PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bususbl spune:

da denbia,ai mare dreptate...am auzit si eu multe fete
care aveau pb dupa ACO,sincer nu stiu d c le recomanda dr atata,ca nu sunt asa bune....eu nu am luat,desi cu ovarele mele mi le-a recomandat si mie un dr...am preferat alta abordare...
scuze,buna fetele...succes..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Amandabine ai revenit! Multumesc pt urari! Sper si eu din tot sufletul sa se mai absoarba chisturile ca altfel...
Si eu am luat putin timp Aco si imi venea Cm la exact 5 zile dupa ce le opream. In lunile cand am luat Duphaston la fel am patit. La exact 5 zile dupa ce nu mai luam imi venea.
Gabrieluta, ce sa fac mai mama? Nu vezi ca scap de o belea si intru in alta? Numara tu zilele pana vine sotul, dupa aia numara cat mai ai pana la ovulatie... si dupa aia mai socoteste 9 luni. Hai ca ti-am spus de acum 3 luni ca anul asta trebuie sa ne dai vestea cea mare. Eu iti tin pumnii stransi!
Denisabiacred ca avem cam aceeasi varsta. Mai intra pe la noi chiar daca nu iti doresti copii (inca).
Spiridusul harnicut e inca la munca dar ii trimitem multi ca sa-i primeasca pana intra pe forum.
Uca nu ne mai spui nimic?
Va pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

quote:
Originally posted by carissma

Amandabine ai revenit! Multumesc pt urari! Sper si eu din tot sufletul sa se mai absoarba chisturile ca altfel...
Si eu am luat putin timp Aco si imi venea Cm la exact 5 zile dupa ce le opream. In lunile cand am luat Duphaston la fel am patit. La exact 5 zile dupa ce nu mai luam imi venea.
Gabrieluta, ce sa fac mai mama? Nu vezi ca scap de o belea si intru in alta? Numara tu zilele pana vine sotul, dupa aia numara cat mai ai pana la ovulatie... si dupa aia mai socoteste 9 luni. Hai ca ti-am spus de acum 3 luni ca anul asta trebuie sa ne dai vestea cea mare. Eu iti tin pumnii stransi!
Denisabiacred ca avem cam aceeasi varsta. Mai intra pe la noi chiar daca nu iti doresti copii (inca).
Spiridusul harnicut e inca la munca dar ii trimitem multi ca sa-i primeasca pana intra pe forum.
Uca nu ne mai spui nimic?
Va pe toate!


buna seara fetitzele!
carissmapup fata inimoasa.Ai gija de voi nu stiu ce sfat sa iti dau ref. la chisturi.Ideea este ca am mai auzit despre gravidutze cu astfel de chisturi mari dar ele s-au resorbit sau au stat acolo linistite pe perioada sarcinii.cARISSMA , IUBITA, NUMAI DOCTORUL TAU POATE SA TE SFATUIASCA ( medical vorbind)in acesta problema caci nu mai e vorba numai de tine e vorba si de bebel care nu trebuie deranjat.Dumnezeu sa te indrepte catre medicul care sa te poata ajuta.Gandeste pozitiv, protejeaza-te si nu face efort sub nici o forma si mai ales nu te stresa.Hai ca a inceput baba cu sfaturile.
Sa te auda DD si sa ne trimita si noua un ingeras.Poate ai tu un feeling ca o sa fiu si eu curand .
Fetele, faceti-va ghetutzele sa vina Mos Nicolae.La mine nu vine ..., sunt singura.
Va pup pe toate.Va iubesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by bususbl

buna fetele...si eu am ovare polichistice,da nu stiu cat de rau sunt...ca nu am apucat sa imi fac nici o investigatie...
am facut stimulari la cerere,2,cu closti,si nu prezint simptome de suprastimulare,asa a zis dr de la monitorizari...as mai avea-o pe a 3a,da acum astept cam pe 6-7 sa vdm ce o fi...

isa



bususbl,

Iti doresc din suflet sa ai doar ovare polichistice si sa nu ai sindromul ovarelor polichistice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by GABRIELUTA

Buna fetele!

gudindedraga , primesti si de la mine cu intarziere si cu scuze de rigoare un buchetel de floricele?



