Azoospermie - cap 11 -

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Aaa, pai stai putin, tu nu ai analizele facute? Eu nu sunt de acord desi am vazut ca se practica (mintea mea nu intelege cu niciun chip de ce fetele isi fac analize hormonale sub tratament hormonal, ori anticonceptionalele sunt hormoni!) E parerea mea. Nu fac analize hormonale cand iau hormoni, punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:


Avalon - iti multumesc ca m-ai "citit" ... cred ca fiecare astfel de exemplu imi mai creste putin increderea in mine.
Orcum, faptul ca "nu simt" nimic ma omoara ...Stii, mie mi-e imposibil sa percep ca as putea fi gravi si sa nu simt nimk in burta. E o prostie, stiu ...da sunt putin cu capul..Te admir pentru tarie, incredere si ...verticalitate.Si daca tu zici ca nu-s grasa ... ma simt mai bine
nusy - buna dimineata draguta mea draga !
Fetelor, avem o "colega" noua : andrutzza da-ne mai multe detalii despre tine ca vezi ca miki face super-treaba si iti face un plan cat ai zice "bebe".

A, fetelor ca uite tot citeam aseara despre modalitati de crestere a calitatii spermei: atentie la scaunele de masina incalzite ! Eu nu ma gandeam niciodata la asta dar ...trebuie sa fii atent la orice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Corect,asa ma gandeam si eu...am facut analizele in august,inainte de a ma apuca de FIV-ul intrerupt.Pentru ca nu mi-a mai venit CM dupa aceea ,normal ca nu am avut cum sa le refac.Iar acesta,fiind primul ciclu dupa 2 luni jumate,am zis ca mai bine il astept pe urmatorul,cel pe care voi face si FIV-ul,ca sa fie relevante....asa ca,mai bine stau in banca mea si nu mai iau nimic...ce-o fi,o fi...oricum,multumesc mult pentru raspunsuri,te pupic!

Pisule: buna dimineata,draga mea! O zi buna si vesela!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

nusy hai ca avem o dezbatere si vreau sa te implic si pe tine...
Uite ce am postat la FIV :
Am citit aseara pe o gramada de formuri si se pare ca in afara numai cu blastocist se lucreaza.
Cei care mai fac la 3 zile este pt ca nu sunt siguri de reusita si nu vor sa trebuiasca sa explice pacientei <Uups, nu mai aveti nici un embrion>
Clinicile serioase lasa toti embrionii (oricati ar fi) sa creasca pana la blastocist.Daca nu rezista nici unul inseamna ca oricum nu ar fi trait oricum.
NU exista nici o baza stiintifica , ca in burtik la mami ii e mai bine !
Mediul de cultura simuleaza "atmosfera" din zona unde ar fi trebuit sa se afle embrionul in acel stadiu de dezvoltare; daca e in Z3 - simuleaza mediul din trompele nu stiu care, daca e de 5 zile, din uter.
Deci teoretic in vitro ii e mai bine decat in burta

Asa ca m-am decis ca la FIV 2 sa-i las pe toti la blastocist.
Daca nu rezista, imi va fi clar ca e problema de embrioni.
Daca rezista si nu se prind, e posibil sa am eu alte probleme pe care nu le-am constientizat si mai bine ma verific.
Si acum te intreb: tu ti-ai risca toti embrionii sa te duci cu ei la blastocist ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Pisule: citisem la FIV ce ai scris...sincer,eu nu am studiat asa intens problema,deci argumente stiintifice nu am....merg pe mana dr. Daca ea sfatuieste pacientii sa ii implanteze la 72 ore si sa nu astepte blastocist pentru ca e riscul mare de a-i pierde...o sti ea ceva...poate mediile de cultura de la noi (chiar daca sunt aduse de afara),n-or fi de cea mai buna calitate,asa cum au acele clinici prestigioase...asa ca ,sincer,eu prefer sa-i introduc la 72 ore pentru ca eu nu am multi(am avut doar 3 embrioni data trecuta, nu produc asa multe ovocite) ...daca as avea muuulti(cel putin 7-8),as risca sa-i las pana la faza de blastocist pe toti, ca poate-poate or rezista 1-2.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Mda ...fetelor eu nici nu astept rezultatul de la bhcg si deja am dileme despre FIV 2 ...
Deja sunt intr-o dunga asa ca mai bine plec la parada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Pisix - e bine ca te-ai hotarat sa pleci la parada, astfel iti va trece timpul mai usor! Cred ca iti e greu zilele astea, dar cu atata sustinere n-ai cum sa reusesti ! Ai sa vezi ca testul de marti iti va demonstra ca esti mamicutza de sau ! Pt mine marti e o zi cu noroc, intotdeauna mi s-au intamplat numai lucruri bune ! Va fi la fel si pt tine ! Uite pentru incurajare !
Avalon- si pt tine am aceleasi ganduri, va fi bine ! Daca tin minte ai facut ET in aceeasi zi cu Pisoiasul nostru. Ai fost cumva si in Ungaria pt FIV? Tare mi-e cunoscut numele tau, cred ca ai postat si la FIV Ungaria ! si pentru tine
Ella- iti tin pumnii! Domnul te va avea in grija, deci va fi bine! si putere sa poti sa-tin pastrezi increderea ca peste putin timp vei fii
Miki- am o rugaminte la tine! Esti f f documentata si increderea mea in tine e maxima! Ma plangeam zilele trecute ca nu pot sa-l conving pe al meu sa-si scoata soldateii la apel! Ei, n-am reusit! Imi vine sa scot , sa dau o data , de doua ori, dar am facut un compromis: daca mai ia niste pastilute ascund bata! Asa ca te rog sa-mi zici ce sa facem in continuare. Stii ca a facut tratament cu VIVAITAL 3 luni si ti-am zis ca am observat schimbari vizibile cu ochiul liber, de aceea eu aveam incredere ca la spermograma s-ar fi vazut cativa. Azi am stabilit amandoi planul bb pt 2008, i-am zis ca io-s batrana, ca la anul fac 30 ( dar am sufletul de 20 )si ca nu ne mai permitem sa incepem sa mergem pe un drum, iar apoi sa ne intoarcem de unde a plecat! Asa ca am hotarat sa ia pana in feb inclusiv tratament pt soldatei si sa mergem pt FIV la unguri ca e mai aproape si imi place de modulin care se ocupa de tine medicii de acolo.Am citi pe link-ul dat de tine despre PROXEED( nu cred ca am retinut corect, dar te-ai prims tu ) si mi se pare super si acela si am mai vazut ca e bun si Carnil-ul si vit C... sunt prea multe si nu stiu ce sa fac! Asa ca te rog mult, mult sa ma ajuti !
Va doresc la toate un weekend superb !
LA MULTI ANI !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

