Gravidute si mamici de Constanta (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

fetele, am selgrosit si mi-am luat niste coaste afumate si le-am facut pe grill de-ala pe aragaz, si acuma stau cu burta-n sus...

Lillylove, nu ne mai scrii? hai si tu la una dintre intalniri, iti promit ca iti explicam unde si cum se ajunge! Nu te lasa intimidata de orasul nou!

Monica 35+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Salutari tuturor !
Imi pare rau ca n-am mai scris, dar nu prea apuc! de obicei citesc si pana sa raspund ma cheama bebe la datorie, sau altele.

Kris, ma bucur ca esti bine! am vazut ca ai avut probleme!
Isi, mobila a venit nemontata, dar cu scheme pe fiecare bucata si au montat-o sotul meu cu un var, a fost simplu! singura chestie e ca-i din pal, si pare cam firava, dar pana in 3-4 ani e ok. Noi avem patutul varianta 70/140 care se desface si se face patut de copil.

Noi suntem bine. Cu diversificarea suntem la stadiul de piure de fructe, piure de legume ( supa chioara nu vrea nici pacalit) si branza calcica ( care nu prea-i place, il mai pacalesc cu ea in piureul de fructe, dar in legume, vax!). De luni incepem si cu carnita de pui, sper sa ma descurc si pe mai departe, desi inca am probleme la fixat orarul de masa; are zile cand nu vrea sa manance piure la pranz si ii dau lapte si piureul la 4 ; si dimineata nu mai vrea laptic deloc, nu stiu ce sa-i fac! practic mananca cate 80-100 gr de piure de fructe si cam 60-70 ml de lapte intre 6 si 12.00.-13.00. Cam asta e cu noi. Ziua doarme in continuare f putin, aprox. 40 min la 2 ore iar seara avem concert, ca de la 4-5 nu mai vrea sa doarma si pica pe la 7 de n-apucam cateodata nici baita, nici masa de seara, nimic..apoi se scoala aiurea, ba la 1, ba la 4-5, si apoi la 6.45-07.15 trezirea finala! deci va dati seama cam cat respir eu ziua!

Hai ca m-am lungit ca o placinta1
Mokika, sanatate puiului tau si la mamici si burtici!
SI nu in ultimul rand, FELICITARI proaspetelor mamici, Anne Ma si Roxx! sa va traiasca bebeii si sa fiti sanatosi!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/2075948175/in/set-72157600689970094/" target="_blank">Filip la 5 luni(27iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Multumesc de raspuns ANDICU!
In legatura cu diversificarea sa ai rabdare...toate or sa se aseze frumos in timp...MAI mult ca sigur responsabili de starile lui-somn-nesomn,mancat -nemancat,lipsa unui program sunt si dintisorii care pe unii copilasi ii dau peste cap-pana la febra ,scaune moi-iar la altii te trezesti cu ei in gurita...
Branzica poti sa o pasezi in fructe,eu asa i-am dat-o si i-o dau si in ziua de astazi Isidorei...E mic dejunul ei dupa lapte...si s-ar putea sa o tin asa [pana la facultate..Eu ii pun in plus de la un an si 2 lingurite de miere...Si mai mananca si peste zi fructe,normal nu pasate si branza de orice fel...cred ca i-am imprimat gustul lor.Mi se pare o masa sanatoasa,bogata in vit. si potrivita pt. dimineata...
Deci daca o prefera in fructe da-i-o in fructe ,nu o mai pune si in legume ca sa nu-i incurci gusturile...In general cica e bine sa nu-i dai copilului combinatii ciudate pe care tu nu le-ai incerca in ruptul capului.Daca nu-i place zeama chioara,da-i crema pasata cu tot cu legume...e normal sa nu-i placa.Daca n-ai pus nici un prafulet de sare,iarasi ,tu ai manca-o?Poti sa pui f. putina ca nu moare nimeni din asta.Nu te indemn la abuz ,sunt total impotriva incarcarii timpurii a stomacelului lor sau a experimentelor-gen sarmale pana la 1 an,ostropel,fasole si alte balarii grele sau a laudei mamelor ca pana la 6 luni copiii lor au mancat de toate......are timp o viata sa le incerce pe toate...
DEci toate cu masura si sunt convisa ca a ta o sa fie f. buna!
Din nou nesincronizarile dintre durata somnului si cantitatea mancarii s-ar putea sa fie de la dintisori...si aici e un cerc vicios,daca nu e odihnit n-are rabdare sa manance si ii este mai comod probabil sa suga lapticul din bibe,daca ii e foame se trezeste des,etc...Dar curaj ca n-o sa mai dureze mult,si trece...Slava Domnului ca e sanatos,ia in greutate iar voi aveti ajutoare?sa va tina cat de cat pe picioare pana se regleaza lucrurile.Nu-i asa?fata si baiatul!Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Ah, am uitat sa spun ca ai putea sa schimbi pieptul de pui-ca asa ar tb. sa-i dai- cu un copanel...E mai gustos,nu e asa atzos si la Isi a mers mai usor...Nici in ziua de azi nu prea se omoara dupa piept...
Vezi cum prefera Filip...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yannia spune:

