PCOS (4)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Psj , merci ca m-ai luminat , deci stau bine si cu raportul LH/FSH..
Duphaston nu am luat decat in adolescenta vreo 2 ani parca , dupa aceea am renuntat tocmai ca sa vad daca imi vine natural , in rest nu am luat decat pt stimulari ca sa am si eu o zi 1 de CM , anticonceptionale am luat o singura data 2 luni inainte de laparoscopie , in rest nu am luat nimic . Eu am ani pauza intre CM-uri. Ce face bebelusul , cand trebuie sa nasti? sper ca esti bine...
Gudinde , tocmai de aceea nu am luat metforminul ca mi-a zis ednocrinologul ca nu se ia daca faci anestezie generala , si eu pt fiv stiam ca voi face , ma mir ca nu s-a gandit si el ca doar stia ce urma sa fac si totusi mi la recomandat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Laura,

Si ar mai fi ceva legat de metformin.

Acesta nu e ca un antibiotic, il iei o sapt. si wow. Se vad efectele dupa cateva luni. De asta ziceam ca in Austria se prescrie metformin pentru cateva luni INAINTE de FIV.

Luat in timpul FIV-ului eu una nu vad cu ce ar putea ajuta. Nu este destul timp ca sa actioneze (caci cu cateva zile inainte de anestezia generala trebuie intrerupt ca sa poti face anestezie) plus ca in timpul procedurii ai organismul bombardat cu hormoni.
Mai mult, ca metforminul sa aiba efect trebuie luat intr-o anumita doza. Aceasta doza nu se prescrie de la inceput tocmai pentru ca apar efectele secundare de care ti-am vorbit plus altele. Se incepe cu doze mai mici si cam intr-o luna (in cazul meu chiar mai mult) se ajunge la doza necesara. Din acest moment iti mai trebuiesc niste luni ca sa se vada efectele.

Plus ca tu nu ai facut testul de toleranta la glucoza. La acesta se vede cel mai bine daca ai sa nu rezistenta la insulina, caci metforminul asa actioneaza asupra ciclului, indirect prin reducerea rezistentei la insulina. Pe mine dr Bajenaru m-a pus sa repet testul chiar daca il aveam facut dar mai de mult. Dupa ce a avut toate rezultatele de la analize (diagnosticul il aveam de mult) si a vazut cum mai stau, mi-a dat schema de metformin plus medicatia pt hirsutism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Ce mai fac fetele mele dragi? Cam slaba activitate pe la noi... abia am gasit subiectul pe pagina 4???? Ce faceti mai ?
In fiecare zi am intrat sa va citesc si sa vad ce mai faceti.
Gudinde si psjsunt in continuare prompte si documentate . Psj mai ai asa putin pana la marea intalnire!
Denisabiamulta bafta la examene!
Gabrieluta si rodica, mai fetelor decand sunteti cu sotii langa voi nu mai veniti la raport?
Lauravoinicubine ai venit. Felicitari pt raportul LH/FSH si multa bafta la FIV!
Uca pe unde umbla burtica? Nu ai mai intrat pe la noi de cateva luni bune! Sper ca esti ok si tu si bb!
Despre mine pot sa va spun ca sunt mai mult decat ok. Nu am avut greturi, varsaturi sau alte "promblemute" specifice primelor saptamani. Am fost ieri la echo, am 12+ si totul pare ok. Mi-a facut masuratorile iar astazi am "donat" sange pt dublu test. Chisturile au disparut in totalitate. Cred ca astea sunt singurele luni din viata mea cand am ovarele "curate". Sper sa o tin tot asa!
Nu m-am inscris la Odisee asa ca tot pe capul vostru o sa stau!
Va pe toate fara exceptie si va astept cu vesti dintre cele mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AmandaR spune:

fetelor! Ce mai faceti?
Carissma, e super ca au disparut chisturile si ca te simti bine. A crescut deja burtica?
Denisabia, bafta si din partea mea la examene.
Gudinde
Eu azi am fost sa imi ridic analizele facute in ziua 3. Am facut LH, FSH, Estradiol si Prolactina si am asa:
LH 4,89 (VN 2,39-6,6)
FSH 6,3(3,35-21,63)
Estradiol 37 (21-251)
Prolactina 27,3 (1,2-29,93)

Prolactina e cam la limita, dar e in valori. E considerata mare?
Ar mai fi o problema, la telefon au zis ca prelucreaza analizele in Oradea si cand am fost acolo au zis ca hormonii se prelucreaza in Timisoara. Le-am facut la Bioclinica pentru ca celelalte clinici din oras sunt renumite ca nici nu le prelucreaza. Acum intrebarea e ca daca au facut drumul Oradea-Timisoara deci nu au fost procesate imediat, ma pot baza pe ele sau nu? Ei au zis ca sigur, doar sunt transportate in conditii speciale.
S-aveti un weekend super!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