LA MULTI ANI , fetelor, sa ne traiasca tarisoara cea bramburica si harababuristica , tara care a intrecut de mult la domeniul "toate posibilitatile" orice alta aspiranta la acest titlu!
Eu recunosc: iubesc Romania cu tot ce are ea si nu as putea sa plec, cel putin nu acum, sa traiesc in alta parte (si cand ma gandesc ca eram doar la un pas..., bine ca nu am facut-o!)

Imi pare rau ca nu am mai intrat aseara dar am avut putintica treaba..vad ca avem cele mai multe voturi din istoria acestui subiect , gravidele noastre se gandesc aiurea in tramvai [bata] la FIV 2 (de ce? numai ele / ea stie...), avem prietena noua Andrutza - bine ai venit!, iar Miki merita un mare premiu (deocamdata un -ic) pentru tot ce face pentru noi.

Ma bucur mult de tot cand va citesc si ma bucur ca suntem impreuna.
Prima pagina arata extraordinar!

Vrembebe, offf, cate ati mai facut si voi, imi pare rau de atatea dezamagiri..nu stiu ce sa zic! [flo ] Poate va fi bine, totusi, si pentru noi...

Bubulina1 mie nu-mi vine sa cred ca ai ramas gravi de 2 ori natural cu o spermograma asa rea. Doctorii ti-au spus de ce? Poate a fost lipsa de progesteron? Sau poate din cauza mototoi?

Danyalo ma bucur sa am o pitesteanca in club si eu tot la Zinca am terminat, promotia 1998, nu e asa o diferenta intre noi!!! Poate ne cunoastem, mai stii?

Iuca, Anes, Andrabirni, Simo, Ioana, Miki, Pisix, Nusy, Avalon pentru toate fetele (mamaaa cate mai suntem, parca mai acu' cateva saptamani bantuiam 2-3 fete pe aici ...)

Va doresc o zi frumoasa si cu ...defilare si un weekend placut!



"Taina existentei umane nu este sa traiesti, ci sa stii pentru ce traiesti" (F. Dostoievski, Fratii Karamazov )

iyoana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna dimineatza la pranz! si La multzi ani Romania! Tara tuturor posibilitatilor si imposibiltatzilor. Eu defilez cu a 2-a cafea , mai incolo defilez cu masina de cusut ca tb sa-mi fac perdelele/draperiile si apoi cu aspiratorul.
Fetelor eu am capul stramt azi, Iyoana nu te speria ca nu e al tau, cauta-te si vezi ca e pe umeri.
Pisoc mi-ai dat tema dar nu ma pot ocupa acum de ea. Am dat un link pe prima pag cu tema de cercetatat ca sa nu se piarda.
Bubu si Andrutzza nu mi-ati spus dc sa va trec pe prima pag sau nu. Eu nu trec decat fetele care fac cerere de inscriere in Club. Nu vreau sa-mi spuna cineva ca de ce am trecut-o ca ea nu vrea , ca nu e azoo sau aproape azoo. Mai sunt pers care cred ca le poarta ghinion dc recunosc ca sunt azoo sau aproape azoo
Ioana78 tratamentul care i l-am recomandat lui Danyalo ar fi bun si pt voi dar omega 3 nu mai e facultativa ci obligatorie. Dc reusesti sa faci rost de ProXeed at e f bine. Dar pana faceti rost mergeti pe schema aceea. ProXeed contine in mare ce am dat eu in ac tratament.
Nusyc spor la treaba! Stiu ca defilezi cu aspiratorul Se aude pana la mine.
Va pup pe toate si am sa revin mai pe seara cu raspunsurile. Acum ma apuc sa defilez.

PS Azi Z1 la mine, m-am reglat cu DONAVITAL la 29 zile ca tare se micsorase CM-ul , sa traiasca PlantExtrakt! Mama ce reclama Poate ma sanctioneza moderatorii cu un cartonas galben





Miki
La anul pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Miki- multumesc mult!
Am rezolvat acea problema ! Sorry

Mergi la inceput