Gabrieluta,

Multumesc muuult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by denisabia

gudinde ,defapt pentru toate colegele mele in suderintaNu am intrat la subiect , fiindca eu sunt mai mica fara ganduri de copilasi inca , doar cu hormonei la purtator
Ce am testat pe pielea mea este ca un stil de viata cat mai sanatos , fara asa multe excese , ajuta ca efectele bolii sa se resimta mai usor.
O colega de-a mea care are SOP si a fost operata de 2 ori din cauza unor chisturi mari , au reusit sa-i salveze o mare parte din ovare merge pe 21 de ani ca mine , a renuntat la AC e speriata ca are hemoragii mari dupa intreruperea administrarii lor , ceea ce-am patit si eu.Sincer incercati sa nu le luati daca nu e stricta nevoie.N-o sa recunoasca nici un gionecolog , endocrinolog ca efectul e temporar si ca puteti avea probleme mari mai tarziu din cauza lor.

http://community.webshots.com/user/denisabia



Denisabia,

Din varii motive, strict in acest moment, nici la mine nu se pune problema de bb (am mai scris despre asta). Dar nimic nu ma impiedica sa intru si sa impart cu colegele de suferinta cunostiintele pe care le am. Eu in acest moment incerc doar sa-mi stabilizez sindromul. De fapt, daca te uiti pe prima pagina, prima sectiune este de "Aspirante si luptatoare cu PCOS". Eu sunt acum la "luptatoare"; dupa ce stabilizam insulina, tot sindromul etc., etc., vom vorbi si de "aspirante". Asa ca te mai asteptam pe aici ca o "luptatoare cu PCOS ce esti", cu mare drag, ori de cate ori ai timp.

Ai mare dreptate cu ACO: nu numai ca nu reprezinta o solutie in PCOS, dar la unele fete se agraveaza simptomele dupa incetarea ACO. Eu am luat Diane 35 si dupa ce nu am mai luat problemele au luat o intorsatura foarte urata. Mie nu-mi mai venea ciclu si organismul nu reactiona la nimic. A fost o perioada tare grea!

Denisa, ince ceva. Noi am mai vorbit de hirsutism. Sa sti ca dr-ita mi-a dat pt asta finasterida si sa sti ca rezultatele au inceput sa apara. Sunt foarte multumita!

Pupici si succes la facultate ca mai e un pic si incepe sesiunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

Merci mult fetelor pentru raspunsuri.N-am multe de raportat, maine termin ACO. Nici eu nu sunt de acord cu ele de aceea in loc de trei luni am redus la doua. Le-am luat ca sa se retraga chisturile facute de la hiperstimulare fiindca erau cam maricele.
la toate

AmandaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Daca mai e loc si de mine ma alatur voua , ca o luptatoare ce sunt de la 16 ani , de cand s-a declansat totul.Asa ne putem informa in permanenta si nimeni nu te poate intelege mai bine decat cel care se confrunta cu aceasta boala.E atat de greu uneori sa te privesti in oglinda sa-ti stii chipul , corpul , parul de altadata si sa stii ca toate s-au schimbat.Daca avem un moral bun , vom depasi altfel situatiile , desi uneori iti pierzi optimismul odata cu trecerea anilor.
gudinde imi dai o raza de speranta cat se poate de reala.Spune-mi te rog de finasterida , sincer n-am auzit de el.Ai dreptate din cauza facultatii nu-mi permit sa lipsesc , incerc sa am grija de sanatate cat pot si las controalele pe mai tarziu.Apropo ce tratament primesti pentru insulina?Asa ma enerveaza ca vor sa ne invete din toate la stoma si mai putin se pune accentul pe chestii practice.
AmandaR e drept ca pentru chisturi , uneori nu merge cu naturistele.Bine ca termini ACO , tu cum te-ai simtit in perioada in care le-ai luat?Unele fete chiar n-au probleme.
bususbl iti doresc sa n-ai parte de aceasta boala , incearca la un endocrinolog specializat pe infertilitate si daca faci o ecografie transvaginala sa obtina o imagine cat mai clara a ovarelor , endocrinoloaga zicea ca si asta e un criteriu prin care numara foliculi parca , sa vada daca e vorba de SOP sau nu.La mine nu s-a putut distinge clar , dar reiesea din altele.
GABRIELUTA draga , nu fi trista , nu esti singura cineva de sus vegheaza asupra ta.Oamenii ne dezamagesc , el e mereu cel la care ne intoarcem cand suntem suparati.
carissma ce ma bucur sunt sigura ca o sa ne impacam bine , fiind de aceeasi varsta.O sa fii surioara care mi-am dorit-o mereu si n-a fost sa fie
Noapte buna tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

denisabia,

Te-am trecut pe listuta de pe prima pagina. Daca mai doresti sa apara anumite informatii langa numele tau sa-mi spui.