Ce credeti ca mi-am cumparat azi? Lenjerie sexi sau parfumuri scumpe? Noooo.Mi-am luat apa minerala Borsec si Eugenii, de-alea de-a noastre, facute de Dobrogea.
Si-apoi, m-a mancat undeva sa merg la restaurantul indian si am mancat o chestie super picanta cu bucati de ardei iute, rosu, tocat. Cand am realizat ca ma arde stomacul, am intrat in panica, m-am gandit la biata bebelina ce trebuie sa suporte din cauza unei mame nebune. Oare afecteaza cu ceva bebele daca eu mananc iute, ca sunt nebuna dupa mancarea picanta.
Madaluta, si eu beau un cafelut mic, dimineata si abia ajung la tensiunea 8. Oricum, asistenta zicea ca e mai bine sa fie mica, decat mare (tensiunea... ce credeai?)
Isidora, imi vrei fata, sa-nteleg. Pai bine, mai, da baiatul tau ce ofera? (in afara erectiei de 20mm care nu e de neglijat) Mai vedem, negociem, ca si Angi se lauda cu ceva "podoabe".
Docule, ne pregatim de galerie? Sau la cat esti de ocupata n-ai timp sa nasti?




18+
http://bd.lilypie.com/32Yup3.png
http://community.webshots.com/album/561174599GagMVk?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Pup fete!
Nu mai am timp de voi din cauza Anutei mele care e din ce in ce mai agitata ca se pregateste primul dintisor sa iasa!Nopti nedormite, scaune mai moi uneori iar bibele nici nu vrea sa il vada-cred ca o doare mititca!!!!
In ceea ce priveste diversificarea-eu am renuntat la branza calcica, ii dau branza dulce,fie in fructe fie in legime dar mai mult in fructe pun.
In ceea ce priveste legumele pun un pic de sare la fiert si le mananca mult mai bine(oricum ea este o mancacioasa din fire)!!
program de masa regulat nu avem;de obicei ii dau cand o gasesc in toane mai bune(asta dupa ce se trezeste)Si papam 3 mese solide si 2 de laptic
va pupic si aveti grija de voi si de puiutii vostri!
florin-a si Ana-Maria(contesina mea)

Varsta Ana-Maria
http://b1.lilypie.com/uFCEp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

Isi, uite mi-a picat o fisa: tu ai fost la Chazly sambata la Provita?? eu stiam ca Belcin are consultatii sambata, mi-a spus ca daca merg sa ma duc in jur de 12, pana atunci e cu chiuretaje.
eu stiu ca in Dec are si concediu, si nu stiu cand, ma gandeam sa nu fi inceput deja... daca e in concediu, s-ar putea sa ajung si eu la Chazly pentru consultatiile obisnuite la 2 saptamani.

