La noi la Galati sa veniti ! (36)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumbuta spune:

Oana,eu am nascut la maternitate pe chicos dar cu moasa Ciorba Elena si am fost foarte multumita.daca nu ai probleme mari cu sarcina mai bine nasti cu moasa.uneori ele stiu mai multe decat medicii.eu am patit-o cu doctorita Docan.era sarcina trecuta de termen si ea ma trimitea.si vorba aia ii dadeam si banuti de cate ori ma duceam.aceasta moasa a fost foarte draguta si ii multumesc pentru tot ce a facut pentru mine.pentru Oana G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Oana, la maternitate e o dr. f. buna, tanara, dr. Calin Alina, eu am nascut cu ea, are si cabinet pe la Spicu.Daca ai intrebari iti raspund cu placere.
Cu ce acte ati fost pt. inscriere la gradi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

heheheeee, ce-mi place ca s-a animat si subiectul nostru!!!
Bun venit, fetelor!!
Gitana, nastere usoara! Moama ce-a trecut timpul...
Bumbuta- Welcome, vecina Si io tot pe-acolo stau.
Vilma, tare de tot sfatul tau!!


Liliana& Andra-Maria

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_G spune:

Gitana, nastere usoara!

Alinam, m-ai lamurit cu Mataca. Nu corespunde cu locatia aleasa de mine.

Bumbuta, sau mariana, parerile stii ca sint impartite ... eu prima data am nascut cu Docan. M-a monitorizat in ultimul trimestru de sarcina, si a venit la solicitarea mea. Am anuntat-o in jur de 19.00, iar pe la 21.00 cred ca era la spital. Bine, cred ca a avut influenta mare pila cu care ma dusesem la dinsa. Insa, pentru sarcina asta, vreau alt medic. Si mi-a mentionat rapsody de Alina Calin. Am mai auzit de ea. Desi o prietena de-a mea nu a fost foarte incintata de serviciile doamnei dr. Daca am ceva intrebari, 'te solicit'. Ms.
Acte cu care am fost la gradi:
-copii acte identitate parinti
-adeverinta salarii parinti
-cerere inscriere gradi (tip) sau de mina
-copie certif nastere copil

Ma intereseaza daca ecografia morfo se face si in galati. eu n-am auzit pina acum ... Daca stirti voi ...
Am retinut de la Vilma un nume, Pop parca. As vrea mai multe detalii daca se poate.

Oana 2+ si Andra (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Pop Adrian, clinica Diagnosis din Bucuresti. Nu stiu daca se face eco de morfologie fetala in Galati (s-ar putea la Botezatu, si mai e o clinica Ginecocenter care se lauda ca face 4D)
Acum, ceea ce vreau sa spun este urmatorul lucru: una e sa ai aparat si sa faci ecografii, alta e sa ai specializare si sa stii ce vezi pe ecran, sa interpretezi, sa corelezi. Nu cred ca e vreun doc in Galati care sa aiba experienta suficienta in acest domeniu. In 2003, cand mi-am facut aceasta ecografie, in Galati nu se facea nicaieri.
Deci tot ce spun e sub rezerva ca poate s-au mai specializat intre timp. Desi eu nu cred.
Sarcina usoara si fara nici o problema!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Mooama ce de pe la voi pe aici!

Laura ma bucur enorm sa aud asta si te dulce. I-ti doresc o sarcina usoara si un bb cuminte! Chir nu-mi vine sa cred...mai stii cand ziceai ca nu prea ai tragere...ca nu e momentul...etc. Sa fie cu noroc!

Despre dr. ce am auzit eu...de aici de departe...Albu,Iusup, Hergheliu si Tutunaru de la Buc. sunt super pro. Din Galati de Dr. Matca am auzit ca ar avea experienta in eco...si inca ceva... sunt tare frumoase si scumpe eco 3D si 4D, insa pt. esco morfo, cele in 2d sunt sfinte. Se vede cel mai bine daca e ceva.
Apoi analize de sange...sigur cica sunt o multime, dar sincer...nu-si au rostul, in plus sunt bani aruncati pe fereastra, daca nu e o sarcina cu risc.
Cica trebuie mers si la dr. de familie sa va ia in evidenta, sa va dea carnet de gravida si cica sunt si ceva analize gratuite, plus No-spa si inca alte medicamente care se pot elibera cu retzeta gratuita.
E bine de stiut, caci nici un medic nu va va spune!

Eu in fiecare luna fac analiza de sange caci nu sunt imunizata de toxo, dar analize trebuiesc facute doar o data pe trimestru si analiza la urina, tot o data pe trimestru sau daca simtiti usturime cand urinati.

Revin mai tarziu, fug sa iau piciul de la gradi.

Inca o data felicitari gravidutzelor!

pozici
bb2
burticutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Laura, felicitari, sarcina usoara si bb sanatos

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbuta spune:

Oana G,de doctorita A.Calin nu am auzit de ea si nu stiu ce sa-ti spun.daca ai si alte intrebari cu placere iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbuta spune:

Salutare liliac1,ma bucur ca suntem vecine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Bravo fetelor, felicitari pentru burtici. Sarcini usoare, bebei sanatosi, cuminti, frumosi si destepti. Eu l-am nascut cu dr. Pop pe Andrei si am fost foarte multumita. Pana la ea nu am intalnit nici un dr. care sa vorbeasca atat de mult cu pacientul, s-a purtat foarte frumos cu mine si din cate am inteles asa se poarta cu toata lumea.

Eu am avut o perioada probleme cu netul iar cand am remediat asta s-au imbolnavit copiii. Offff, a trecut....

Asa ca sa raspund si eu la subiect: Stefan merge la gradi la cea din spate de la Pedagocic. Este o gradinita foarte buna, soacra mea a fost directoare 7 ani acolo (asa am reusit sa-l inscriu in grupa mica la doar 2,5 ani), numai ca am aceeasi problema pe care o are si Liliana..... educatoarele nu se inteleg Anul viitor o sa-l dau din nou la grupa mijlocie la aceeasi gradi pentru ca mi se pare ca nu poate tine ritmul cu ceilalti copii. In rest...am auzit lucruri bune despre gradinita Cristal si despre cea de la Parfumul Teilor care e proaspat renovata. Am vazut ca vorbeati despre gradinita Omul de zapada. Am o prietena care are baietelul acolo, taxa este 6 mil numai ca toate celelalte cursuri se platesc separat. Ea ajunge sa plateasca 7.5 mil pe luna. Fac multe lucruri interesante dar cel mai tare imi place ca fac innot. Anul trecut ii duceau pe copii la Braila, anul asta merg la Viva. Daca te tine buzunarul e o solutie buna si pentru copil si pentru parinte (programul este pana la 18.00, poti duce copilul la gradi si pe perioada vacantelor). Ca un punct in minus ar fi ca la fiecare sarbatoare de 1,8 martie, paste, craciun se strang o gramada de bani de la parinti pentru cadouri. Eu nu sunt de acord cu aceste cadouri nici la gradinitele de stat....

Eco morfologica am facut eu la Ginecocenter dar nu am fost multumita. Auzisem ca Botezatu ar face si ca ar fi ok...insa pentru mai multa siguranta as recomanda sa mergeti la Bucuresti.

Inchei acum ca tre sa pregatesc masa lu' bebe, astazi incercam spanac, sper sa-i placa.



Mergi la inceput