BUNA FETELOR,

sunt si eu noua.....si am cateva pt cele care stiu multe....din experienta personala......
VA ROG AM NEVOIE DE UN SFAT DACA MAI CITESTE CINEVA IN SEARA ACEASTA MESAJELE DE AICI SAU DACA NU MACAR MAINE DIMINEATA.....
Sunt cam disperata......nu stiu daca am doar ovare polichistice sau SOP......dar as vrea sa va intreb ceva......eu am ciclul menstrual foarte neregulat....de exemplu in ultimile 3 luni au avut cam 50 de zile si au venit fara vreun tratament.....
ultimul a fost pe 30 noiembrie....am fost in a 12,13 zi la doctror si nu aveam foliculi, deci ovulatie dupa spusele doctorului......dar cand pe 22 ianuarie am fost iar la eco din disperare pentru ca nu mai imi venea cm mi-a spus ca am urme de corp galben.....nu tre sa ii dau medicului in cap si sa il intreb daca tre sa vin mai des la eco sa vad clar evolutia ovulatiei....???????
acum intrebarea mea este urmatoarea....ieri pe 24 ianuari mi-a venit iar cm si teoretic azi trebuia sa incep cu ovamit.....credeti ca as putea sa iau fara sa imi fie frica ca as fi totusi cu bebe chiar daca mi-a venit cm.....
am vazut ca nu se ia clomifen daca esti insarcinata ....e adevarat????
nu stiu ce sa fac ca as lua tratamentul pentru ca daca am avut corp galben luna trecuta inseamna ca am raspuns la tratament.....si as fi tare fericita ca de 3 ani ne chinuim......

astept un raspuns din partea voastra doamnelor....va rog
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

gudinde prompta ca de obicei?Cum te mai simti?Eu desi n-am facut o luna de cand iau medicamentul , parca am impresia ca imi creste mai repede parul , in schimb cu podoaba capilara e mai bine.
lauravoinicu eu zic sa incerci si la alt endocrinolog , daca Tutunaru nu investigheaza suficient de bine.Vezi ca fetele au dat nume de medici foarte buni.O a doua parere e foarte indicata , eu nu inteleg cum iti fac fiv si ei nu au idee exact ce boala ai ,ca sa-ti personalizeze tratamentul corespunzator.Ovarele sunt curate , tiroida , suprarenalele?Fa testul de toleranta la glucoza.Poate ar fi indicat sa iei niste suplimente , capsulele cu ulei de peste , recomandate de fete m-au ajutat sa-mi vina ciclul mai bine.
carissma ma bucur sa aud ca totul decurge atat de bine , vezi ca temerile tale au fost neintemeiate.Sper ca ai luat acid folic.Ma gandeam la momentul cand voi dori sa fiu mamica , cred ca imi voi face inainte toate vaccinurile , analizele , ceea ce am invatat la facultate m-a pus serios pe ganduri.
AmandaR rezultatele chiar daca se incadreaza in parametrii clinici , conteaza si la ce limite sunt.Poate te lamuresc fetele , am tot zis ca le invat si eu , doar ca n-am avut pe cineva care sa ma indrume.
Pe celelalte fete pe care nu le-am mentionat un weekend frumosle doresc.
Despre mine ce pot sa zic ca nu-mi da pace SPM-ul si ciclul intarzie deja de 2 saptamani.Cred ca trec iar la Duphaston , n-am timp de ceaiuri&co.Am dat 4 examene practice si 2 examene teoretice , pana acum cu note mari.Mai am inca 3 examene practice si 5 teoretice in 3 saptamaniAm grija sa iau suplimente, sa pot face fata mai bine stresului.Multumesc pentru gandurile bune.Sa fiti mai active , ca prea s-a facut liniste la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna seara fetelor!

Eu ... sunt super ocupata la servici, stres mare, perioada tare grea asa ca intru mai rar. Sunt foarte obosita.

carissma felicitari pt rezultatele de la eco. Pupam burtik si sa dea DD totul sa mearga bine in continuare.