Despre antiandrogi uite aici un text f bun (e in engleza) cu principalele substante active folosite:

"Flutamide (Eulexin) has many articles demonstrating liver damage and death. It's too bad because Flutamide is a very potent antiandrogen. However, in almost every case they are at doses above 350mg/day. Several studies show efficacy in PCOS at low to very low doses of flutamide (62mg to 250mg per day), and suggest that these doses are safe. If you take it, your doctor will probably watch your liver closely with blood tests. There is no doubt that it can greatly improve PCOS symptoms. Flutamide is the strongest antiandrogen and the most effective treatment for hirsutism and hair loss that I know of (except maybe for Dutasteride).

Quote: "After only 6 months of therapy, flutamide caused a maximal reduction in the hirsutism score to a value within almost normal range; during the same period, spironolactone caused only a 30% reduction of the hirsutism score. Whereas flutamide caused a dramatic (80%) decrease in total acne, seborrhea, and hair loss score after only 3 months of therapy, spironolactone caused only a 50% reduction in acne and seborrhea, with no significant effect on the hair loss score."

Reference: Cusan L. et al. Comparison of flutamide and spironolactone in the treatment of hirsutism: a randomized controlled trial. Fertil Steril. 1994 Feb;61(2):281-7.

The enzyme your liver uses to process Flutamide is the same enzyme used to process caffeine, Prozac and Echinacea. It may be a good idea to avoid things that inhibit the CYP1A2 liver enzyme, if you are taking Flutamide. However, even though caffeine is metabolized by CYP1A2, it also increases the activity of CYP1A2 at the same time, and thus "caffeine increases its own metabolism". So, whether caffeine is good or bad to take with Flutamide is unclear - I doubt it matters. One study notes that "CYP1A2 index was 33% decreased in women who used oral contraceptives." Also, the antioxidant carotinoid, Astaxanthin has been shown to be a strong inducer of CYP1A1 and CYP1A2 liver enzymes. This implies Astaxanthin may help detoxify the byproducts of Flutamide. But, I have no idea if any of this matters in practice, and I may be confused.

Spironolactone (Aldactone) is a good antiandrogen. It is safer than Flutamide (depending on the dose), but typically a little less effective. This drug is a potassium sparing diuretic and it also blocks aldosterone. In contrast to the glowing reference for Flutamide above, several studies showed no significant difference between Flutamide and Spironolactone - both were effective.

Dutasteride (Avodart) is a 5 alpha-reductase inhibitor (both types 1 and 2) that reduces dihydrotestosterone (DHT). It is the most potent 5-ar inhibitor and will greatly lower DHT levels. Unfortunately, there are not many studies on Dutasteride yet and none specifically on hirsutism. The following case study shows a full reversal of androgenic hair loss.

Quote: "After 6 months of therapy, significant improvement was observed and after 9 months the clinical diagnosis of androgenic alopecia could no longer be made in this patient."

Reference: Olszewska M, et at. Effective treatment of female androgenic alopecia with dutasteride. J Drugs Dermatol. 2005 Sep-Oct;4(5):637-40.

Finasteride (Proscar or Propecia) is also a 5 alpha-reductase inhibitor (type 2 only). Finasteride is less potent than Dutasteride. It probably has the least side effects, and is the least effective, but studies show that it has merit."

Finasteriada este trecuta ultima in lista, ca fiind cea mai putin eficienta dar are si cele mai putine efecte secundare si afecteaza cel mai putin ficatul; ceea ce nu e putin lucru. Mie dr-ita mi-a spus sa iau finasterida si asta am luat. Sigur, eu iau oricum si un hepatoprotector si-mi fac perioadic transaminazele.
Rezultatele se vad dupa cateva luni bune de tratament. La mine am observat ca firele de par nedorite au inceput sa creasca mult mai incet si sa fie mai subtiri. Dr-ita m-a prevenit ca datorita ciclului lung de viata a firului de par, rezultatele se vad in luni de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Gudinde am trecut si eu pe aici, sa te salut si sa-ti doresc ca mosul sa-ti puna in ghete tot ce-ti doresti mai mult!

http://tt.lilypie.com/50m8p3.png

Mergi la inceput