupra secretiilor nazale. A fost foarte contrariata dr. Soescu cand a auzit ca i-a fost administrat hidrocortizon la varsta de 3 luni si ca dansa nu recomanda nici adultilor hidrocortizonul. Dansa mi-a spus ca se poate sa fi facut reactia asta si la vaccinul pe care l-am facut acum 2 saptamani. Componenta pertussis este cea mai periculoasa. Dupa parerea dansei, copiii pana la un an nu ar trebui vaccinati pentru ca ei au anticorpi de la mama de cand erau in burtica. Mi-a mai spus sa nu ii mai dau Vigantol ca are fontanela aproape inchisa.
Cam asta am patit noi si ne rugam la DD sa nu mai patim pentru ca dr. din spital (dr. Sora - nu-l recomand!) mi-a spus ca o sa recidiveze.
Sper ca am fost destul de coerenta caci sunt in urma rau cu somnul. Astazi era sa fac si accident. N-am acordat prioritate. Mergeam asa... nici nu stiu la ce ma gandeam cand m-au adus la realitate niste claxoane... Abia atunci mi-am dat seama cat de obosita sunt!
Am reusit si am dormit cu Teo vreo doua ore la pranz.

Va pup pe toate, mamici si burtici!

Monika - mama Crinei (11 ani) si a lui Theodor (3 luni)

www.flickr.com/photos/12207142@N08/" target="_blank"> poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

andicu, multumesc ca-mi porti de grija
Asta ca sa vedeti, fetelor, ca va urmaresc oricum, cu toata treaba
PUPICEI

Adriana S.
AMR maxim 8 saptamani
-32 sapt + BIANCA
acte
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

FLORINA,o poti drege la burtica pe contesina cu zeama de la un mar ras pe razatoarea mare sau mica lasata sa se oxideze pana devine maron ...Marul sa fie golden,de preferinta romanesc.E reteta infailibila pt. diaree la copii si adulti....In principiu....Daca nu ,iti ramane clasicul mucilagiu de orez.Nu stiam si de mare coapte ...sa-mi spui daca functioneaza.si odihna sa aveti!
MADALUTA,daca nu ai cu cine sa-l lasi pr Darius ,eu ma ofer poti sa-l lasi la mine in drumul tau catre cabinet.Stau la 2 strazi distanta de Lutesti.Isidora e sanatoasa de 2 sapt. nu merge la gradi pt.ca vrem sa -i scoatem polipii...Mi-ar face mare placere si bucurie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Of,MOKIKA,prin ce ati trecut...de ce ma temeam eu mai mult...Am 2 prietene care au fost si ele internate cu bebelusi la reanimare ,aceeasi poveste....Are mare dreptate Dr. Soescu dar din nefericire corticoizii sunt prima optiune a medicilor in cazuri din acestea...Inclusiv in alte tari...ma intreb daca exista si alte variante,in afara celor homeopate...Pt. ca la urgenta nu vom gasi niciodata un homeopat si in general homeopatele sunt pt. drum lung nu prea scot din criza...Ai intrebat-o cumva daca ea i-ar fi putut da ceva lui THEO ca sa nu se mai sufoce?Ca daca exista ceva ar fi bine de stiut...sa evitam hidrocortizonul...Pe mine ma nemultumeste si optinea lui Noicivin tot pt. corticoizi cand e vb. de afectiuni dermato...Oare au alta varianta de a trata cauza si nu efectul...ca ei asta fac de fapt si pe deasupra iti dau peste cap si sist. imunitar recomandandu-le???...Va ,doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

isidora:multumesc pt k esti o dragutza si te-ai oferit sa il tii pe darius...nu stiu ce sa zic...nu vreau sa te dernjez...Am sunat-o pe femeia care venea la noi sa o rog pe ea, dar nu raspunde..In caz k pana maine la pranz tot nu iau legatura cu ea vorbim...
mokika:of..tare rau imi pare pt teo, dar si pt tine k va-ti chinuit atat.Multa sanatate de-aici inainte!
Totusi despre vigantol nu stiu ce sa iti spun..parca eu n-as fi de acord cu sfatul d-nei Soescu.N-am auzit pe nimeni pana acum cu astfel de indicatii,in nicio conditie..si mai ales in primele luni, chiar in primul an. din contra, am auzit de marirea dozei,nicidecum de intrerupere.Poate ar trebui sa te mai interesezi totusi.

Madalina 17+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Darius la 11 luni
VIENA


Mergi la inceput