AmandaR atata timp cat prolactina este in limite normale nu te stresa. La unele persoane e mai mare, la altele e mai mica ... diversitatea se aplica cu succes in endocrinologie.
Mai mult, noi, cele cu PCOS avem un dezechilibru estrogen-progesteron care poate duce la un nivel mai ridicat al prolactinei. In cazul meu este peste limitele normale.
La tine este in limitele normale. Cand iti mai faci analize pot sa-ti repeti prolactina ca s-o urmaresti sa vezi cum evalueaza in timp.

cami_antonia ia de la farmacie un test de sarcina. Cel mai sigur este un betaHCG dar nu stiu daca gasesti maine un laborator care sa faca analiza de urgenta avand in vedere ca e sambata. Altceva nu prea ai ce face ca sa afli daca esti sau nu insarcinata. O eco transvaginala nu cred ca te poate ajuta avand in vedere ca ai facut una pe 22 ianuarie. Daca acum 3 zile dr nu a vazut o sarcina in uter, nu cred ca maine ar putea sa o vada. Si sincer avand in vedere ca ai zis ca UM a fost pe 30 noiembrie, pe 22 ianuarie ar fi trebuit sa se vada o eventuala sarcina la eco. Daca dr nu a vazut nimic care sa-l faca sa suspicioneze o sarcina, cred ca nu esti insarcinata. Daca ar fi vazut cel mai mic semn, nu ti-ar fi dat Ovamit.

denisabia succes la examene!
In legatura cu finasterida: mie imi merge bine dar o iau de mai multe luni. Trebuie sa ai un pic de rabdare ca sa vezi ceva efecte asupra hirsutismului. In ce priveste podoaba capilara: si la mine tot aici am vazut primele rezultate. Nu imi mai care asa parul.
Tu stii ceva ce as putea sa iau pt oboseala asta a mea? Sti cum sunt? Zombi! Mi-am cumparat niste Magneziu. Sa vedem ...
Despre progesteron: daca vrei sa iei un progestativ parerea mea este ca ar trebui sa iei Utrogestan intravaginal in loc de Duphaston. Mai ales acum ca esti in sesiune si trebuie sa inveti si sa fi spirt, nu cred ca ai timp si chef de efectele secundare ale unui ficat revoltat ca trebuie sa metabolizeze atata progesteron.

gabrieluta, rodica, uca si celelalte fete: ce mai faceti? sper ca "no news is good news" si ca sunteti bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

salutare
Nu am disparut,dar vroiam sa scriu nuami cand am o veste buna,dars e pare ca nu am inca.Sotul meu este acasa acum ,ne-am apucat de treaba dar nu prea cred ca iese ceva.Mai fetelor,cum sta treaba cu testele astea de ovulatie?mi-am cumparat si imi arata ca daca am doua linii pronuntate inseamna ca ovulez iar daca am una pronuntata si una mai putin inseamna ca nu,acum eu mi-am tot facut,a iesit una asa si una ba,si acum intro seara mi-a iesit una pronuntat si a doua abea se mai vedea,atunci eu ma intreb:oi fi ovulat in zilele cu liniuta care nu era pronuntat,dar totusi era
sant tare dezorientata,acolo scrie clar ca amandoua trebuie sa fie la fel
voi de care ati folosit?
cate linii trebuie sa aiba?
gudinde,esti o dulce ,
tu nu ai nici o veste pentru noi?
carissma,ma bucur ca au trecut chisturiile si ac burtica creste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

rodica,

Vesti as avea da nu-s bune: mi-am refacut analizele si nu sunt stralucite. Adica insulina a iesit tot foarte mare.
Asa ca pt mine vesti bune inseamna sa-mi vad insulina in limitele normale. Eu nu lupt pt bb caci pur si simplu in acest moment nu se poate pune nici macar problema.

Cu testele de ovulatie e similar ca (virgula) cu cele de sarcina. Si la acelea trebuie sa fie doua liniute clare si vizibile si totusi vei gasi multe fete sa-ti spuna ca desi a doua liniuta era ffff pala, in final era bb.
Dar sti ca sunt mai multi factori de luat in considerare pe langa ovulatie, cum ar fi grosimea endometrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterss spune:

Buna, fetele!
Gudinde, cat metformin iei tu pe zi de ai tot ridicata insulina? starea ta de oboseala ar putea fi de la depletia de vitamina b12 pe care o produce metforminul cu efecte asupra sist nervos.
Rodi, testele de ovulatie cu 2 liniute nu sunt bune, mai ales in cazul nostru al fetelor cu pcos si hormonii mai dereglati....am incercat si eu se pare ca nu sunt dozati bine reactivii si nu dau rezultate clare. cauta teste cu + si - deci care iti arata clar pozitiv, in general astea-s cele mai elocvente. in state sunt testele my test

eu am inceput sa iau metformin asta dupa ce in ro nu mi s-a gasit nimik anormal la val hormonale de z2 raport 1, am trecut peste primele 2 sapt de efecte adverse digestive, greturi etc si acuma sunt bine, ceea ce va doresc tuturor, astept ovulatia. daca nu mereg numa merformin, aici in state se mai da clomid vreo 2 cicluri peste metformin.
Intrebare. in timpul trat cu met trebuie sa tin si regim low sugar pt a ovula???mentionez ca nu vreau sa pierd greutate eu sunt slaba 1.65 si 52 kg?

you'll never get to heaven if u're scared of being high

Mergi la inceput