Ei au consultatii in acelasi cabinet, nu? (cel de la parter ultimul pe stanga). cred ca dau maine un telefon la Provita sa intreb....

mercic, pupic,

si iar am uitat sa pun la semantura, azi am facut 36 sapt.

Monica 35+ cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

ANGI,en garde!Vrei sa ne batem in putze?!

Chiar sunt nerabdatoare sa vad ce barbatei facem noi 2 delicate cu 2 soti ca brazii...raportez al meu 1.83...Tare as vrea ca macar inaltimea sa o ia de la el...
YANNIA,deci mai vedem cu ce venim in plus,in afara de bijuterii vizibil functionale...Ar fi cateva posibilitati la aspectul fizic:blond cu bucle si ochii albastri ca Isi,blond cu ochii negri ca tati,brunetel cu bucle cu ochii albastri sau negri....Tati cand era mic era blond ca mine acum e brunet...Deci ce preferi?

DOC,eu merg maine dim. din nou la pro-vita pt. analizele de luna a 7-ea,ca mi-a dat sa le fac gratuit si intreb eu la secretara ce si cum...Mi-a mai recoltat pt. mycoplasma si ureaplasma-parca- iar pt. secretie din col si streptococ B ma duc miercuri...Da acolo are cab. si Chazly si au asistenta comuna-d-na Mariana f. draguta...
M-as bucura sa-l cunosti,sa vezi ce cald este ca om....
FELICITARI pt. 36 de saptamani!Ce putin mai ai....

De MOKIKA mai stie cineva ceva?Adica de Theodor?Doamne sper ca nu au ajuns in spital...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

Fetele, dar vad ca scrieti, nu va jucati, bravo voua.
Noi suntem in curatenie, mutam mobile, sa facem loc pentru patutul printesei..de aia si intru asa rar, dar lasa ca trece, pana la urma, nu?
Ange, inca nu te-ai linistit cu tusea aia??? Offf, ai grija
Pup toate fetele , aveti grija de voi, si sa stiti ca chiar daca nu reusesc sa intru si sa scriu asa des cum mi-as dori, ma gandesc la voi, si sper din suflet sa fiti toate bine, cu bebiti cu tot.

Adriana S.
AMR maxim 8 saptamani
-32 sapt + BIANCA
acte
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Buna seara fetele!

Eu si azi am umblat, am fost prin vizite, am ajuns abia pe la 6 acasa. tati a plecat la serviciu si ne-a lasat singurei si noi o sa citim din harry potter ultimul volum.
Adryana, abia de azi pot spune ca amn inceput sa ma linistesc cu tusea, adica tusesc mai rar. Poate pana nasc scap si de tuse... sau poate nu. Oare ce se va intampla mai intai, nasc sau scap de tuse???

Isi in putze sa ne batem sau in culoarea ochilor??? Sau in buclisoare??? Buclisoarele vreau neaparat sa le mosteneasca de la tati dar ochii sper sa ii ia din familia ma, adik sa aiba ochii verzi ca mami sau albastri ca bunicul si strabunica. Oricum si ochii lui tati sunt superbi, caprui, dar un caprui deosebit, si are tati niste geneeeeeee..... cum saraca mami doar viseaza. De multe ori i-am spus ca nu inteleg pentru ce a irosit natura astfel de gene pt un baiat cand putea sa mi le dea mie. Eu nici cu rimelul rimelului nu le am asa....

In ce priveste sa imi declansez singura nasterea (a se citi mutat mobila, )imi e frica de urmatoarele: ca fac eu ce fac si se nimereste sa o declansez taman cand e ea plecata pe cand daca stau pe fundul meu poate ajung pana pe 27 cand se intoarce ea...

Maine sa vad pe unde mai bantui... trebuie sa plec si maine pe undeva, nu se poate sa stau in casa!!!!

Pupici,
Angelique 37+ bb Viktor

noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...,
evolutie burtica , lucrusoare bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

AMR: maxim 3 saptamani!

Mergi la inceput